Концертните серии, започнати по идея на проф. Павлина Доковска, продължават благодарение на нейните достойни наследници. Организатори за поредна година са пианистките Лора Чекоратова и Анна Стойчева, както и цигуларката Станичка Димитрова. Те са подпомогнати от много меценати, от български и американски спонсори.
Традиция е вече откриването на сезона на Българските концертни вечери в Ню Йорк да бъде в зала "Уайл" на престижния комплекс Карнеги хол. Друга традиция е в програмата да има българска музика и нерядко - премиерни изпълнения. Така и тази година ще бъде даден шанс на младата композиторка Лора Ал-Ахмад и нейния клавирен квинтет със заглавие "Доста: Обречена на небесното", създаден по поръчка на фестивала "Неотъпкана пътека" и представен за първи път в Ковачевица през лятото. Сега творбата ще има своята американска премиера.
През 2025 г., отново в Карнеги хол, предстои поредното издание и на концерта "Музикални съкровища от България", в който своя американски дебют ще направи младия, но вече с международна слава пианист Емануил Иванов.
Кои са поканените изпълнители, кои произведения ще прозвучат и на кого е посветен празничният концерт тази година пианистката Лора Чекоратова разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..
Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..
Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..
От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..