Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Петрова: През този олимпийски цикъл трябва да въведем новата онлайн система

Мария Петрова
Снимка: БФХГ - Анна Недкова

Трикратната абсолютна световна шампионка Мария Петрова беше преизбрана за втори пореден път за член на Техническия комитет по художествена гимнастика. Българката получи 81 гласа от 157 гласували, което е втори по сила резултат от избраните членове на комитета.
„Искам да поздравя всички колеги.  България да има президент в една от комисиите, а това означава и представител в Изпълкома – за нас това е голяма чест. Аз съм много щастлива, че успях да запазя позицията си на вицепрезидент, защото борбата в нашия комитет беше много, много тежка и се получиха доста промени. Две от моите колежки, които очаквахме да останат всъщност не успяха да се справят. На тяхно място влязоха две представителки на Азия. Ние доказахме, че  имаме капацитет и когато работим добре, коректно и отговорно в името на  всичките дисциплини в гимнастиката успяваме. Това ни прави много горди и щастливи“, сподели специално за БНР от Доха Мария Петрова.

„В следващия олимпийски цикъл ще има нови правила. Те са по-опростени. Ще има много по-малко елементи,  ще наблегнем на трудността с уредите и с тяло. Ще дадем превес на чистотата на изпълнение на всички елементи. Целта ни е артистичността да има достатъчна сила в крайната оценка. По повод включването на тази онлайн система за съдиистване - имах възможност да я тествам, бидейки главен съдия на Световното клубно първенство. Системата е много добра. Тя ще ни помогне по-лесно да контролираме работата на съдиите, защото виждаш в реално време кой какво е дал като наказание, кой какво отчита и наистина ще бъде в голяма помощ за художествената гимнастика. Една от нашите задачи в този цикъл е да започнем да използваме тази система. Не мога да ви кажа кога това ще се случи - дали през 2025 или през 2026 година. Тя и почти готова“, обясни вицепрезидентът на Българската федерация по художествена гимнастика.

„Искам да благодаря на всички мои колеги, които бяха част от нашата делегацията. Благодаря на Илиана Раева и на Невяна Владинова, които бяха до мен. Заедно, бяхме един много, много силен отбор“, завърши Петрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 650 състезатели от 20 държави идват за турнира по аеробика "Пловдив Къп"

Над 650 състезатели от 20 държави са подали заявка за участие в 16-ото издание на международния турнир по спортна аеробика „PLOVDIV CUP AEROBICS OPEN“. Събитието ще събере в Пловдив елита на спортната аеробика, а България отново ще бъде сред водещите сили в надпреварата. У нас пристигат спортисти от Австрия, Азербайджан, Белгия, Бенин, Китай, Естония,..

публикувано на 08.10.25 в 08:17
Димитрис Итудис - страши треньор на Апоел (Тел Авив)

Треньорът на баскетболния Апоел (Тел Авив): Мачът срещу Макаби е много важен

Старши треньорът на баскетболния Апоел (Тел Авив) Димитрис Итудис не скри, че очаква труден мач в утрешното дерби срещу израелския противник Макаби (Тел Авив) в третия кръг на Евролигата. Срещата ще се играе от 21:05 в "Арена 8888" в София. Преди тренировка на тима Итудис беше попитан за втората годишнина от нападението на "Хамас" срещу Израел, което..

публикувано на 08.10.25 в 06:39

Женският волейболен Левски с победа срещу Славия в контрола

Чиста победа записа дамският отбор на Левски над Славия в предсезонна контрола. В зала "Левски София" волейболистките на старши треньора Радослав Арсов записаха успех с 3:0 гейма, в отделните части 25:22, 25:17, 26:24 точки. Според договорката между двата щаба бе изигран още един гейм, в който на полето бе "синият" тим при девойките старша възраст..

публикувано на 08.10.25 в 06:15

Нови победи на националните отбори на България на европейското първенство по шах в Батуми

Националните гарнитури на България при мъжете и при жените постигнаха победи в третия кръг на европейското отборно първенство по шахмат в Батуми. Дамите, които са актуалните европейски шампионки, надделяха с 2,5:1,5 точки над Швейцария и оглавяват класирането с максималните 6 мач-точки. Решителната победа в мача с швейцарките донесе Надя Тончева. На..

публикувано на 07.10.25 в 19:45
Винченцо Монтела

Треньорът на Турция Винченцо Монтела: Предстоят ни два много важни мача

Селекционерът на турския национален отбор по футбол Винченцо Монтела заяви днес, че пред неговите играчи предстоят "два много важни мача и те искат да си гарантират най-малко 2-ото място в група Е". Турция най-напред ще играе с България, а на 14-и октомври в Коджаели ще посрещне състава на Грузия. "Ще изиграем два ключови мача. Целта ни е да си..

публикувано на 07.10.25 в 18:35
Гергана Топалова

Гергана Топалова стартира с победа на турнир в Севиля

Гергана Топалова се класира за втория кръг на турнира по тенис на клей в Севиля (Испания) с награден фонд 30 хиляди долара. Поставената под номер 7 Топалова елиминира на старта австралийката Мелиса Еркан с 6:4, 7:6(8) след 2:48 часа игра.  Тя на два пъти пропиля пробив аванс в първия сет, който все пак спечели с ключов брейк в десетия гейм.  Във..

публикувано на 07.10.25 в 17:25
Нургюл Салимова

Победи за шахматистите ни в Батуми

Националните ни отбори и при жените, и при мъжете записаха победи във втория кръг на европейското отборно първенство по шахмат в Батуми. Женският тим, който стана първенец на предходния шампионат в Будва през 2023 година, се справи с 2,5-1,5 точки със състава на Нидерландия.  Победи за България записаха Нургюл Салимова, която се наложи с..

публикувано на 07.10.25 в 07:49