Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ние сме класически пример за завладяна държава"

Вано Чхиквадзе: Ако "Грузинска мечта" спечели четвърти мандат, Грузия се връща в руската орбита

"За "Грузинска мечта" тези избори са на живот и смърт. Съдбовни ще са и за опозицията и гражданското общество"

| Интервю
Грузинците гласуват за нов парламент, 26 октомври 2024 г.
Снимка: БТА

След като в Молдова миналата седмица, въпреки мощния руски отпор, хората изразиха воля страната им да е в демократична Европа, днес и в друга бивша съветска република - Грузия, се провежда своеобразен референдум. Парламентарните избори са определяни като най-съдбоносните след разпадането на Съветския съюз преди 33 години. Битката е между управляващата вече три мандата формация "Грузинска мечта" с почетен председател натрупалия милиардите си в Русия олигарх Бидзина Иванишвили и четири опозиционни проевропейски блока.  След приетия през пролетта закон за "чуждестранните агенти", който копира репресивната норма, с която в Русия се мачкат всички несъгласни с Кремъл, и след заплахата да забрани опозиционните партии "Грузинска мечта" представлява авторитарен избор - избор за завръщане в руската орбита. Русия обаче е мръсна дума за грузинците, 80 процента от които са за европейско бъдеще. Особено след войната през 2008 година, когато Москва откъсна Абхазия и Южна Осетия от страната им. Затова Иванишвили залага на масова психоза и страх. Той излиза с мантрата, че Русия не бива да бъде дразнена и че който не е съгласен с него, работи за някаква, както той я нарича, "глобална партия на войната" и е готов да "украинизира" Грузия. Опозицията пък не без основание се опасява, че Бидзина е на път да превърне Грузия във втора Беларус.

Темата коментира пред БНР Вано Чхиквадзе от фондацията "Гражданско общество" в Тбилиси.

Господин Чхиквадзе, на големия опозиционен митинг в Тбилиси в края на миналата седмица президентът Саломе Зурабишвили формулира просто и ясно избора, пред който е изправена Грузия - европейско бъдеще или руското минало. Управляващата партия "Грузинска мечта" обаче казва на хората, че Западът тласка страната ви към война. "Не на войната!", гласи лозунгът на "Руска мечта", както я наричат в опозиционните среди - "Изберете мира!" Дали страхът от Русия ще излезе победител в тези избори?

"Не мисля, че това ще е единственият фактор за резултатите от вота. Може и да проработи, но в незначителен мащаб. Защото всъщност не това е изборът - война или мир. Повечето грузинци осъзнават, че това не е истина. "Грузинска мечта" се опитва да играе с обществената травма от войната през 2008-а, само и само да задържи властта."

Хиляди грузинци без страх протестираха през пролетта срещу закона за "чуждестранните агенти" - близо 300 000 души казаха "Не!" на тази репресивна политика. Въпреки това "Грузинска мечта" си го прие. Какво постигнаха протестиращите? И как се отразява този закон на изборите?

"Първото важно постижение на тези демонстрации е, че европейски настроените хора се обединиха. Ясно е, че за да продължим пътя си към Европейския съюз, трябва да гласуваме масово срещу това правителство, защото то няма да ни заведе там. Второто е, че въпреки натиска и заплахите от властта, хората показаха, че могат да победят страха.

Освен това знаят, че тези избори може да са последният ни шанс да върнем Грузия в правия път. Така, според мен, ще се отрази този закон на изборите. А иначе управляващите още не са го пуснали реално в действие. Още няма пострадали от него."

Кремъл твърди, че грузинските избори не са негова работа. Но толкова други неща твърдят руснаците през последните три години, че няма как да им се вярва. Необходимо ли им е да се месят в Грузия както на изборите в Молдова миналата седмица или отгледаният от тях олигарх ще им свърши каквото трябва?

"Опитът в Грузия показва, че руснаците се месят, когато преценят, че се налага. А дали ще им се наложи, ще видим като минат изборите. Предполагам, че са в готовност."

Когато преди 12 години за първи път огря грузинската политика, Бидзина Иванишвили уверяваше, че ще удиви Европа с демокрацията, която ще изгради в Грузия. Днес обаче Грузия изглежда като класическа еднолична олигархия. "Форбс" изчислява имането на Иванишвили на близо 5 милиарда долара. Инвестиционният му фонд е регистриран в Люксембург и с него управлява фабрики, хотели и какво ли още не в Грузия. Има и благотворителен фонд, чийто финансови отчети липсват от няколко години. Как точно контролира Иванишвили Грузия?

"Ние сме класически пример за завладяна държава. Всички обществени институции, освен засега президентската, обслужват Бидзина Иванишвили. Лоялни нему хора са инсталирани в управлението им и изпълняват това, което им каже. Просто е. Това е контролът."

Как може да бъде победена "Грузинска мечта"? Защо опозицията остава разединена въпреки общата кауза?

"Най-големият страх на Иванишвили е от волята на народа. Затова и се опитва да всява страх с твърденията си за някаква "глобална партия на войната". Очевидно се чувства застрашен. Значи може да бъде победен.

А за опозицията - в основни линии причината поне предизборно да остават разделени е, че не искат имиджът им да пострада, ако ги обвързват една с друга. Например някои от партиите отдавна странят от основаното от Михаил Саакашвили Единно национално движение. Затова сега имаме четири опозиционни групи, които според социолозите събират общо повече подкрепа от "Грузинска мечта".

Нека ви върна пак към протестите през пролетта. Предимно млади хора излязоха по улиците. И причината да не успеят да спрат проруския закон може би беше, че освен, че са против управляващите, те не се доверяват и на опозицията. В техните очи тя също се е дискредитирала през годините. В този ред на мисли каква избирателна активност очаквате?

"Висока ще е. Това се усещаше с всеки изминал ден. Около 135 000 са новонавършилите необходимата за гласуване възраст. Още 95 000 грузинци в чужбина имат право на глас. Специално за младите бих казал, че те ще излязат масово за вот "против". Също както ще направят подкрепящите "Грузинска мечта". Те няма да гласуват за нея, а против връщането на власт на партията на Саакашвили. Така и младите всъщност ще гласуват против управляващите."

Дали ще са достатъчно мъдри различните опозиционни формации, че да не се изпокарат и да съставят заедно правителство в случай, че успеят да надвият Иванишвили?

"Според мен да. Най-вероятно. Защото би трябвало да им е ясно каква отговорност ще носят тогава."

Стои ли още на дневен ред идеята за съставяне на временно правителство? И защо временно?

"Идеята всъщност дойде от президента Зурабишвили и е част от "Грузинската харта", която опозиционните партии подписаха по нейна инициатива. И всъщност е за техническо правителство, чиято основна задача ще е да направи така, че Грузия да изпълни определените от Европейския съюз критерии за начало на преговори за членство. И междувременно да създаде условия за свободни и честни избори след това."

Говорителят на Кремъл Песков и шефът на руското разузнаване Наришкин са загрижени, че Западът готвел бунт срещу властта в Грузия. Ще има ли нещо като киевски майдан в Тбилиси, ако Иванишвили реши като Тръмп да не признае резултатите от изборите или се опита, пак като него, да си ги нагласи както му е удобно?

"Трудно е да се каже. Със сигурност никой не иска такова нещо. Но залозите са огромни. За "Грузинска мечта" тези избори са на живот и смърт. Съдбовни ще са и за опозицията и гражданското общество. Защото ако "Грузинска мечта" остане четвърти мандат на власт, Грузия ще се върне в руската орбита. Майдан никой не иска, но ще има мирни протести, ако управляващите решат да манипулират резултатите."

Европейският съюз практически замрази евроинтеграционния процес на Грузия и заедно със Съединените щати спряха грантове за стотици милиони евро. Правят ли достатъчно двете демократични свръхсили в помощ на мечтаещите да станат част от тях грузинци?

"Доста правят, и то много активно. Вижте например заключенията на последната среща на върха на Евросъюза - част от тях бяха посветени на Грузия. Съединените щати също изпращат недвусмислени сигнали към управляващите тук. Но на нас ни е ясно, че никой няма да ни свърши работата, ако сами не си я свършим. Нито европейците, нито американците. Наш ред е! Изборите са за това."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04