Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При 99,03% обработени протоколи: 9 партии с депутати в 51-вото НС

Снимка: БТА

Девет политически партии и коалиции ще влязат в 51-вото Народно събрание, показват междинните данни на Централната избирателна комисия при обработени 99,03% от секционните избирателни протоколи.

Това са ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане", "ДПС-Ново начало", "БСП - Обединена Левица", "Алианс за права и свободи - АПС", "Има такъв народ", МЕЧ и "Величие".

Коалицията ГЕРБ-СДС е първа политическа сила в проведените парламентарни избори с 26,42%, следвана от ПП-ДБ с 14,31% и "Възраждане" с 13,41%, като разликата между двете е малко над 21 600 гласа (малко под 1%). Следват "ДПС-Ново начало" с 11,35%, "БСП - Обединена левица" със 7,60%, "Алианс за права и свободи - АПС" със 7,38%, ИТН с 6,81%.

В 51-вото Народно събрание влиза и нова партия - МЕЧ, за която вота си са дали 4,60% от имащите право на глас, както и "Величие", които печелят 4,02% от гласовете - точно над прага от 4 на сто.

Под бариерата от 4% за влизане в парламента остават "Синя България" - с 1,07%, "Български възход" - с 0,42% и КП "Русофили за България" - с 0,36%.

Гласуване за 51-во Народно събрание



Окончателните данни от гласуването в чужбина за българския парламент (при 100% от обработените протоколи) сочат, че "Алианс за права и свободи - АПС" получава 22,65% от гласовете, следван от ПП-ДП с 20,80%, "Възраждане" с 13,29%, "ДПС - Ново начало" с 9,96%, ГЕРБ-СДС с 8,11%, "Величие" със 7,74%, ИТН със 7,12% и МЕЧ с 4,80%. За "БСП - Обединена Левица" зад граница са гласували 1,83%.

Гласуване в чужбина


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

Министър Гуцанов оповести размера на енергийните помощи за новия отоплителен сезон

Помощта за отопление за новия отоплителен сезон 2025/26 ще бъде 121 лева и 34 стотинки на месец или 606 лева и 71 стотинки за петте месеца на подпомагането – това оповести социалният министър Борислав Гуцанов пред ресорната парламентарна комисия. Той допълни, че размерът на помощта е с 9,8 на сто по-висок в сравнение с изминалия отоплителен сезон,..

публикувано на 02.07.25 в 16:26

АПС призовава напусналия Мюмюн Мюмюн да напусне и НС

Парламентарната група на Алианса за права и свободи разпространи позиция относно напускането на ПГ на АПС от народния представител Мюмюн Мюмюн: Още един депутат напусна ПГ на Алианса за права и свободи "Призоваваме народния представител Мюмюн Мюмюн, който обяви, че напуска парламентарната група на "Алианс за права и свободи", да подаде оставка..

публикувано на 02.07.25 в 16:19

Финансова подкрепа по национални програми за близо 600 общински училища

Близо 600 общински училища ще получат финансова подкрепа по национални програми в образованието. За една от тях - "България - образователни маршрути" - правителството отпусна почти 12 милиона лева. Националната програма "България - образователни маршрути" беше създадена преди две години. Със средства от Бюджета се финансират ученически..

публикувано на 02.07.25 в 16:10
Един от двата тунела по трасето Мездра - Ботевград.

Възстановяват движението по пътя Мездра – Ботевград, съобщи министър Иван Иванов в НС

Възстановяват движението по пътя Мездра - Ботевград в посока Враца. Това съобщи регионалния министър Иван Иванов пред депутатите от ресорната комисия в парламента: "Пътуващите в посока Враца вече няма да изпитват този кошмар, който до момента беше, защото проходимостта е била прекъсната преди известно време. Близо 200 километра обход правеха..

публикувано на 02.07.25 в 16:09
Борислав Лазаров

Борислав Лазаров: Не съм синоптик, нито метеоролог - само представям прогнозата

Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете ни през малкия екран, за да ни каже дали ще бъде слънчево или ще вали . Репортерът, който правеше позитивни и нестандартни репортажи, днес има собствен почерк и като водещ на прогнозата за..

публикувано на 02.07.25 в 16:00

След акция на контролните органи в Слънчев бряг 6 търговски обекта доброволно затвориха

Шест търговски обекта доброволно затвориха след акция на контролните органи в Слънчев бряг.  Фалшиви маркови стоки, неиздаване на касови бележки, отсъстващи надписи на български език и лоша хигиена - това са основните нарушения открити при проверките. В тях участват екипи на Министерството на туризма, НАП, КЗП, Икономическа полиция, РЗИ и..

публикувано на 02.07.25 в 15:57

Цената, промоцията и марката са определящи за българите при покупки, показва европейско проучване

Цената, промоцията и марката определят решението на българите за покупката, показва европейско проучване, проведено и на българския пазар. Повече от половината от потребителите не очакват повишаване на покупателната си способност и компенсират разходите с изгодни и планирани покупки. В условията на икономическа несигурност 53 процента от..

публикувано на 02.07.25 в 15:53