Това заяви пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни процеси и преподавател НБУ.
"Не знам защо въпросът за изчистването на техническите проблеми от изборния процес толкова бързо избледнява и отпада от обществения фокус малко след изборите. Едно от обясненията е, че изборните нарушения вече са част от партийния апарат, с който се обясняват загуби, победи и в момента, в който обяснението е приключило, тези изборни неуредици просто отпадат от дневния ред", коментира той.
Експертът отбеляза, че го има и момента на привикването към такъв тип нарушения. Според него обаче ефектът от това е много лош. Той цитира и изследване на международната мрежа "Галъп", излязло няколко дни преди изборния ден, според което България е на последно място по доверие в честността на изборите в света. "Това е много голям проблем, който се задълбочава", предупреди Стефанов.
В общия случай такива нарушения на секционно ниво не водят до сериозни промени в изборния резултат, защото мащабът е много малък, изказа мнение експертът относно клиповете със записани изборни нарушения. По думите му нашата система е направена така, че да "удържа" такива дребни нарушения, защото резултатът се определя на централно ниво, а не на общинско или на ниво избирателен район.
Даниел Стефанов отбеляза и случая с партия "Величие", на която не достигнаха 27 бюлетини, за да влязат в следващото Народно събрание. Този случай поставя българската избирателна система под сериозно напрежение, подчерта той и изказа мнение, че това налива вода в мелницата на недоверието в изборите. За него правилното решение е да се тръгне по институционалния път и партията да направи проверка на резултатите.
"Наистина 27 гласа са много малка разлика. Системата не е перфектна и може да сгреши с такива порядъци. Ако партията намери такива грешки, тя може да се обърне към Конституционния съд и да се задвижи процедурата по преброяване на различни секции. За мен е много важно ние да се ориентираме към институционалните механизми за решаването на тези проблеми, а не просто да създаваме връзки, които не знаем дали ги има или не".
Имаме проблем с качеството на секционните избирателни комисии и това е проблем от години, каза още Стефанов. По думите му ЦИК има механизъм, с който да гарантира, че вкарването на данните не може да бъде повлияно политически. Според него Комисията трябва да обясни за този механизъм.
"Има много насъбрано съмнение и недоверие към изборната администрация. Мисля, че трябва да се занимаваме с този въпрос доста последователно. Едностранните промени в този смисъл на изборните правила не вършат работа".
Решение за вдигане на прага за влизане в парламента не може да се вземе толкова лесно, категоричен бе още изборният експерт. Според него и партиите, и обществото не са готови за такова решение.
"Ако тръгнем да търсим по-сложна промяна на избирателната система, такива промени трябва да стават чрез сериозно обществено и политическо обсъждане и постигане на консенсус за това".
По думите на Даниел Стефанов, няма победител на тези избори. България се намира в същата политическа криза, в която беше и преди изборите, изтъкна той. За него е необходимо някакво управление, което да внесе спокойствие в обществото.
Цялото интервю на Спас Крайнин с Даниел Стефанов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Окръжният съд в Плевен постанови най-тежката мярка за неотклонение към 65-годишния Георги Александров - "задържане под стража". Мъжът е обвинен за тежката катастрофа със загинало 12-годишно дете при село Телиш, Плевенско. В тежко състояние в болницата е дядото на детето. 12-годишно дете загина при тежка катастрофа в Плевенско..
ЕС подкрепя Международния наказателен съд и е категорично ангажиран с борбата за справедливост и срещу безнаказаността. Това каза говорителката на Комисията Анита Хипер в отговор на въпрос за очакваната визита на израелския премиер Бенямин Нетаняху в Унгария, за когото съдът е издал заповед за арест. Хипер припомни заключения на Съвета,..
Европейската комисия (ЕК) откри пролетния кръг за кандидатстване в конкурса DiscoverEU - 2025. Повече от 36 000 младежи ще спечелят карти за пътуване, с които ще имат възможност да опознаят Европа безплатно. Кандидатите трябва да са на възраст 18 години и да са родени между 1 юли 2006 г. и 30 юни 2007 г. Кандидатури ще се приемат до 16 април,..
За повишено внимание по международния път Е79 на изхода на Враца, в посока Монтана, предупреди областният управител на Враца Николай Николов. При проверка на място е станало ясно, че след проливните дъждове през последните няколко дни, в района на Железния мост, има разлив от скатни води. Заради риск от аквапланинг в дясната лента..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви зам.- кметът по екология Надежда Бобчева. Причината за отказа на Общината е установено за пореден път смесване на битовия с опасния медицински отпадък. Преустановено е приемането на болничен..
Общинските жилища в София да се отдават на публичен търг, а наемите да са на пазарни цени- това предвижда проект на наредба за продажбата и отдаването под наем на столичните общински жилища, която ще бъде публикуване за обществено обсъждане. На по-ниски цени ще могат да се наемат общински жилища от социално слаби, хора с увреждания и самотни..
Правителството одобри проект на писмо, свързано с изграждането на щаб на регионално командване на специални операции. България предложи да бъде домакин на многонационален морски център за осигуряване на безопасността на корабоплаването в западната част на Черно море на срещата, организирана от френския президент Макрон. България предлага да бъде..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..