153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".
В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях.
Способността ни да се смеем на себе си все още е част от нашето чувство за хумор, затова произведението на Добри Войников не слиза от театралните сцени и продължава да провокира публиката да търси аналози с времето, в което живее.
Емблематичен образец в телевизионния театър е създаден през 1974 година с музиката на Дечо Таралежков и играта на Георги Парцалев.
На сцената на Държавния музикален театър "Стефан Македонски" "Криворазбраната цивилизация" ще има премиера в Деня на народните будители - 1 ноември.
Националният музикален театър поставя “Криворазбраната цивилизация“
Произведението на Войников ще срещне публиката чрез модерен, иновативен, абсолютно актуален прочит на историята, в която всеки ще открие по малко от себе си и онези народности характеристики, които си ходят с нас през годините.
Гости в "Нощен Хоризонт" са солистите на Музикалния театър и едни от главните действащи лица в постановката - Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова.
Тодор Велков е асистент - режисьор и също влиза в ролята на Митьо
Александър Мутафчийски – в ролята на Хаджи Коста
Денис Бояджиев – в ролята на Маргариди
Антонио Дачовски – е бодигард
Илона Иванова – е Анка
Режисьор на спектакъла е – Николай Гундеров, той е и сценарист
Диригент – постановчик е Юли Дамянов
Актьорите разказаха за БНР, че тази постановка на Музикалния театър по творбата - "Криворазбраната цивилизация" е нещо много различно. Това е един спектакъл, който не е характерен за репертоара на Музикалния театър. Защото героите не само пеят, но и играят.
А това е така, по думите на гостите, защото Музикалният театър винаги се опитва да изненадва публиката с нещо ново, което и този път се е получило блестящо.
Визията, режисурата, начинът на игра на актьорите, всички те са поставени пред сериозни предизвикателства, провокирани от режисьора и сценарист Николай Гундеров.
Той е преработил изцяло текста, а самите актьори нямат търпение да се срещнат с публиката, за да усетят как "тече" изцяло спектакълът.
Героите в постановката не са осмяни, няма негативни герои, има пълнокръвни герои, които показват и добрите, и лошите качества на човека, споделят актьорите пред БНР.
Втората премиера е на 2 ноември 2024 г. Билетите вече са в продажба на касата на Музикалния театър, в сайта на театъра и могат да бъдат закупени от всяка каса на easypay в страната.
По темата слушайте в звуковия файл.
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.