Преди дни върнахме часовника с един час назад. Това правят около 70 страни в света, а експертите още дискутират дали това се отразява добре на организма и психиката на хората.
Като всички живи същества и ние хората имаме нужда от повече дневна светлина, за да имаме енергия. Как да се справим с по-късия зимен ден, ще чуем съветите на Мартина Иванова, психолог:
"По въпроса за смяната на часа и връщането с един час назад часовниците през октомври по-голямата част от колегите психолози и психотерапевти сме се обединили, че това е негативно за нас и то по много начини.
Първо, тази смяна ни обърква чисто когнитивно, питаме се рано или късно е да ставаме. На второ място има статистически данни, които показват, че се наблюдава повишаване на нивото на депресии и тревожност, повишаване на пътни инциденти, на междуособици между хората.
Нашият организъм обича ритмично и по един график да протичат нещата, защото нашето подсъзнание обича реда и подредбата. А когато това се променя, то е шоково за организма, нищо, че смяната става през уикенда. Но тези дни не са достатъчни, за да се адаптира организмът ни.
По-късият ден намалява нашата енергия. Знаем, че слънчевото греене ни помага да работим по-ефективно, знаем как това се отразява в Северните държави.
Промяната на обичайния ни ритъм води и до нарушения и на съня, повишаване на неврозите и психозите, допълни още психологът.
По думите и тази смяна се отразява по-рисково на по-чувствителните хора, на по-лабилните, по-емоционалните, но поне една седмица смяната на часовника се отразява на всички хора.
Тя посъветва да си лягаме по-рано, поне с 15 минути първоначално, да си откраднем повече почивка, да бъдем малко по-лежерни седмица в работата, докато се адаптираме, да медитираме, да се отпускаме по-различни начини от стресовите фактори.
Мартина Иванова е магистър-психолог, холистичен терапевт и мастер преподавател по методите на техники за емоционална свобода. Тя е автор на първата книга, издадена в България, която учи как да се разведеш със стреса и стъпка по стъпка да се разделиш с травматичното минало и да чувстваш радостта от живота.
Мартина Иванова: Да избягаме от канона на "трябва" и да послушаме вътрешния си глас
Още по темата в звуковия файл.
В Народното събрание се проведе среща между ИТН и БСП-Обединена левица, на която са обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-ото НС. Кирилов беше предложен от ИТН като компромисен вариант за временен председател на парламента, за да се отпуши законодателната дейност, докато се формира мнозинство...
Политическите сили в Европейския парламент постигнаха късно снощи споразумение за одобрението на последните 7 еврокомисари, което прокарва пътя към встъпването в длъжност на новата Европейска комисия на 1 декември. Процедурата обаче още не е приключила официално. Парламентарните комисии вече са дали окончателната оценка на всички оставащи 7..
Седмица след като прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд, заради липса на номинации, мнозинството във Висшия съдебен съвет откри нова процедура. Гласуването ще е на 20 март. До решението се стигна след едночасов спор за това има ли процедурно и законово право и морална легитимност орган с изтекъл мандат..
В търсене на подкрепа за избора на председател на НС в парламента днес се провежда среща между ръководствата на БСП и ИТН. Тя е по инициатива на левицата. Вчера депутатите от БСП не подкрепиха кандидатурата на Силви Кирилов от "Има такъв народ" за председател на Народното събрание. Междувременно в пост във Фейсбук съпредседателят на ПП-ДБ..
Актьорът Димо Алексиев, който преди седмица беше хванат да шофира след употреба на алкохол, беше задържан в съдебната зала след като Софийският градски съд отмени домашния му арест и го върна в ареста. Според съдебния състав, чийто решение е окончателно, има опасност, ако Димо Алексиев е на свобода, да извърши друго престъпление...
Екстремните спортове са специално преживяване, на всеки от нас трябва да разбира сериозността на това занятие . Особено за въздушните спортове е необходима задълбочена теоретична подготовка. Това коментира в предаването "Хоризонт до обед" Иво Каракашев, екстремен атлет в парашутизма, национален шампион по парашутизъм, професионален..
Мисля, че е реалистично от 1 януари 2025 г. НЗОК да заплаща биомаркерите за онкологично болни пациенти. Тази полемика е отдавна и проблемът отдавна е на вниманието на Касата. Нормално и възможно е от януари, предвид събитията от доста време назад. Това мнение изрази Евгения Александрова, председател на пациентска организация на онкоболни,..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
"Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна. Може да се сравни единствено с Карибската криза от 1961година". Такава оценка направи..