Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Якоб Киркегор: Тръмп смята, че именно Европа трябва да плаща за военната подкрепа за Киев

"Той е единственият човек, който всъщност може да застраши сегашната роля на долара"

| Интервю
Якоб Киркегор - икономист от института "Питърсън" във Вашингтон
Снимка: www.piie.com

Кратък бум, последван от срив без перспектива за растеж. Така може да се опише икономическият план на Доналд Тръмп - кандидатът на републиканците, който се готви да се завърне в Белия дом след изборите идния вторник и да преобърне глобалния икономически ред. Изводът е на Якоб Киркегор - икономист от института "Питърсън" във Вашингтон. 

Интервюто му пред БНР започва от очакваното налагане на допълнителни мита"

"Какво се случва, ако наложиш по-големи мита само на една държава, например Китай - колкото и голям пазар да е? Това е по-скоро обратното на споразумение за свободна търговия, тоест Вашингтон възнамерява да търгува по-малко с Китай, следователно би трябвало да се засили търговските отношения с Европа, Мексико, азиатски държави. Но това не е така, защото Доналд Тръмп иска да наложи 10% вносни мита за всички. Тогава американската икономика ще се сблъска с всички последици, включително с вероятния реципрочен отговор от Европа и другите засегнати. Ударът върху Съединените щати ще бъде много по-голям в справнение с ефекта от първоначалните тарифи срещу Китай."

- Може би едно от най-силните послания в кампанията на Тръмп е срещу мигрантите, които "ядат котките и кучетата" на хората в Спрингфийлд, ако трябва да го цитирам?

- Той говори за най-голямата кампания в американската история за депортиране на милиони нелегални работници, което моментално ще доведе до недостиг на персонал в строителството, селското стопанство, ресторантите и другите сектори, които дават заетост на нелегалните мигранти. Да изгониш голяма част от работната сила, която е на пълна заетост, е може би най-лошата икономическа политика. Реалният ефект ще е стагфлация, защото ще подкопае бъдещата способност на американската икономика да расте. Няма да има достатъчно работна ръка. Освен това се засилва натискът върху бизнеса да предлага по-високи възнаграждения в краткосрочен план. И като добавим значителното намаление на данъците, ако Тръмп се върне в Белия дом, което означава и доминиран от републиканците Конгрес, всичките му политики биха били проинфлационни. Разбира се, това означава икономически бум в краткосрочен план. По-високата инфлация обаче ще принуди Федералния резерв да повиши лихвите, докато Европейската централна банка ги намалява. Доларът ще поскъпне. Иронията тук е, че негативният ефект от покачването на митата ще бъде преодолян от по-скъпия долар. Затова икономическата политика на Доналд Тръмп за кратко ще доведе до по-силен ръст, който обаче ще бъде неустойчив и ще последва срив. Високите лихви ще потопят американската икономика в рецесия.
- Докато страните от БРИКС се опитват по всякакъв начин да подкопаят глобалната доминация на долара...

- Идеята за обща валута или собствена платежна система на БРИКС е шега. Не виждам особена заплаха за долара. Единственият човек, който всъщност може да застраши сегашната роля на долара, е Доналд Тръмп. Ако при сценария за краткосрочен бум и последващ икономически шок американската политика подкопае доверието в долара, или се изгуби доверието в (независимостта на) Федералния резерв, тогава глобалната икономическа система ще трябва да намери алтернатива. Тази алтернатива няма да е валутата на БРИКС. По-скоро бих казал, че при евентуално намаляване на ролята на долара ще видим относително засилване на еврото, китайския юан, японската йена и много други валути. Тогава глобалната търговия ще пострада заради валутна нестабилност и всички останали последици от това.

- Какво означава заплахата на Тръмп, че Европа ще плати висока цена?

- Тук има два елемента. Първият е, че Доналд Тръмп иска Европа да плаща повече за собствената си отбрана. Според него, след като Украйна е в Европа, именно Европа трябва да плаща за военната подкрепа за Киев. Откровено казано, това не е неразумно искане нито от Тръмп, нито от който и да е американски президент. Старият континент трябва да понесе основната тежест и ние в Европа със сигурност имаме икономическия капацитет да направим това.

- Като купуваме повече американски оръжия?

- Това е политически избор за Европа. Няма съмнение, че Европа може да похарчи много повече за отбрана, включително да използва всички допълнителни средства за закупуване на оръжия от Съединените щати. Това обаче е много по-голям въпрос. Европа иска и трябва да инвестира повече в собствената си отбранителна индустрия. Ако възнамерява да стане стратегически автономна, Европа се нуждае от по-мощен отбранителен сектор.

- А вторият елемент от "Европа ще си плати", както каза Тръмп, е търговията, нали?

- Доналд Тръмп е обсебен от факта, че Европейският съюз има внушителен търговски излишък със Съединените щати, най-вече заради автомобилната индустрия, но и в други сектори. Той иска Европа "да плаща", ако трябва и аз да го цитирам, като намали вноса си.

- И накрая - описахте доста катастрофален сценарий, ако Тръмп се завърне - висока инфлация, икономически срив след краткосрочен бум, изобщо да не говорим за зеещата дупка в американския бюджет и огромен дълг. Защо тогава толкова милиардери подкрепят Тръмп? Илон Мъск, Джеф Безос?

- Те се интересуват най-вече от данъците. Но мисля, че има друга и може би още по-коварна и тревожна причина. Тези богаташи подкрепят Тръмп - поне отчасти - защото смятат, че когато се върне в Белия дом, ще ги възнагради например с договори, плащани от бюджета и с други привилегии. И на всичкото отгоре - и това вероятно е валидно за Мъск и Безос - те се страхуват, че ако не подкрепят Доналд Тръмп и той спечели, ще им отмъсти. Все пак двамата имат частни космически компании. В негов стил е да използва властта за лично отмъщение. Тръмп би погазил върховенството на закона и би ги тормозил заради личното си политическо възмездие. Знаете ли, когато слушате човек, който очевидно има авторитарен уклон, не трябва да отхвърляте казаното от него с убеждението, че "никога няма да го направи". Милиардерите осъзнават, че думите му не са празни приказки и това е много, много тревожен елемент от потенциалното връщане на Тръмп на власт.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23
Марио Спасов и кметът на

Героизмът няма почивен ден

Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му.  Марио..

публикувано на 24.07.25 в 17:12

Над 10 незаконни постройки в пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати

Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента.  За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..

публикувано на 24.07.25 в 16:51

Интегриран изпит в НВО. Водят ли промените до повече частни уроци?

Интегралният изпит е един правилен път за разрешаване на съществуващия казус със сравнително ниските резултати в областта математика и природни науки (STEM) и въобще въпроси, свързани с теста PISA. Това каза пред БНР Диян Стаматов , директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета...

публикувано на 24.07.25 в 16:19
Радостин Василев

МЕЧ и ПП-ДБ се договориха вотът на недоверие да бъде внесен през септември

Партия МЕЧ и коалицията ПП-ДБ са се договорили, че през септември ще бъде внесен вот на недоверие на правителството за провал в сектор "вътрешен ред и сигурност".  Мотивите ще бъдат допълнително прецизирани, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев, по чиято инициатива се водят преговорите:  "Разговаряме в момента с ПП-ДБ да обединим темите в..

публикувано на 24.07.25 в 16:16

Общината в Кюстендил осигури вода за кв. Герена, останал над 40 часа без водоподаване

Общината в Кюстендил осигури вода за санитарно-битови нужди за жителите на един от най-големите квартали в града - "Герена", останал над 40 часа без водоподаване, за което БНР съобщи.  Вода ще се кара в квартала и през нощта. Квартал "Герена" остана без вода през нощта вторник срещу сряда заради авария на помпа при кладенец на Струма и..

публикувано на 24.07.25 в 16:11
Кметът на София Васил Терзиев дава брифинг по актуални въпроси - 24 юни 2025 г.

СОС подкрепи Терзиев за бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет подкрепи предложението на кмета Васил Терзиев за изменение на подробния устройствен план на бул. "Тодор Каблешков", което дава възможност той да бъде изцяло завършен. Последната отсечка от него досега беше блокирана заради неотчужден на имот, попадащ върху трасето. Решението дава възможност за предварително изпълнение,..

публикувано на 24.07.25 в 15:59