Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар.
Успява ли да се справи в живота с вирусите?
"Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой началник ще извика, за да попита "какво става с вирусите?". Това е много важно, така че те за мен са едно удоволствие, една радост, едно предизвикателство и в същото време една трудност, която непрекъснато преодолявам", казва гостенката в рубриката "Горещи сърца".
Професор Аргирова работи много години в областта на вирусите. Уверена е, че човек може да се справи с вируса, защото е по-умен от него. За нея вирусът е малък изкуствен интелект.
"Прави това, което той иска. Превръща те в машина за правене на вируси. Така че трябва да се учим от него в това отношение. Човек може да се справи като много разумно види от къде идват заплахите, абсолютно ги елиминира, защото винаги има начин за това - било ваксина, било дезинфекция, било вид поведение, зависи за какъв вирус говорим."
"Много обичам да знам новостите. Много обичам да ги чета, от какъвто и характер да са. Обичам да ги прилагам и това ме поставя винаги, не знам дали са няколко, но на какви крачки напред пред останалите. Много рядко ме изненадва някакво събитие. Обикновено вече знам и съм предупредена за него".
Министерският съвет реши да предложи за награждаване проф. д-р Радка Аргирова с орден „Св. св. Кирил и Методий“ - огърлие за особено значимите ѝ заслуги за развитието на медицинската наука и на медицинската специалност "Вирусология" в България.
"Аз съм казала, това е най-големият орден - като вляза в метрото и стане половината пейка, да ми отстъпва място, или в рейса."
Казват ѝ "я вирусологията да дойде тук, да седне".
Повече чуйте в звуковия файл.
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..