След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности. Репортерът на БНР Мила Младенова се свърза с българи, които живеят в наводнените южни предградия на Валенсия.
Българско семейство, което живее от 17 години в Испания в "Алфафар" – предградие на Валенсия - успява да се спаси от бързо нахлуващата вода, която достига на 30 см от тавана на жилището им, но губи цялото си имущество. Кристина Крумова е майка на 12 - годишно момиче и близнаци на 9 месеца:
"Живея на приземен етаж. На нивото на улицата съм. Започна да се пълни като море, да плуват колите. Звъни ми съседката и казва: "Да се качваме нагоре, защото ще ни залее". Нищо не взех - само телефона и бебета. Приятели приютиха дъщеря ми, която беше на курс по английски. Остана да спи там първата нощ. Беше ужасяващо! Нищо не ни остана. Всичко вече е история, но поне сме живи и здрави. Ако ни беше хванало през нощта, вратата не можеше да се отваря и нямаше да има откъде да излезем".
След като водата спада, магазините са разграбени, включително и детските.
"Вече идват много доброволци".
Те раздават памперси и пюрета, консерви и пакетирани храни за пострадалите, каза Кристина Крумова:
"Има много помощ, но трябва много работна ръка. Има улици, които са затапени и непроходими, не може да се мине".
Има голяма сплотеност между българите и останалите общности, живеещи в Испания, подчертава Кристина Крумова. Асоциацията "Св. София де Леванте" и българското училище "Христо Ботев" в градчето Торент публикуват на страницата си във Фейсбук историята на семейството и банкова сметка за набиране на средства в тяхна помощ.
Кристина получава предложение от добри хора да се премести в свободно жилище, но отказва тази помощ:
"Трябва да сме си тук и да се работи. Ако всеки зачезне, това няма да се оправи никога".
Борислав Веселинов е собственик на високопроходим автомобил и е един от десетките доброволци, които превозват медицински специалисти и медикаменти, участват и в дейностите за освобождаването на пътищата:
"Водата ни изненада. Много хора загинаха, защото тръгнаха да си вадят колите от гаражите, понеже мислеха, че е леко наводнение".
Ето как става организацията на доброволците:
"Ние сме клуб на хора с машини 4x4, които са високопроходими. Свързваме се със специалните части и с кметства, с отговорници, които имат нужда от нашата помощ. Правим това, което ни кажат. Имаше нужда доста по-рано да влязат военните и специалните служби, за да помогнат на хората. Има необходимост от медицински лица. Опитваме се да закараме всички, които имат тежки заболявания, в болниците. Работата не се дали на това дали са българи, или испанци. Тук се помага на абсолютно всички".
Хората още не могат да осмислят случилото се и са в пълен шок, каза медицинската сестра Елеонора Стефанова, която живее в южното предградие "Масанаса":
"В момента положението е доста сериозно, защото всички шахти са задръстени. Има много кал по улиците. Ако има проливни дъждове, всичко това ще остане на повърхността. Това означава, че има отново опасност от наводнение. Все още сме в абсолютен шок. Невероятно е да се види солидарността на хората. Децата ми са на 15 и 16 години. Прекарват целия ден на улиците с лопати. Хиляди млади хора тръгват с лопати, с раници на гърба. Носят храна и туби с вода. На ръка! Положението е катастрофално! В момента има нужда от добри сърца. Материални неща като вода, храна, лопати. Има нужда и от емоционална подкрепа за хората".Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..