Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк".
"Тази връзка между политика и популярна култура я виждаме особено в последната кампания в САЩ през това, което Туитър направи, блоговете направиха. Виждаме го при "Величие" през тяхното сдвояване с различни актьори, които са много активни в онлайн пространството".
Около 2015 – 2016 г. започна едно много интензивно строене на различни атракциони с по-сериозна националистическа претенция, посочи тя и добави:
"Ние се опитвахме да разберем какво ги мотивира. Така се насочихме към "Историческия парк", който тогава беше нещо в началото".
За доц. Петрова е притеснителна сериозността, с която се възприемат този тип атракциони:
"Започваме все по-сериозно да ги възприемаме. Струва ми се, че това, което пропускаме, е да ги възприемаме като на шега, като нещо, което няма тази претенция за автентичност, а по скоро има претенция за място, което създава някакво преживяване".
Тя отбеляза липсата на сериозност на националното, което продължава да е много сериозна тема.
Влизането на Ивелин Михайлов в политиката и успехът му изненадаха всички, подчерта доц. Петрова в предаването "Преди всички".
"Как се случва този преход от култура към политика?", попита тя и добави:
"Какво успява да катализира вота на хората и доверието, което те изграждат към нещо, което стартира всъщност като атракцион".
В случая с "Историческия парк" интересното е, че за разлика от много други построени по същото време обекти, липсваше идеята за автентичност, отбеляза тя. И наблегна на голямото онлайн присъствие на формацията.
"Нашата култура има нужда по някакъв начин да преживява националната си идентичност. За съжаление, начините, по които сме научени това да го правим, обикновено са свързани с нещо в миналото, с някаква гордост в миналото, с търсене на някакви загубени корени. Затова се получава и тази фиксация по конструирани паркове, наследства, които да дадат на всички нас възможността да се сплотим около някаква обща идея. Същевременно виждаме, че обществото е разделено на групи. Не всички харесват тези начини на изживявана на българското. Мисля, че оттам идват и тези деления, които виждаме", обясни още доц. Петрова.
Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Велислава Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..