Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ще се съсипе земеделска земя. Тук няма такива ветрове. Цялата работа е да се усвоят едни пари"

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Местните хора се опасяват за земята, здравето и децата си

| Репортаж
Снимка: Любо Андреев

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум. Областният управител върна решението за преразглеждане, а заседанието е друга седмица.  

В края на март инвеститор поиска да изгради ветрогенераторен парк в най-плодородната земя в тази част от област Монтана – Златията. Пред общинските съветници бяха изложени параметрите. Още тогава съветници и жители на Вълчедръмско изказаха категоричното си несъгласие. Според тях ветропаркът ще засегне плодородни земи.

Проектът предвижда да бъдат монтирани 75 вятърни генератора с височина 120 м. върху площ от 5 000 хектара в землищата на селата Горни Цибър, Златия, Разград, Черни връх, Септемврийци и Вълчедръм. В продължение на три месеца инициативен комитет събра подписка с искането да бъде насрочен референдум, чрез който да се реши дали да има ветропарк. Над 700 са легитимните подписи, обяви председателката на инициативния комитет Дора Айгърова.

"Има необходимият брой подписи, събрани, които се изискват, но решението на общинския съвет е да няма референдум, тъй като обектът е от национално значение. Те малко бъркат закона за ВЕИ, цитират членове, които не са съвсем точно. От национално значение е инфраструктурата – нещо съвсем различно", подчертава Айгърова.

Юлия Стамова е от инициативния комитет. Обработва към 6500 декара земя. В общинския съвет решават хора, които нямат земя, не са свързани със земеделието, не ги интересува, казва тя.

"Ходят из махалите, ромските, да им обясняват, че като се направят тези ветрогенератори, токът ще им е без пари. Даже тези, които искаха да се подпишат, не смееха и казват – утре няма да ни плащат тока, като сме се подписали. Дотам стигат лъжите. И другото – че ще се създадат страшно много работни места. Не виждаме къде ще се създадат работни места в тия дупки, дето ще се изкопаят и ще се налее 700-800 кубика бетон. Ще се разкопае цялата Златия, ще се съсипе земеделска земя. Тук няма такива ветрове. Цялата работа е да се усвоят едни пари."

Според Мартина Кьосина в Златията не може да има ветропарк, тъй като районът е свлачищен. Кьосина смята, че по проекта ще работят тесни специалисти, а за местното население няма да има никаква полза.

"Ще си докарат с шлепове по Дунава включително бетоновия възел, материалите, и няма да подсигурят работна ръка. Не знам защо лъжат ромите в махалата. Аз изисквах да има и становище от медицински служители, за да видим как влияят нискочестотните звукове върху човешкото тяло. Изисквах да има и становище, издадено от организация за закрила на животните и на птиците. Нека ми посочат управниците на общината един, на който неговите деца живеят тук. И нека си доведат децата тук, да работят, да създават, да си имат бизнеси, да живеят тук! И след като се изградят тези перки, ще ги питам дали ще живеят тук."

Двайсетина земеделци се събраха пред сградата на община Вълчедръм, за да заявят категорично, че са против ветропарк в Златията.

"Не съм срещу перките, но мисля, че не им е тук мястото – в тази плодородна земя, която храни населението. Има НАТУРА, ние спазваме 300 ограничения, за да получаваме някакви средства. Мисля, че има закон – в НАТУРА (2000 – бел. ред.) не е позволено да се слагат тези перки. Това неминуемо ще свали цената на земята и много други последствия."

"Не сме против зелената енергия, но мястото им не е на земеделската земя. Има си достатъчно пустеещи земи!"

Ирена Икономова е собственик на земя и също не е съгласна да се поставят ветрогенератори.

"Това вреди – на земеделската земя, на здравето. Тези съоръжения предизвикват постоянни вибрации върху почвата. Свлачищен район е, доказано е", изтъква тя.

Председателят на общинския съвет във Вълчедръм заяви по телефона, че ще коментира ситуацията след заседанието, което е насрочено за следващата седмица.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
  
Снимки: Любо Андреев
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46