Израел изпрати два самолета да приберат израелски граждани, пострадали при ксенофобски инцидент в Амстердам. По-рано израелският Кнесет одобри промените в кабинета на Бенямин Нетаняху, обявени в сряда.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху е бил уведомен в подробности за "сериозен инцидент с насилие, насочено срещу израелски граждани в Амстердам". Той е изпратил два самолета да помогнат на израелците да се завърнат в родината си. Новият външен министър Гидеон Саар е поискал и съдействие от нидерландския си колега.
По-рано в бурно заседание израелският парламент назначи за военен министър Израел Кац на мястото на уволнения от Бенямин Нетаняху Йоав Галант.
Членове на израелската управляваща коалиция и на опозицията си размениха обиди по време на парламентарното заседание и депутатите от опозицията, протестиращи срещу отстраняването на Галант, напуснаха пленарната зала. Кац беше утвърден за поста и положи клетва.
Същевременно Израел е информирал Съединените щати, че ще отвори допълнителен пункт по границата с Ивицата Газа за пропускане на помощи за територията, съобщават от Държавния департамент. Държавният секретар Антъни Блинкън и министърът на отбраната Лойд Остин дадоха срок на израелците до 13 ноември, за да докажат, че хуманитарната ситуация в анклава се е подобрила, като заявиха, че в противен случай няма да предоставят част от военната помощ за Тел Авив.
На този фон "Хамас" призова за протести в петък, събота и неделя по целия свят в знак на солидарност с палестинците и срещу подкрепата на Запада за израелските атаки.
Италианският министър на финансите Джанкарло Джорджети представи пред парламента картината от споразумението между САЩ и Европа относно митата. Джорджети приветства споразумението, което "възвестява края на период на несигурност и предотвратява търговска война". Той подчерта, че по-подробна прогноза ще бъде възможна едва след като всички..
Продължава гасенето на огъня в Пирин. Пожарът в района на Струмяни остава най-сериозният в България. Хората от село Плоски, община Сандански, днес се връщат по домовете си след два дни евакуация. Битката с огъня обаче продължава, а валежите от дъжд бяха малко и за кратко. Около 400 жители на санданското село Плоски бяха евакуирани през..
Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц. Невяна Велева, офталмолог към детското очно отделение в УМБАЛ "Александровска", преподавател в Медицинския университет. "Проблемите с късогледството при децата вървят към пандемичен ръст. Не само в..
Парламентът прие на второ четене промените в Закона за публичното предлагане на ценни книжа, внесен от Министерския съвет. Това стана с гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало", "БСП - Обединена левица", ИТН и депутатите, напуснали групата на АПС. С промените, в българското законодателство се въвеждат мерки за прилагане на регламента за..
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов обяви, че заради МЕЧ и АПС не може да внесе вот на недоверие към кабинета - по темата за безводието в страната. "Всяка година вече стотици хиляди българи знаят, че ще имат воден режим. Не знаят само колко дълъг ще бъде и колко тежък ще бъде, а за съжаление този вот обаче няма как да бъде внесен. Не..
Екоактивисти протестираха на площад "Независимост" в София под мотото "За незабавна летателна техника срещу пожарите и правото на природа". Те се обявиха и срещу подготвяните законодателни промени, които имат за цел да облекчат процедурите за изграждане на стратегически обекти. "Тук сме по две причини. Чудесно е, че имаме механизъм за..
С указ на президента Румен Радев, извънредните избори за общински съветници в Пазарджик ще се проведат на 12 октомври. До новите избори се стигна, след като Върховният административен съд окончателно определи, че изборът на състава на ОбС от 5-и октомври 2023 г. е недействителен. Мотивите са груби нарушения при преброяването и отчитането на..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за..
"Помилването на Десислава Иванчева е прекрасна новина ". Това каза пред БНР Биляна Петрова , бившата заместник-кметица на софийския квартал "Младост":..
Парламентът въвежда засилен контрол върху цените за 12 месеца - от 8 август 2025 г. до 8 август 2026 г . Промените в Закона за въвеждане на..