На 29 октомври, точно преди 80 години, е родена голямата българска оперна певица Христина Ангелакова. Тя напусна този свят преди 6 години, но споменът за нея все още е жив.
Всеки, който обича операта, си спомня нейните въздействащи прояви на сцената, нейния красив, богато обагрен мецосопранов глас, съвършена вокална техника, нейните завладяващи героини, независимо дали са в драматичен или комичен репертоар - тя живееше на сцената. Беше запомняща се Азучена, Амнерис, Марфа, Улрика, впечатляващо пееше виртуозните комични роли на Росини като Изабела от “Италианката в Алжир“. В репертоара ѝ са български творби като Саламбо от едноимената опера на Веселин Стоянов, „Хан Крум ювиги“ на Александър Йосифов, “Хан Аспарух“ на Александър Райчев.
Помня я като ерудиран музикант в ролите от съвременното оперно творчество: Дуеня от "Годеж в манастира" на Прокофиев, Лукреция от „Похищението на Лукреция“ от Бритън, а и от участията и в кантатно-ораториални творби.
Великолепна певица - артист и музикант, а беше и много чаровен човек - общуването с нея беше истинско удоволствие. Беше лъчезарна, добронамерена, очарователна. Вълнувашо е да си спомниш за Христина Ангелакова!
Вероятно именно тази черти на характера ѝ дадоха възможност да бъде първата жена - директор на Националната ни опера в периода 2001-2004 г., а след това още 4 години беше председател на фондацията на Националната ни опери и балет. През 2012 г. тя оглави организацията на музикалния фестивал „Моцартови празници“ в Правец и беше негов артистичен директор. Организира и конкурса за млади оперни певци на името на Елена Николай в Панагюрище.
Като преподавател в Националната музикалната академия “Панчо Владигеров“ оперната прима полагаше изключителни грижи за младото поколение певци и имаше достойни ученици, като Йоана Железчева, Даниела Дякова. Направи първия си опит като оперен режисьор - постави в Музикално драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново операта на Моцарт „Така правят всички жени“. Уви, отпуснатото ѝ време не ѝ достигна да продължи тази си дейност.
За заслугите си към нашата музика Христина Ангелакова беше удостоена с орден “Свети Свети Кирил и Методий“, а за дейността ѝ в цяла Европа за пропагандирането на италианската опера правителството на Италия я удостои с престижнита титла „Комендаторе“. Слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" я отличиха с наградата за изключителен принос към българската култура в анкетата "Музикант нагодината 2015".
Христина Ангелакова почина на 20 май 2018 г.
В Златния фонд на БНР е запазено нейно интервю от 1988 г., в което разказва за годините на подготовка в Италия и за началото на голямата ѝ международна кариера. Чуйте в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..