Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Христина Ангелакова

Христина Ангелакова
Снимка: mozartfest.eu

На 29 октомври, точно преди 80 години, е родена голямата българска оперна певица Христина Ангелакова. Тя напусна този свят преди 6 години, но споменът за нея все още е жив. 

Всеки, който обича операта, си спомня нейните въздействащи прояви на сцената, нейния красив, богато обагрен мецосопранов глас, съвършена вокална техника, нейните завладяващи героини, независимо дали са в драматичен или комичен репертоар - тя живееше на сцената. Беше запомняща се Азучена, Амнерис, Марфа, Улрика, впечатляващо пееше виртуозните комични роли на Росини като Изабела от “Италианката в Алжир“. В репертоара ѝ са български творби като Саламбо от едноимената опера на Веселин Стоянов, „Хан Крум ювиги“ на Александър Йосифов, “Хан Аспарух“ на Александър Райчев.

Помня я като ерудиран музикант в ролите от съвременното оперно творчество: Дуеня от "Годеж в манастира" на Прокофиев, Лукреция от „Похищението на Лукреция“ от Бритън, а и от участията и в кантатно-ораториални творби.  

Великолепна певица - артист и музикант, а беше и много чаровен човек - общуването с нея беше истинско удоволствие. Беше лъчезарна, добронамерена, очарователна. Вълнувашо е да си спомниш за Христина Ангелакова!

Вероятно именно тази черти на характера ѝ дадоха възможност да бъде първата жена - директор на Националната ни опера в периода 2001-2004 г., а след това още 4 години беше председател на фондацията на Националната ни опери и балет. През 2012 г. тя оглави организацията на музикалния фестивал „Моцартови празници“ в Правец и беше негов артистичен директор. Организира и конкурса за млади оперни певци на името на Елена Николай в Панагюрище. 

Като преподавател в Националната музикалната академия “Панчо Владигеров“ оперната прима полагаше изключителни грижи за младото поколение певци и имаше достойни ученици, като Йоана Железчева, Даниела Дякова. Направи първия си опит като оперен режисьор - постави в Музикално драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново операта на Моцарт „Така правят всички жени“. Уви, отпуснатото ѝ време не ѝ достигна да продължи тази си дейност. 

За заслугите си към нашата музика Христина Ангелакова беше удостоена с орден “Свети Свети Кирил и Методий“, а за дейността ѝ в цяла Европа за пропагандирането на италианската опера правителството на Италия я удостои с престижнита титла „Комендаторе“. Слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" я отличиха с наградата за изключителен принос към българската култура в анкетата "Музикант нагодината 2015".

Христина Ангелакова почина на 20 май 2018 г. 

В Златния фонд на БНР е запазено нейно интервю от 1988 г., в което разказва за годините на подготовка в Италия и за началото на голямата ѝ международна кариера. Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Гроздев

През процепа на времето - "Приключения с Балканска библиотека" на Георги Гроздев

Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..

публикувано на 06.04.25 в 16:26
Биляна Георгиева

Биляна Георгиева: Бях изненадана от наградата "Икар"!

"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..

публикувано на 04.04.25 в 17:00
Надя Сотирова, Панчо Владигеров-внук и Юлиана Караатанасова

Къщата музей "Панчо Владигеров" в София отпразнува 20-годишнина

Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..

обновено на 04.04.25 в 16:36
Соня Йончева като Йоланта от операта на Чайковски

Соня Йончева блести като Йоланта на сцената на Виенската опера

На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...

публикувано на 04.04.25 в 15:38

Повече от 200 непрофесионалисти ще се съберат на музикално състезание

Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..

публикувано на 03.04.25 в 19:07
Мартина Табакова и Зорница Иларионова започнаха турнето си от Казанлък

Зорница Иларионова на турне с нова цигулка

Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019".  Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..

публикувано на 03.04.25 в 17:59
Таня Клясова и Вида Делчева

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.  Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..

публикувано на 02.04.25 в 12:59