Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Българската икономика се развива и вървим напред"

Димитър Събев: Mинахме момента, в който можеше данъците да не се вдигат

"Статистически потвърдено е, където има по-големи данъци има повече щастие"

| Интервю
Димитър Събев
Снимка: Иван Русланов, БНР

Определено България върви напред и мога да кажа, че бавно, постепенно с мъчение, но крачка по крачка забогатяваме и стигаме ниво, което не сме имали, и затова не знаем как да се държим. Обективните данни показват, че все повече хора излизат от бедността, непопулярна гледна точка е, но България върви напред икономически.

Това коментира икономистът Димитър Събев от Института за икономически изследвания на БАН, в интервю пред БНР.

В предаването "Неделя 150" той коментира проектобюджета на страната за 2025 г. И е категоричен, че мина времето да сме държава на ниски данъци, защото реалността е друга. 

"Това е само политическо говорене и държавата ще намери по един или друг начин да ги вдигне, дали данъците или осигуровките, то е едно и също", прогнозира Димитър Събев.

"Няма преекспониране на бюджета за дефицита и няма чак такава тревожност. Нещата са планирани с 2% дефицит досега, без да са извършени всички плащания, ще станат 3 към края на годината. Сигурен съм, че МФ ще направи нужното да не прескочи този праг. Стигнахме до БВП 200 млрд. лв. и 3% са 6 млрд. лв. Колкото и да не се вярва българската икономика се развива. България е една от най-консервативните страни в ЕС във финансово отношение, просто светът, в който живеем е такъв, не че България е разточителна. Европейските държави и Великобритания изливат държавни пари в икономиката, ние ще останем ли конкуретоспособни", посочи икономистът.

Той смята, че като общество, защото икономиката и финансите на държавата не са като счетоводството на едно домакинство, да се знае, че изхарчените пари трябва да бъдат инвестирани, така че икономиката да не изостава.

И като пример посочи, че се сравняваме с Румъния:

"Тя вече излиза от статуса на периферия в ЕС. В последните години дефицитите достигнаха 86 млрд. евро, поставят икономиката си на други основи - строят пътища. А България е била 10 пъти по-икономична от Румъния."

И заяви:

"За мен най-страшният проблем е демографския. Ние вече минахме момента, в който можеше данъците да не се вдигат. Структурно България не може да се върне в състоянието на ниските данъци. От 2019 г. България малко се придвижи с малко по-нормални разходи - заплати на учители са нормални, средства за ремонти, пенсиите се вдигнаха. Нещата се закрепиха, това ниво не може да се поддържа със сегашните приходи. Политическите партии добре го знаят това и финансистите им са наясно, че не може да продължава."

Според него добро впечатление е направило вдигането на акциза на цигарите и изчислил, че "българският бюджет ще увеличи приходите с 1,4 млрд. лв. за 3- годишен период, ако се придвижи акцизът ни като в Румъния".

"Доказано математически и статистически е, че страните с ниски данъци са по-малко привлекателни за чужди инвеститори. Те искат добри публични услуги, хубави пътища и добре образовани кадри. Има и нещо друго, като кажеш - "данъците ми не са ниски, но са ок и съответстват на услугите", ставаш по-активен гражданин и си готов да отидеш при министъра и кажеш - "какво си направил". С ниските данъци е политическо говорене и далеч от реалността", коментира Димитър Събев.

Според него дискусията трябва да бъде, как увеличението на данъците да стане справедливо.

И посочи, че в България са ниски приходите от минните компании:

"Всичко, което взимаме от големите компании, извличащи злато и мед е 28 – 29% от техните приходи. Една страна в Латинска Америка ще събере 35 – до 40%, ние облагаме дейността на минните компании по-малко от една латиноамериканска или африканска държава. Нашето данъчно облагане е неадекватно ниско", посочи икономистът от БАН.

 Събев е направил изследване за 150 държави в света, то показва, че има корелационна зависимост, доказана е връзката, статистически потвърдена, където има по-големи данъци има повече щастие.

"Не да стигнем до крайности, но като общество да говорим за по-добри публични услуги, за да бъдем нормална европейска държава, както са го искали на 10 ноември 1989 г., родителите ни и възрожденци. Същото нека го поискаме сега. И методите не са с бунтове пред Народния театър, а с малко по-високи данъци и с по-добри публични услуги, пътища и подотчетност на държавните органи", препоръча той.

И е убеден, че с 8% здравна осигуровка, здравеопазването ни е достъпно, а качеството на услугата?

Цялото интервю с Димитър Събев чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Администрацията на Тръмп обжалва съдебното решението за блокиране на митата

Правителството на американския президент Доналд Тръмп е внесло жалба срещу блокирането на така наречените "реципрочни" мита, постановено от американски федерален съд, предаде АФП. Съдът постанови, че президентът е превишил правомощията си, налагайки мита на вноса от държави, които изнасят повече стоки за САЩ отколкото внасят. Съдебното..

публикувано на 29.05.25 в 15:23
Министърът на енергетиката Жечо Станков и премиерът Росен Желязков

До средата на 2026 г. българското трасе на Вертикалния газов коридор ще бъде готово

До средата на следващата година българското трасе на Вертикалния газов коридор ще бъде готово и това ще гарантира 100% увеличение на газовите доставки за страната ни и държавите Югоизточна и Централна Европа. Премиерът на България Росен Желязков, министърът на енергетиката Жечо Станков, дипломати и министри от Гърция, Румъния, Унгария..

публикувано на 29.05.25 в 15:13

Защо съпруга на кмет инвестира във ВиК инфраструктура и я подари на община?

Проект за изграждането на водопровод в промишлената зона на Камено попадна под ударите на закона, защото кметът Жельо Вардунски е възложил строителството на фирмата на своята съпруга. С решение от 27-ми май Антикорупционната комисия установява, че сключеният договор е в конфликт на интереси и кметът е злоупотребил с властта си.  Всъщност,..

публикувано на 29.05.25 в 15:00

В Сливен спасиха от пожар жена клошар

Жена на 76 години е спасена от пожар, възникнал в дома ѝ тази сутрин в апартамент в сливенския квартал "Дружба".  Два екипа на пожарната са се отзовали, като жената е евакуирана през терасата на съседен апартамент.  Прегледана е от екип на спешната помощ и освободена. Причините за инцидента се изясняват, но вероятно възрастната жена е..

публикувано на 29.05.25 в 14:50
Главен комисар Боян Раев

Старши комисар Боян Раев е новият директор на ГДБОП

Старши комисар Боян Раев е новият директор на ГДБОП научи БНР. Досега Раев беше заместник-директор на службата. Досегашният директор Явор Серафимов от вчера е преназначен на поста заместник-директор на Главна дирекция "Национална полиция". Директорът на ГДБОП става зам.-директор на "Национална полиция" Последното интервю на старши..

публикувано на 29.05.25 в 14:40
Фрагмент от корицата на книгата

Стойне Василев: Абсолютно възможно е да инвестирате и със 100 лева на месец

Абсолютно възможно е да инвестирате и със 100 лева . Това к аза пред БНР Стойне Василев, независим финансов консултант, инвеститор, предприемач и собственик на популярен сайт за лични финанси, както и председател на УС на Българска асоциация на личните финансови консултанти. През 2014 година напуска корпоративния свят, за да се занимава с..

публикувано на 29.05.25 в 14:22

По-високи заплати в здравеопазването - единствено при промяна в структурата на системата

"Разговорът не е дали да даваме повече пари . Решението за даване на едни пари, които не са изработени от икономиката, е неправилно. Както беше неправилно за шофьорите, така ще е неправилно и за различните части от медицинското съсловие. Решението е в промяна на структурата на системата".  15-часови дежурства, 1200 лв. заплата: Стотици медицински..

публикувано на 29.05.25 в 14:05