Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

2
Цветелина Мунтова
Снимка: Елена Цанева

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите.

Разказват че, когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала, че решила да поиска и рецептата. Желанието й било изпълнено, но заедно с рецептата от ресторанта й поднесли и сметка от 100 долара. Ядосана  жената решила просто да си отмъсти. Така и сторила. Широко разпространила рецептата на тортата  наречена "Червено кадифе", която сега  може да се намери на много места в Америка. Дали днес рецептата е същата онази, за която се разказва, не съм сигурна, но така или иначе “Червено кадифе” е една от най-популярните торти. 

Но тя съвсем не е най-скъпата нито в Америка, нито в света. Този рекорд принадлежи на Обединените арабски емирства. Там клиент поръчал на дизайнерката на торти Деби Уингам за рождения ден на дъщеря си торта, украсена със скъпоценни камъни включително и многоцветни диаманти на стойност 45 милиона долара, а общо цената на тортата била 75 милиона долара. Изглеждала като модна писта дълга  1.8 метра, а върху нея имало модели облечени с модерни дрехи и аксесоари, които можели да се ядат, като украса на торта. 

Още много любопитни истории може да се разказват за сладкото удоволствие наречено торта, удоволствие на което не са много тези, които могат да устоят. 

Цветелина Мунтова

Цвети е родена  в Благоевград, но е израснала в Кочериново. Завършва психология, решава да става преподавател, след това работи в областната управа на Благоевград. Няма никакви намерения да напуска България и да се скита по-света, но един ден пътят и се пресича с пътя на едно момче, което от много години живее с родителите си в Америка и припламва искрица любов. 

"Той дойде на ваканция, както аз сега ходя всяко лято в България. Срещнахме се. Така пламна огънят. Беше любов. И все още е ,бих казала. След което се оженихме. Живяхме в България около 4 години. Бях секретарка в Областна администрация Благоевград. Наистина нямах желанието да живея извън България. 

Когато вече се наложи да напусна работа помолих за отпуск. Помолих тогавашният ми шеф да ми даде шанса да дойда да проверя как е животът тук, след което, ако не ми хареса, когато се върна в България да бъда на същото работно място, ако е възможно. Той тогава ме погледна, усмихна се и ми каза на тебе животът там ще ти хареса, няма да се върнеш тук, но бъди спокойна мястото ще бъде твое, ако това се случи в рамките на 1 година, разказа за БНР Цветелина Мунтова.

И кое най-много ти хареса в Америка и те плени да останеш тук?

"СпокойствиетоВъпреки, че животът тук е прекалено забързан тук, намерих своя вътрешен мир, чувствам се свободна, преживях предварително шока в България от тази среща с Америка може би 2-3 седмици преди идването ми насам".


Още по темата слушайте в интервюто на Елена Цанева с Цветелина Мунтова гост в рубриката ''Америка - илюзии и реалности''.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05
Даниела Дичева

Даниела Дичева: Шевицата съхранява родовото знание

Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..

публикувано на 02.01.25 в 10:48