Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалисти: Малнутрицията може да е животозастрашаваща

| Интервю
2
Снимка: Pixabay

Всеки трети европеец със стомашно-чревно заболяване страда от малнутриция – загуба на килограми, която увеличава риска от усложнения и влошаване на заболяването.

В България няма статистика колко души страдат от хранителни разстройства, както и точни данни колко са хората, засегнати от малнутриция.

Между 10 и 20 процента от смъртните случаи при онкоболни пациенти се дължат на рязката загуба на тегло или на състояние, при което организмът стига до пълно изтощение.

Все още състоянието недохранване не бива разпознато навреме, каза в интервю за БНР д-р Антоанета Тончева, генетик и член на сдружението Общност "Мостове".

Има международни критерии, по които още при поставяне на диагнозата може да се направи тази оценка, за да се предприемат адекватни и навременни действия уточни тя.

Малнутрицията може да прогресира много бързо и да бъде животозастрашаваща, обясни специалистът.

"Има моменти, когато човек толкова бързо започва да топи килограмите си, хора, които в рамките на броени седмици се стапят."

Yavorka Petrova

Малнутрицията може да е тих убиец. На фона на основното си заболяване пациентът започва да отслабва, коментира за предаването "Хоризонт до обед" доц. д-р Зорница Горчева, гастроентеролог в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен. По думите ѝ в лечебно заведение лекарите обръщат внимание на баланса, у дома обаче близките са поставени в ситуация да се справят сами.

Малнутрицията води до повишен риск от инфекция при болните с хронични заболявания и влошава прогнозата, подчертава специалистът.

Когато пациент започва да губи килограми, това е сигнален белег, че трябва да се предприеме нещо, допълващо лечението, категоричен е и д-р Цветан Татаров, медицински онколог в болницата в Панагюрище.

"Препоръчва се средиземноморският тип диета. Регулярен прием на разнообразна храна. Тук идват и въпросите за хранителните табута – захарта не храни тумора. Забранени храни няма."

Някои пациенти имат нужда от подкрепа от медицинска храна – венозна или парентерална, докато възвърнат нормалното си състояние и се стабилизират, поясни още д-р Антоанета Тончева.

От май тази година НЗОК реимбурсира изцяло или частично 16 медицински храни. Пациенти сигнализират, че има проблем с доставката на тези храни, допълни тя.

Условията за отпускане на тези храни на пациенти над 18 години са дискриминиращи, смята д-р Тончева.

"Изключени са групи пациенти, големи групи хора."


Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души загинаха при тежка катастрофа в Ловешко

Двама души загинаха при поредната тежка кататстрофа в Ловешко. Тази сутрин на пътя София-Варна в района на село Голец, лек автомобил, пътуващ в посока Варна, е навлязъл в насрещната лента за движение, преминал е оттам, и се е ударил в спрял за почивка ТИР. При инцидента на място е загинала 37-годишна пътничка, а 59-годишният шофьор на..

публикувано на 13.11.24 в 13:26

Воден режим в Монтанско

Жителите на пет населени места в област Монтана са на воден режим. Селищата се намират на територията на четири общини. Над 1350 жители на област Монтана към момента нямат редовно вода. Причината е засушаването и липсата на валежи от дъжд. Две села в община Чипровци – Железна и Равна са на режим. В Равна вода има 24 часа за долната, а..

публикувано на 13.11.24 в 13:21

Борислав Великов: Де факто нямаме парламент в момента!

Изборът на председател на Народното събрание е много важен, може евентуален да бъде пробен камък за мнозинство , което да подкрепи правителство, но не бива да бъде заложник на бъдещото мнозинство и законодателната програма, което като че ли в случая се оказа факт. Това каза пред БНР доц. Борислав Великов, бивш председател на Народното събрание, в..

публикувано на 13.11.24 в 13:17
Радостин Василев, лидер на МЕЧ

МЕЧ няма да подкрепи нито един от кандидатите за председател на парламента

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев обяви в кулоарите на Народното събрание, че формацията му няма да подкрепи оттук нататък нито един от кандидатите за председател на парламента. "Считаме, че в момента ГЕРБ водят разговори "на тъмно", незнайно с кой. От БСП чуваме някакви неща, от ИТН чуваме други неща. Ние сме щастливи, че не сме канени на..

публикувано на 13.11.24 в 13:13
Румен Радев дава изявление пред медиите в рамките на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, 13 ноември 2024 г.

България може да се включи в проект за пренос на зелена енергия

Президентът Румен Радев напомни, че може да започне политически консултации с парламентарните формации в 51-ото Народно събрание, едва след избора на председател на парламента. "По Конституция трябва да бъде избран председател на НС, да се формират парламентарните групи и аз веднага мога да започна консултациите. Има ясни стъпки, които..

публикувано на 13.11.24 в 13:09
Димитър Главчев

Главчев: Странни са твърденията за нелегитимност на вота

Премиерът Димитър Главчев заяви, че намира за странни продължаващите твърдения за нелегитимност и манипулации на парламентарния вот на 27 октомври. В началото на правителственото заседание той коментира, че служебното правителство е изпълнило конституционните си задължения  и отправи призив да се състави редовен кабинет. Димитър Главчев..

публикувано на 13.11.24 в 12:36