Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев: България и Азербайджан имат потенциал за дългосрочни партньорства

България и Азербайджан имат потенциал да разгърнат дългосрочни и взаимноизгодни партньорства в индустрии с висока добавена стойност. Това посочва президентът Румен Радев в интервю за аналитичното икономическо списание "Caspian Energy", цитирано от прессекретариата на президента. Радев посети Баку за участие в  29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата.

Според Румен Радев София и Баку споделят обща воля за надграждане на сътрудничеството си в енергетиката и свързаността. Президентът посочва, че "Азербайджан е надежден стратегически партньор на България в региона на Южен Кавказ и в по-широкия регион на Черно море, а интензивният двустранен политически диалог през последните години е свидетелство за задълбочаващите се отношения". 

В отговор на въпрос на "Caspian Energy" за потенциала за развитие на двустранните отношения Румен Радев заявява готовността на страната ни "да се надгради икономическото партньорство както в двустранен план, така и в контекста на стратегическото енергийно сътрудничество с ЕС, което дава възможности за надеждни газови доставки за Централна и Източна Европа през Южния газов коридор"".

Президентът Радев води българската делегация на ключовата климатична конференция, която обаче тази година преминава в отсъствието на редица световни лидери, сред които президентите на Съединените щати Джо Байдън и на Китай Си Цзинпин, председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, германския канцлер Олаф Шолц, индийският премиер Наредра Моди и президентът на Бразилия Лула да Силва.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради кризата с боклука: Столичната община организира пунктове за доброволци

Столичната община организира пунктове за доброволци заради кризата с боклука в районите "Люлин" и "Красно село". Сутринта граждани получиха ръкавици и чували, за да помагат в сметосъбирането.  "Това, което ни казаха от общината е, че има допълнителен отпадък около контейнерите, който ние евентуално можем да помогнем да събираме, за да..

публикувано на 10.10.25 в 12:20
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът: Няма на дневен ред оставка на който и да е министър

На този етап не се предвижда ремонт на кабинета - каза пред журналисти в Хасково премиерът Росен Желязков. Коментарът му е по повод поисканата от две браншови организации оставка на министъра на земеделието Георги Тахов. Зърнопроизводителите искат оставката на земеделския министър Илия Проданов: Това е четвърти земеделски министър, на когото..

публикувано на 10.10.25 в 12:17
Мария Корина Мачадо и Едмундо Гонсалес.

Мария Корина Мачадо получава Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир за 2025 г. се присъжда на Мария Корина Мачадо, лидер на венецуелската опозиция, обяви Нобеловият комитет в Осло. 58-годишната Мачадо спечели предварителните избори на опозицията за кандидат за президент миналата година, но режимът не я допусна до участие в изборите, след които тя е принудена да се укрива от властите...

публикувано на 10.10.25 в 12:12
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Липсва визия за истинска реформа в образованието

Положителна промяна няма, липсва визия за истинска реформа в образованието. Това заяви пред БНР Ирина Манушева – инициатор на отворено писмо, в което се настоява за истинско и качествено образование за българските деца и младежи. "За съжаление, положителна промяна все още не виждаме. Доста голяма общност стартирахме отвореното писмо в..

публикувано на 10.10.25 в 12:01
Мариана Тасева, фондация

Мариана Тасева: Ранното детство все още не е националният приоритет, който трябва да бъде

"Пътешествие към светлата страна" е темата на предстоящото 16-о издание на "Вечер на добродетелите" – най-голямото благотворително събитие, което организира Фондация "За Нашите Деца". Събитието ще е на 13 октомври. "Адаптацията, извеждането на децата, на семействата, на всички нас от една по-изолирана среда към адаптиране и включване в..

публикувано на 10.10.25 в 11:36
Момент от последния протест на младите медици пред Министерството на здравеопазването, 7 октомври 2025 г.

Д-р Вержиния Георгиева: Здравната ни система се крепи на всички лекари

"Българската здравна система се крепи на всички лекари. Ние сме против това в здравна система като нашата, в която има недостиг на кадри, вместо да говорим за подкрепа, обединение и обща визия за стабилизиране на системата, да има противопоставяне на млади и стари и подценяване на труда на младите колеги. Младите днес са бъдещето утре. Трябва..

публикувано на 10.10.25 в 11:30
Президентът Румен Радев

Президентът: Най-важната задача на Европа е да намери решение на войната в Украйна

Президентът Румен Радев подчерта, че най-важната задача за Европа е да намери решение на войната в Украйна като задължително условие за установяване на траен мир и сигурност. Президентът посочи, че Европейският съюз трябва да има ключова роля в този процес. "Именно ЕС, Европа трябва да играе ключова и водеща роля, защото с продължаването на тази война..

публикувано на 10.10.25 в 11:14