Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На двама души са присадени бъбреци в столичната Александровска болница

Университетска болница „Александровска“
Снимка: Ани Петрова

Животоспасяваща трансплантация на бъбреци беше направена тази нощ на двама мъже. Операцията е извършена в столичната Александровска болница. Донорът е 46-годишен мъж, изпаднал в мозъчна смърт. Неговите близки са се съгласили органите му да бъдат дарени за спасяване на човешки живот. 

Бъбреците са трансплантирани до ранните часове тази нощ на двама мъже с хронична бъбречна недостатъчност. 

Единият е на 42 години от Русе и от четири години е бил на диализа, а другият е 50-годишен мъж от Сандански в предиализно състояние. Те са били избрани с най-голям процент органна съвместимост с донора от общо 7 поканени за оценка от листата на чакащи. Двата екипа, експлантирали и трансплантирали бъбреците, са ръководени от доц. Пламен Димитров.

"След като реципиентите бъдат извикани и пристигнат в болницата, подготовката е някъде между 4 до 7 часа максимум. Това зависи от различни фактори, които определят самата им подготовка, тъй като се правят допълнително кръвни изследвания, т.нар. "крос мач", който определя директната съвместимост или несъвместимост между реципиента и донора. При всичките кандидати това беше отрицателно. Вече тук ние избираме тези двама, които имат най-малко риск по време на операцията или да се получат след това усложнения", посочи доц. Пламен Димитров.

Двамата пациенти се възстановяват в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на лечебното заведение, съобщиха от столичната Александровска болница. Състоянието им е стабилно, с добри жизнени показатели.

"Състоянието има е стабилно, даже бих казал добро към много добро. Въпрос на време е първите няколко дни да се стабилизират след самата операция. Но те вече са в стабилно състояние, в съзнание са. Проследяваме показателите, за да видим каква е сетивността на новите бъбреци при тях", каза още доц. Димитров.

Това е петата бъбречна трансплантация, реализирана в Александровска болница в рамките на три седмици, и 13-ата от началото на тази година - 12 от трупен и 1 от жив донор.

Доц. Пламен Димитров отбеляза липсата на донори като основен проблем за това да има повече подобни операции и респективно повече спасени човешки животи. По-често близките на хора в мозъчна смърт или без шанс да бъдат спасени отказват органите да бъдат дарени:

"Което донякъде е и разбираемо, защото това за тях е един изключително тежък емоционален дебат. Това е едната страна. От друга страна, някъде може да има колеги, които не са достатъчно мотивирани, да нямат и физически възможност, защото има места в страната, където те работят на границата на физическите си възможности".


По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН предлага математическите гимназии да се преобразуват в специализирани училища

Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Образователният министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. Предложението обхваща всичките 31 Природо-математически гимназии в..

публикувано на 08.04.25 в 13:22

Експерт: Няма вещи лица, защото трябва да има достойно заплащане

Липсата на подготвени кадри се отразява и това оказва влияние върху бързината на изготвяне на експертизите. Да, няма експерти, а няма, защото трябва да има адекватно и достойно заплащане на техните услуги и труд, заяви доц. Орлин Колев от Асоциацията на вещите лица и експертите в интервю пред БНР.  Вчера министърът на правосъдието..

публикувано на 08.04.25 в 13:16
Орлин Колев

Орлин Колев ще е докладчик по делото за прекратената процедура за избор на главен прокурор

Най-новият конституционен съдия - избраният преди дни от Народното събрание Орлин Колев, ще е докладчик по делото за прекратената процедурата за избор на главен прокурор.  След като беше сезиран от единствения кандидат - настоящият временно изпълняващ функциите обвинител номер едно Борислав Сарафов, тричленен състав на Върховния административен съд..

публикувано на 08.04.25 в 13:12
Инж. Йордан Вълчев

Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като свидетел за катастрофата край Телиш

Председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев е бил извикан на разпит заради тежката катастрофа, в която загина 12-годишната Сияна.  От него са били изискани документи, свързани с изграждането и поддържката на пътя Луковит - Плевен, за който, както стана ясно, са били подавани десетки сигнали, че е проблемен, научи БНР от..

публикувано на 08.04.25 в 13:04

Рибари от Бяла хванаха гигантска моруна... и я пуснаха, защото е защитен вид

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор  гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина.  Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си.  (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 12:55

Напояването на земеделските площи - основен приоритет за министъра на земеделието

Проблемът с напояването на земеделските площи ще бъде основен приоритет за министъра на земеделието и храните министър Георги Тахов.  Той обяви, че се работи по проект за увеличаване на поливните площи с 3 милиона декара. Освен това има планове за изграждането на 6 нови язовира пред следващите четири години.  Министър Тахов предлага..

публикувано на 08.04.25 в 12:49

Очаква се до 6 месеца летище Русе да има готовност за извършване на вътрешни полети

До шест месеца летище Русе ще има изготвен генерален план и готовност за извършване на вътрешни полети. Това съобщи за БНР управителят на фирмата, която стопанисва аеропорта Христо Крушарски. Видеонаблюдение на пистата, рентгенови системи за пътниците, генерален план за летището и лиценз за летищен оператор са дейностите, които ще бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 12:48