Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавният резерв на 74 години

Асен Асенов: Една криза идва без предупреждение, винаги трябва да сме готови

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв. 

"От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи, като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е била това - да останем до хората в най-трудните моменти, да можем да им помогнем да се справят с бедствието", припомни пред БНР председателят на Държавния резерв Асен Асенов.

Той декларира, че непрекъснато се следи какви са нуждите на хората и с какво може да им се помогне най-добре. Непрекъснато се актуализират поддържаните видове материали, както и техните количествата. След ковид създадохме запас от маски, калцуни, предпазни облекла, даде пример Асенов. 

По думите му резервът се попълва само чрез закупуване на предвидените материали за съхранение, като за това се обявяват обществени поръчки

"Основна наша идея е да поддържаме материали, които наистина хората могат да ползват. Държим нещата да са качествени, за да можем да помогнем на хората когато и както трябва".

Агенцията води на отчет различни видове материали - в Резерва има както петрол и горива, така има лекарствени субстанции, храни, стоки с индустриално предназначение. Поддържаният асортимент е много богат и е за всякакви ситуации, подчерта той.

По думите му горивата се съхраняват в бази на агенцията или в дружества, с които има сключени за това договори. Асен Асенов заяви, че не са имали проблеми в тази връзка:

"Стараем се да предвиждаме възможните проблеми, за да може да не вървим след тях, а да ги предотвратяваме. Войната и санкциите не дадоха отражение на работата ни". 

Запасите се определят година за година на база на потреблението за предходната година, обясни още той и добави:

"Собствените запаси са 100% в България. Няма нито един литър, който сме изнесли извън страната". 

Агенцията води материалите по 2 закона, посочи Асенов и уточни: 

"Единият е Законът за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, по който информацията е явна. Законът предвижда да се създадат такива запаси, които да позволят 90 дни при нулево производство и при нулев внос икономиката на страната да продължи да функционира без проблем. За 3 месеца сме осигурили запаси, така че да не се усети някаква криза. Що се отнася до запасите, които поддържаме по Закона за държавните резерви и военновременните запаси - те са класифицирана информация, но мога да кажа, че са напълно достатъчни, за да помогнем при нужда".

Председателят на Агенцията подчерта, че в институцията работят хора с голям опит и го правят със сърце и душа. Във връзка със срока на годност на някои стоки той уточни:
 
"За да бъдат избегнати всички рискове от нелоялни практики, е създаден Съвет за държавните резерви и военновременните запаси, който е с членове от почти всички министерства, които имат отношение към нашата работа. Този съвет единствено решава кои стоки да бъдат освободени и предложени за продажба. Процедурата по това какво се освобождава е напълно прозрачна, а продажбата става на борсата".

По думите му за последните няколко години е имало много случаи, където е оказана помощ. За година поне 4-5 пъти се налага са помагаме на хората, като след предоставяне на помощ веднага трябва да запълним количествата, каза Асенов.

"Винаги трябва да сме готови. Една криза, едно наводнение или земетресение идват без предупреждение, ние трябва да сме готови. Военните конфликти заострят вниманието ни, но не променят работата ни".

Председателят на Държавния резерв изтъкна, че значителна част от базите са построени през 50-те години. Винаги има какво да се подобрява, добави той и посочи, че в последните 4-5 години е започнала активна програма по реконструкция и модернизация на базите. Имаме още много работа, декларира той.

Цялото интервю на Ирина Недева с Асен Асенов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28