Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавният резерв на 74 години

Асен Асенов: Една криза идва без предупреждение, винаги трябва да сме готови

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Вчера се навършиха 74 години от създаването на Държавния резерв. 

"От създаването си ролята на Резерва е да осигури населението и функционирането на икономиката при положение на война, извънредно положение и при всякакъв вид кризи, като помогне както за справянето с кризата, така и за преодоляване на последствията от нея. Нашата основна цел е била това - да останем до хората в най-трудните моменти, да можем да им помогнем да се справят с бедствието", припомни пред БНР председателят на Държавния резерв Асен Асенов.

Той декларира, че непрекъснато се следи какви са нуждите на хората и с какво може да им се помогне най-добре. Непрекъснато се актуализират поддържаните видове материали, както и техните количествата. След ковид създадохме запас от маски, калцуни, предпазни облекла, даде пример Асенов. 

По думите му резервът се попълва само чрез закупуване на предвидените материали за съхранение, като за това се обявяват обществени поръчки

"Основна наша идея е да поддържаме материали, които наистина хората могат да ползват. Държим нещата да са качествени, за да можем да помогнем на хората когато и както трябва".

Агенцията води на отчет различни видове материали - в Резерва има както петрол и горива, така има лекарствени субстанции, храни, стоки с индустриално предназначение. Поддържаният асортимент е много богат и е за всякакви ситуации, подчерта той.

По думите му горивата се съхраняват в бази на агенцията или в дружества, с които има сключени за това договори. Асен Асенов заяви, че не са имали проблеми в тази връзка:

"Стараем се да предвиждаме възможните проблеми, за да може да не вървим след тях, а да ги предотвратяваме. Войната и санкциите не дадоха отражение на работата ни". 

Запасите се определят година за година на база на потреблението за предходната година, обясни още той и добави:

"Собствените запаси са 100% в България. Няма нито един литър, който сме изнесли извън страната". 

Агенцията води материалите по 2 закона, посочи Асенов и уточни: 

"Единият е Законът за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, по който информацията е явна. Законът предвижда да се създадат такива запаси, които да позволят 90 дни при нулево производство и при нулев внос икономиката на страната да продължи да функционира без проблем. За 3 месеца сме осигурили запаси, така че да не се усети някаква криза. Що се отнася до запасите, които поддържаме по Закона за държавните резерви и военновременните запаси - те са класифицирана информация, но мога да кажа, че са напълно достатъчни, за да помогнем при нужда".

Председателят на Агенцията подчерта, че в институцията работят хора с голям опит и го правят със сърце и душа. Във връзка със срока на годност на някои стоки той уточни:
 
"За да бъдат избегнати всички рискове от нелоялни практики, е създаден Съвет за държавните резерви и военновременните запаси, който е с членове от почти всички министерства, които имат отношение към нашата работа. Този съвет единствено решава кои стоки да бъдат освободени и предложени за продажба. Процедурата по това какво се освобождава е напълно прозрачна, а продажбата става на борсата".

По думите му за последните няколко години е имало много случаи, където е оказана помощ. За година поне 4-5 пъти се налага са помагаме на хората, като след предоставяне на помощ веднага трябва да запълним количествата, каза Асенов.

"Винаги трябва да сме готови. Една криза, едно наводнение или земетресение идват без предупреждение, ние трябва да сме готови. Военните конфликти заострят вниманието ни, но не променят работата ни".

Председателят на Държавния резерв изтъкна, че значителна част от базите са построени през 50-те години. Винаги има какво да се подобрява, добави той и посочи, че в последните 4-5 години е започнала активна програма по реконструкция и модернизация на базите. Имаме още много работа, декларира той.

Цялото интервю на Ирина Недева с Асен Асенов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18