Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марчел Чолаку: Румъния ще се присъедини към Шенген по суша от януари 2025 г.

Румъния ще се присъедини към Шенген по суша от януари 2025 г. Решението ще бъде взето в петък в Будапеща, съобщи румънският премиер Марчел Чолаку в интервю за телевизия Антена 3, предаде БТА.

На 22 ноември австрийският министър на вътрешните работи Герхард Кернер ще се срещне с колегите си от Румъния и България в унгарската столица, за да обсъдят пълноправното присъединяване на двете държави към Шенгенската зона. Инициатор за тези разговори е унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС.

"Срещата в петък е изключително важна, затова се договорих с унгарския премиер и ще отида в Унгария в деня, в който вътрешните министри се събират, за да изготвят финалния документ", отбеляза Чолаку. Той коментира, че нидерландският парламент, който се противопостави на присъединяването на България, също ще трябва да одобри документа.

"Ние обаче вече имаме договорен календар. Това (пълноправното приемане в Шенген - бел. ред.) ще се случи от 1 януари 2025. Румънците, които се прибират за празниците, ще си заминат много по-лесно след това", добави Чолаку.

Той не спомена България, но присъединяването на двете държави към Шенген се третира като пакетна сделка, отбелязва Ройтерс. Агенцията посочва, че Румъния и България са основни маршрути за нелегалната търговия с оръжие и трафика на хора и наркотици, но задълбочено разследване на Европейската комисия е показало, че покриват всички изисквания за Шенген.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцката полиция арестува антиизраелски демонстранти на остров Родос

Гръцката полиция арестува демонстранти на остров Родос, които се опитаха да блокират израелски туристи на пристанището. Синдикатите и депутатите на Комунистическата партия поискаха от правителството незабавно да бъдат освободени арестуваните по-рано демонстранти на пристанището на остров Родос, на които са повдигнати обвинения за нарушаване..

публикувано на 29.07.25 в 13:25
Кметът на Гаврилово  кмета Теньо Божеков.

Работници споделят, че краят на българската праскова е по-видим от друг път

Ще изчезне ли от трапезата на българина сливенската праскова?  Хората, които се занимават с отглеждането на този божествен плод казват, че всичко върви към своя край и единствените български праскови ще бъдат компотните.  В навечерието на фестивала "Златна праскова", чийто домакин е сливенското село Гавраилово, настроението не е..

публикувано на 29.07.25 в 13:20
Президентът Румен Радев удостоява с орден „Мадарски конник“ I степен посланика на Кралство Нидерландия Симон ван дер Бург.

Орден "Мадарски конник" I степен за посланика на Нидерландия

Президентът Румен Радев удостои с орден "Мадарски конник" I степен посланика на Кралство Нидерландия Симон ван дер Бург за значимия му принос за укрепване и развитие на двустранните отношения във връзка с изтичане на мандата му. Радев благодари на посланик Ван дер Бург за оказаната ценна експертна помощ за подобряване на граничния контрол,..

публикувано на 29.07.25 в 13:12
Снимката е илюстративна

В Дупнишко събират средства за пострадалите от пожара в Трънско

Сдружението "Близо до теб" от Дупница стартира благотворителна кампания за набиране на средства, обзавеждане и помощи за пострадалите хора от пожара в Трънско. Още първия ден са събрани над 1500 лева, предлагат се и мебели, покъщнина, строителни материали. Ситуацията с пожара в Трънско се успокоява "Приятели, налага се да организираме..

публикувано на 29.07.25 в 12:59
Снимката е илюстративна

При руски въздушен удар загинаха 17 затворници в украинската Запорожка област

17 затворници в наказателна колония в украинската Запорожка област са загинали при руски въздушни удари, а повече от 40 са били ранени, съобщиха от украинското министерство на правосъдието. Руските сили са атакували колонията с управляеми бомби малко преди полунощ. Напълно разрушена е трапезарията на центъра за задържане, а..

публикувано на 29.07.25 в 12:32

Ситуацията с пожара в Пирин остава сложна

Измина поредна тежка нощ за огнеборците, опитващи се да овладеят огнената стихия в Пирин. Разразилият се върхов пожар е стигнал в опасна близост до селата  Илинденци и Струмяни, но към 4 сутринта  ситуацията е била овладяна. В момента огънят се гаси наземно   и от въздуха с 4 хеликоптера. Самолетите от Швеция все още не са пристигнали у нас...

публикувано на 29.07.25 в 12:13

Пожарът в Тополовградско не е овладян напълно

Пожарът, който гори вече близо две денонощия на територията на община Тополовград все още не е овладян напълно. Той вече е опожарил площ от 60 хил. декара - гори, храсти и земеделски ниви, изгоряха и постройки на фермер. Днес фронтът продължава да се развива към село Срем, но няма непосредствена опасност за населението. Пет пожарни коли и огнеборци..

публикувано на 29.07.25 в 12:08