За пореден път общинските съветници се разделиха по искането за предсрочното отстраняване на председателя на местния парламент Найден Шопов, внесено от общинския съветник Благо Солов с мотив конфликт на интереси. Местните парламентаристи се разделиха и по въпроса с чистотата на града и проекторешението за нов заем от 19 милиона лева, с който да се покрият част от задълженията на общината.
Картината в общинският съвет наподобява тази в Народното събрание - сглобка между ненавиждащите се ПП и ГЕРБ и неуспешен, неофициален "санитарен кордон" около бившия кмет и настоящ общински съветник Тодор Попов, който е председател на най-голямата общинска група - "Новото време".
Общинският съвет в Пазарджик става все по-фрагментиран, с постоянно променяща се конфигурация, без изразено мнозинство. За десети пореден път, последното заседание започна с предложение – председателят на местния парламент да бъде предсрочно отстранен, тъй като преди година е гласувал за собственото си избиране на този пост, което било конфликт на интереси. И този път, искането бе внесено в последния възможен момент, затова Найден Шопов и колегата му Чавдар Чавдаров предложиха въпросната точка да бъде вкарана като извънредна в дневния ред. Резултатът: за – 13, против – 13, въздържали се 5.
Същата картина се повтори и при обсъждането на темата по искания от кмета Петър Кулински заем от 19 милиона лева, за да може общината да се издължи частично към фирмите кредитори, а с 5 милиона лева да се създаде общинско предприятие за чистота, което да поеме сметосъбирането и сметоизвозването в общината в бъдеще. Последваха реплики кой е по-корумпиран, кой е по-некадърен и кой е виновен за сегашната недобра форма на общината.
"Вие живеете с мисълта, че всяка фирма, свързана с някаква дейност в общината, източва общината и краде парите. Това е огромен проблем. Вие не можете да намерите трима косачи, къде ще намерите 100 човека! Няма експертиза", коментира общинският съветник Тодор Попов, бивш кмет на Пазарджик.
Според общинския съветник Ангел Василев има обосновано предположение, че задълженията на общината са свързани с Тодор Попов и неговия стандарт на живот по време на кметуването му. Попов обаче е на мнение, че спрямо него има "тежки комплекси, непреодолими". Той напомня, че "всички общини имат задължения и това е въпрос, който касае хроничното недофинансиране".
Искането за нов кредит от 19 милиона лева отново ще се подложи на гласуване в Общинския съвет пред декември. Към момента общинските съветници са единни само в това, че политическата криза сериозно се отразява на общините в негативен план. Някои от тях изразяват опасения, че "публичният ресурс за общините ще бъде силно редуциран в следващия бюджет".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управляващото, каза социалният министър Борислав Гуцанов. Той не смята, че това би било пряка намеса на държавата на пазара, каквито опасения изказа по-рано премиерът Росен Желязков: БСП-ОЛ подкрепя забраната на вейпове и енергийни напитки за..
Третият бойкот на скъпите продукти остави без клиенти големите магазини в Загреб, Сплит, Карловац и Чаковец, съобщава Хърватската Радио и Телевизия. В същото време големите вериги са проверявани дали спазват правителственото решение за ясното обозначение на 70 продукта със замразени цени. Нов бойкот на супермаркетите има и в Северна..
В област Враца са отменени противоепидемичните мерки. По данни на Регионалната здравна инспекция, броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания е намалял драстично и пикът на грипната епидемия там е отминал. Отменя се и онлайн обучението, като учениците се връщат в класните стаи в понеделник, 10 февруари. В област..
Два пъти увеличение на актовете за административни нарушения през 2024 година в сравнение с 2023-та отчитат от Столичния инспекторат. От 2700 акта за 2023 година, през 2024 г. те са 5 500. Три пъти повече са съставените фишове - от 86 хиляди на 250 хиляди. Най-честите нарушения са горене на отпадъци, изхвърляне на наземни маси,..
БСП-ОЛ подкрепя предложената от ГЕРБ-СДС пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца. Това каза в кулоарите на парламента министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: "Считам, че е абсолютно правилно. Вейповете трябва да бъдат забранени, защото колко още неща трябва да се случат, за да разберем, че това е опасно и..
Нови 12 екипажа и 6 вертолета "Кугър" и "Ми-17" ще имат готовност да се включат в евентуални пожари през лятото. Това увери по време на парламентарния контрол министърът на отбраната Атанас Запрянов. ВВС са разработили концепция за гасене за пожари от въздуха: "През летните месеци на настоящата година ще могат да бъдат осигурени до 6 броя..
Нова платформа за колективно финансиране SpaceCrowd ще помага на стартиращи компании да набират капитал. Платформата за краудфъндиг (термин, с който се описва процес на набиране на капитал от множество малки инвеститори, включително и частни лица) е разработена съвместно от Българската фондова борса и Централния депозитар. Тя е насочена към..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..