Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Лозанов за парадокса на войните, за края на хармоничното общество

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

"Цивилизационната ни "ципа" е много тънка и е достатъчно един диктатор "да подпали чергата"

"Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним. Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото, която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да правим, има някакви стъпки, но това е безкрайна територия, сподели в "Нощен Хоризонт" Лъчезар Лозанов – поет, журналист и дългогодишен редактор с дълбок отпечатък в българската култура и медии, който изгражда впечатляваща кариера в различни медии. 

Неговите стихове, публикувани в множество престижни издания и сайтове, носят неповторим стил, белязан от философска дълбочина и модерна поетична експресия.

"Влизаме в един свят, който така или иначе не можем да си обясним. Някои вярват в прераждането, други мислят, че сънищата са припомняния, други се питат дали с материята си отива всичко, но така или иначе и в най-материалистичната теория има нещо скрито и мистично.

Войната и оръжията са една от темите за нашето съществуване. 70 години Европа сякаш беше "остров" на ненарушими граници, на някаква предсказуемост, сбъдна се сякаш прогнозата на Фукуяма, че краят на историята е дошъл, на това, че ще живеем в едно хармонично общество, че конфликтите ще бъдат сведени до някакви решими дискусии, и всъщност се доказа, че цивилизационната ни "ципа" е много тънка и е достатъчно един диктатор "да подпали чергата" и отдолу се появява нашата животинска природа, изтъкна Лозанов.

"За да оцелее, човекът е станал хищник и дълго време се е култивирал, да не унищожва разновидностите от своя род. Но се оказва, че жаждата за власт, жаждата да имаш нещо, което е на друг, се оказва по-силна, помним от древните истории как грабежът е един от стимулите в много войни и битки...така и днес се оказва, че съвременната руска армия също плячкосва по време на тази война...

Тоест както казва Достоевски, във всеки от нас има всичко, много е важно какво ще извадим на преден план и до каква степен имаме юзда на най-дивите си въображения, допълни Лъчезар Лозанов.

"Разбира се, войната е и нещо друго, тя е тласък и надпревара към нови технологии и реформи, които чупят старите бюрократични структури и налагат някакви функционални промени и в едната и в другата посока.

Оказва се, че много от военните технологии после навлизат в цивилното общество. Такова изобретение е интернет. Така, че няма черно-бяла картина, каза още журналистът.

Снимката е илюстративна                 FB / Tetiana Staneva

Той е сред създателите на групата за ъндърграунд литература "Рамбо 13" и автор на шест поетични книги, сред които "Скъсай опаковката", "Звярът" и "Кожата на света". Лъчезар Лозанов е многократно награждаван за своите литературни приноси, с признание и в България, и в чужбина. Той разказва за своя творчески път, за философията и темите в стиховете му, за литературата като форма на свобода и съпротива.

"Войната между Русия и Украйна е различна от Втората световна война, тази война сега се води от малки групи, тя е високо маневрена, бие се по определени точки, защото всяко голямо струпване на хора ще бъде унищожено. За първи път танковите клинове, които бяха познати от Втората световна война не са ефективни, защото дроновете ги унищожават, сега се води надпревара между устройствата, които блокират дроновете и начинът, по който те се управляват.

Сега в момента се разработват самолети изтребители, които водят със себе си безпилотни изтребители, които атакуват и да бъдат унищожени, в тях няма пилоти. Много са новостите във войните, голяма част от тях са конфиденциални.

Израел например, сега монтира лазери, с които да сваля ракети и снаряди дори, нещо, което се разработва много отдавна. Там и климитът е много подходящ, защото няма облаци.

Разработват се начини, по които да се унищожават спътниците, които наблюдават...Технологиите вървят напред и то в ситуации с много висока скорост, въпросът е, че етиката на хората върви много бавно...

Цивилизацията върви с "мравешки крачки" и рискът е технологии, попаднали в ръце на неподходящи хора, да унищожат част от човечеството, обобщи Лозанов.

Лъчезар Лозанов

Лозанов е работил е в радиото и в различни вестници – Машиностроител (ЗММ София), Надежда, Бизнесмен, Застраховател и др. Последно – 26 години е бил редактор, в част от тях - на културните страници във в. “Българска армия”. Сега е редактор и автор предимно на военна проблематика във вестника. Бил е и учител по български език и литература.

Печатал е стихове в сп. "Родна реч" и вестниците "Студентска трибуна", "Литературен фронт", "Литературен форум", "Ден", "Литературен вестникИ, "Сега" и “Капитал”, в много списаният и в електронни сайтове.

Представата си за модерна поезия е изложил в "Стихът: пеперудата е свободна" (“Литературен вестник”, бр.34 от 1999 г. *). Автор и редактор е на първия брой на литературния вестник “Аудитория”, май 2000 г.

Публикации на испански в литературния сайт "Оjosdepapel.com". И в тематичния блог за аржентинска литература "De caminantes y caminos". Издал е 6 книги със стихове.

Литературни награди от конкурси:

Поморие ("Яворови дни" 2001 втора), Казанлък (през 2001 трета, а 2014 – първа), Варна (втора), Добрич, и др. Две номинации в конкурса "Христо Фотев", Бургас през 2016 и 2017 г. Член на българския П.Е.Н център и на Лигата на българските писатели в САЩ и по света. Носител на международната награда (трета) за най-добра книга през 2021/22 г. от конкурса на Лигата. Живее в София, България.


По темата слушайте в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лимфедем - проблем без решение за хиляди хора в България

" Тази работа е много трудоемка, но не е вярно, че в България никой не я работи ", изтъкна в интервю за предаването "Хоризонт до обед" д-р Кристина Павлова – завеждащ отделението по физиотерапия и рехабилитация в столичната многопрофилна болница "Люлин". "Вярно е, че малко хора я работят правилно и ние нямаме такива специализирани..

публикувано на 29.05.25 в 11:58

Проф. Асен Асенов за американските мита: Бъркотията е много по-голяма, отколкото се очакваше

Федералният съд по международна търговия на САЩ обяви за противоконституционни действията на президента Доналд Тръмп относно използването на мита за регулиране на търговията. В решението се посочва, че държавният глава е превишил правомощията си, тъй като регулирането на търговията чрез тарифи трябва да се извършва от Конгреса, а не от..

публикувано на 29.05.25 в 11:09
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45