Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Снимка: Ани Петрова

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. 

Тенденцията беше обсъдена по време на първата национална конференция за донорство на генетичен материал, която се проведе в София.

Близо 1800 процедури с донорски яйцеклетки са направени у нас през миналата година, като това са 12 процента от всички процедури по асистирана репродукция. 

Жените, дарили яйцеклетки в България, са значително по-малко от чуждестранните донори – 252 към 482. Сред причините за недостига на желаещи да помогнат на семейства с такива проблеми е притеснението от възможни рискове и усложнения, обясни доц. Мария Юнакова, специалист по репродуктивна медицина.

"Има достатъчно надеждни данни, че рисковете от най-честите усложнения, които биха могли да бъдат кървене по време на процедурата, риск от инфекция вследствие на все пак тази инвазивна процедура са сведени много под 0,5%".

Друг проблем, който засяга цяла Европа, е, че хората стават родители все по-късно, а изискване за донорите на яйцеклетки е да са на възраст до 35 години, припомни Милена Златкова, радиоводещ и донор:

"Всяка година трябва да има информационни канали и материали, за да могат да стигнат лесно до новите семейства, до младите семейства. Да знаят те към кого да се обърнат, какво да правят, след каква възраст да дарят".

Основната част от българките, даряващи яйцеклетки, са жени, преминали през затруднения със забременяването, стана ясно по време на конференцията.

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-скъпи череши! Нищожно количество на пазара ще са родно производство

"Не очакваме череши за 60 лева, но е лошо, че не може да очакваме и много, които ще са български".  Това обясни пред БНР Живка Гроздева, член на УС на Асоциацията на овощарите в България. "Ако има такива, това ще бъде във втората половина на сезона – след 15 юни. Те ще бъдат много малко и ще се предлагат на по-високи цени...

публикувано на 13.05.25 в 15:20

ЕК даде положителна оценка на фискално-структурния план за България

Европейската комисия даде положителна оценка на фискално-структурния план за България, съобщиха дипломатически източници, а след това и финансовият министър Теменужка Петкова. Средносрочните финансово-структурни планове са част от приетата през април актуализирана рамка за икономическо управление на ЕС. Всяка страна членка трябва да изготви..

публикувано на 13.05.25 в 15:04

Програма "Развитие на човешките ресурси" ще помага на младежи да изградят трудови навици

Програма "Развитие на човешките ресурси" ще подкрепи 6-месечни практики за младежи, които искат да натрупат практически умения, но не притежават предходен трудов опит. Възможността ще е по мярката "Младежки практики", с бюджет от 46 милиона лева. Очаква се поне 9 хиляди млади успешно да завършат практиките, като 8 хиляди и 300 от тях ще са от..

публикувано на 13.05.25 в 15:03

Към края на март: 20,7% ръст на кредитите и 11,4% на депозитите на домакинствата на годишна база

С 20,7 на сто расте размерът на кредитите, а с 11,4 на сто размерът на депозитите на домакинствата в края на март на годишна база, показват данни на БНБ, публикувани на интернет страницата на централната банка . Според данните в края на март броят на кредитите на домакинствата и НТООД (Нетърговски организации, обслужващи домакинствата) нараства на..

публикувано на 13.05.25 в 14:55

Моника Маринова: Държавата трябва да има политика за редките болести

Държавата трябва да има политика за редките болести . Това заяви пред БНР Моника Маринова, председател на Сдружението на Тарловите пациенти в България. " Кистите на Тарлов представляват неврологично заболяване . Образуват се на гръбначните нерви. Симптоматиката прилича на тази при дисковата херния – болки в кръста, по краката. Зависи и..

публикувано на 13.05.25 в 14:50

Служител на СДВР е арестуван по подозрение за корупция

Служител на Трето районно управление на СДВР е арестуван при операция на дирекция Вътрешна сигурност в МВР. БНР научи, че служителят е заподозрян за това, че е участвал в корупционна схема.  Полицаят е събирал такса спокойствие под предлог, че му се връщат дадени на заем пари. По случая тече разследване. 

публикувано на 13.05.25 в 14:35

Земеделците подават заявления за директни плащания до 9 юни, вече без санкции

Земеделските производители могат да подават заявления за директни плащания до 9 юни без да им се налагат предвидените досега санкции. Наредбата за целта излезе официално в Държавен вестник. Според досега действащата нормативна уредба фермерите имаха право да подават заявления за субсидии до 15 май, като на закъснелите се даваше шанс до 9 юни, но им..

публикувано на 13.05.25 в 14:22