На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози.
Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов, Христо Обрешков, Петър Христосков, а на 12-годишна възраст се обучава в Мюнхен. Завършва Музикалната академия в София през 1949 г. като първенец на випуска. Скоро след това на Второто общобългарско състезание за певци и инструменталисти печели награда, а на следващото състезание с втора награда е Българското клавирно трио, създадено от него с участието на пианистката Еми Бехар и виолчелиста Владимир Дойчинов - състав, с който развиват активна концертна дейност в цялата страна.
След завършването на Музикалната академия Арнаудов работи като помощник-концертмайстор на Софийската филхармония, за кратко концертмайстор на Софийската опера и на Видинската филхармония. Специализира една година в Московската консерватория при Марина Козолупова и Юрий Янкелевич.
От 1950 г. Петър Арнаудов започва педагогическата му дейност, която продължава 50 години - до неговата смърт на 3 май 2016 г. Преподава в Софийското музикално училище, а от 1976 г. е негов заместник-директор. От 1988 до 1996 г. преподава и в Музикалната академия в Солун. Преподавателската дейност е неговото призвание - той възпитава цяла плеяда известни наши цигулари: Георги Тилев, Николай Марангозов, Сабина Бояджиева, Дора Бръчкова, Ваня Миланова и още много други. Негови ученици са известните ни музиканти Борис Карадимчев и Емил Чакъров. Петър Арнаудов издава много пособия за педагогическа дейност, превежда книгата на Карл Флеш “Изкуството на цигулковото свирене“, редактира и съставя сборници с етюди, подпомагащи обучението на начинаещите музиканти, особено сборника съвместно с Константин Зидаров „Малкият цигулар“.
Петър Арнаудов е много уважаван музикант с принос и като инструменталист - с активно участие в концертния живот В репертоара му бяха всички цигулкови концерти на Моцарт, на Брух и Шосон, той и Здравко Йорданов за първи път у нас представиха Двойния концерт на Бах със Софийската филхармония. Изнасяше сонатни вечери с пианистите Златинка Мишакова и Георги Азманов с творби от Моцарт, Бетовен, Брамс и Прокофиев.
В Златния фонд на бНР е запазено интервю с Петър Арнаудов, направено през 2016 г., в което той говори за любимите си ученици Емил Чакъров и Ваня Миланова. Думите на уважавания музикант и негово изпълнение в дуо със Златка Арнаудови от 1966 г. можете да чуете в звуковия файл.
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..