Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"ПП и ДБ да не се полъжат, да не счупят стомната трети път"

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

След няколко избора ще започне укрепването на политически групи, партии или съюзи, които ще почистят политическото поле от мафията, прогнозира той

| Интервю
Бойко Ноев
Снимка: Добрина Карамболова

"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани."

Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. 

Ще се появят нови лидери, изрази убеденост той.

Не е възможно Борисов да бъде министър-председател, смята Ноев. Според него това е така и заради "международния облик на Борисов", независимо какво се говори от неговото обкръжение: че Тръмп и Европа го очаквали.

В Европа са чули, че ГЕРБ е против Украйна да се защитава с далекобойни ракети, каза Бойко Ноев, позовавайки се на свои източници и допълни - не са затворени досиетата "Барселона", "Пачки, шкафчета, пистолети и Мата Хари" – няма отговор по тези въпроси и това продължава да виси.

Евроатлантизмът е компрометиран поради това, че носител на евроатлантизма стана Пеевски, отчита още той.

"Евроатлантизмът има свое съдържание, което в момента е изкривено и опростачено."

Запитан кой има интерес да няма коалиция ПП-ДБ, Ноев посочи, че "Пеевски и Борисов нямат интерес да има такава коалиция".

Той очаква от ПП-ДБ да бъдат по-откровени със своите избиратели, защото не е прозвучало дори извинение за несполучливите конституционните поправки, а обществените надежди не са били оправдани.

Ноев изказа очакване "да няма компромис, който да облагодетелства Борисов и Пеевски".

"ПП и ДБ да не се полъжат, да не счупят стомната трети път – след първата историческа победа, след сглобката, да не се излъжат трети път. Те трябва да се мобилизират в борбата за умовете и сърцата на хората, да тръгнат из страната, да бъдат лидери, а в парламента да бъдат опозиция – тук няма никакво съмнение."

Не е въпросът да има правителство на всяка цена, а какво правителство ще има, заяви Бойко Ноев. Според него при правителство на "Борисов, Пеевски и тяхната задруга" демократичните формации биха имали по-силна роля, когато са в опозиция.

"Кръгът се затвори. Ние сме върнати в изходно положение. Пак ще избираме главен прокурор на Пеевски и отново се връщаме към това Борисов да е министър-председател", направи равносметка Ноев, като напомни за протестите от 2020 г.

Отново сме там, където бяхме преди 4 години, защото "някои хора останаха с илюзията, която превърнаха в политическо действие – че мафията ще си даде властта доброволно", аргументира се той.

"Мафията укрепна и започна да връща своите позиции."

Във връзка с "офертата" Атанас Атанасов да бъде председател на НС, а Бойко Борисов – премиер, Бойко Ноев подкани Атанасов "да каже на гражданите и на медиите получавал ли е такава оферта от Бойко Борисов или не е получавал" и прогнозира, че "от този слух нищо няма да излезе".

"Най-вероятно ще има лидерска среща, но съм скептичен за резултатите."

Лидерите на тази коалиция – ПП-ДБ, "напарени от своите неудачи в сглобката, сега са изключително внимателни", посочи Ноев. По думите му, те "прекалено са се вживели в ежедневието и изпускат голямото – борбата за властта, да бъде изгонена мафията от властта":

"Големият проблем на България е, че мафията държи властта. Мафията си има държава."

Пеевски е най-корумпираният българин в света, смята бившият военен министър.

Той обърна внимание и върху "социолозите, които твърдят, че хората искат правителство":

"Ако съм социолог, бих попитал хората – искате ли правителство като онова, срещу което излязохме на улицата, което открадна 600 милиона за язовири и поради това мнозина от вас сега нямат вода за пиене. Искаме ли правителство, което изнесе 60 милиона с чували и т.н."

Алтернативата е много проста – трябва да се върнат правомощията на президента: да прави служебно правителство и да си носи отговорността, коментира Бойко Ноев в предаването "Политически НЕкоректно".

Без да се ометат купувачите на гласове, корумпирани прокурори, всички останали изкривявания в нашето общество, няма да има честна политическа борба, категоричен е бившият военен министър.

"Не ни беше дадена възможността да излезем на чисто поле, където да спорим политически. Отново ще трябва да бъдем активни."

Може би не след едни, а след два или три избора ще започне укрепването на онези политически групи, партии или съюзи, които ще почистят политическото поле от мафията, очаква Ноев.

Вдигнатият юмрук на Радев не беше театър, подчерта Бойко Ноев. Запитан трябва ли президентът да направи партия и ще направи ли такава, той изрази съмнения.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41