Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа. Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св. Климент Охридски", Швейцарския федерален университет и компанията LatticeFlow.
Наличието на алгоритми за проверка на съответствието с новото европейско законодателство е успокоило фирмите, които са били готови да не инвестират в ЕС заради новите регулации, посочи още Цанков.
"Има определен прозорец, в който компаниите трябва да докажат, че спазват регламента. Моделите трябва да бъдат по-сигурни, да бъдат справедливи и да не дискриминират. В регламента има зададени шест принципа. За всеки един от тях успяхме да извлечем какви са изискванията за системите, които след това интерпретирахме технически".
Алгоритъмът, който е създаден, е безплатен и публично достъпен, отбеляза експертът. Създателите му вече са тествали голяма част от съществуващите модели за ИИ на големите компании.
"Следващата стъпка е да се тренират моделите по начин, по който да бъдат по-етични, сигурни и справедливи.
Голяма част от компаниите, които създават ИИ, дори имат по-стриктни от зададените от законодателството принципи, които да следват".
Има голяма паника и страх, че тази регулация ще блокира иновациите, но това не е вярно, заяви Цанков.
"Регулация за ИИ трябва да има.
Ние показахме, че моделите, които съществуват и се пускат в момента, вече спазват голяма част от тези принципи".
В звеното към ЕК, което отговаря за ИИ, вече има работни групи, които взимат работата по инструмента за тестване на моделите на ИИ като отправна точка.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Кралят на Йордания Абдула II ще бъде на официално посещение в България утре по покана на президента Румен Радев. Двамата ще обсъдят перспективите за развитие на двустранните отношения между София и Аман в икономиката, отбраната, науката и образованието, земеделието и туризма, както и теми от международния дневен ред в сферата на сигурността...
Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президента на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana ("Майстор в изкуството на италианската кухня"). Церемонията се състоя в палатът Киджи..
Десетки хора се събраха пред Съдебната палата в София с искане за по-строги наказания при случаи с насилие върху деца. Проявата се провежда паралелно в няколко от големите градове в страната и е провокирана от случая с насилието над 5-годишния Адриан от Пловдив. Протестиращите настояват за мининум удвояване на наказанията лишаване от свобода за..
Британският външен министър Дейвид Лами даде уверения по време на посещението си в Косово, за интереса на Великобритания към региона на Западните Балкани, като призова Косово и Сърбия да постигнат напредък в преговорите за нормализиране на отношенията, съобщиха британски издания. Дейвид Лами се срещна през втория ден на посещението си в..
"Чували сме много налудничави неща, които идват от Путин и от Русия. Не ги приемам много сериозно, но те показват как той се опитва да преговаря" - това каза генералният секретар на НАТО Марк Рюте на въпрос какво би отговорил Алиансът на искането на руския държавен глава да се оттегли до границите преди 1997-ма година. Рюте даде брифинг в..
Окръжният съд в Ловеч отложи за 16 април делото по молбата за предсрочно освобождаване от затвора на бившия кмет на столичния район "Младост“ Десислава Иванчева. Тя изтърпява шестгодишна присъда за корупция, от която ѝ остава около година. От защитата на Иванчева поискаха да бъдат представени допълнителни доказателства от затвора в Сливен,..
Увеличава се производството на зеленчуци и плодове, и основни полски култури в страната – сочат агростатистическите данни на министерството на земеделието. Произведените плодове и зеленчуци, обаче, продължават да са крайно недостатъчни за задоволяване на нуждите на българския пазар. Общото производство на зеленчуци за реколта 2024 г. е..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...