Столичната община въвежда поетапна забрана за употребата на твърди горива за битово отопление от началото на 2025 година и пълна забрана на отоплителните уреди на дърва и въглища в София от началото на 2029 година.
Процесът на замяната с екологични уреди и системи ще се фиансира със средства по оперативна програма "Околна среда".
Заместник-кметът на столицата Надежда Бобчева съобщи, че ще бъде въведен и безплатен билет за градския транспорт в дните с най-високи стойности на замърсяване на въздуха.
Столичната община работи по няколко проекта за подмяна на отоплителните уреди с екологични алтернативи. Единият обхваща предимно райони от периферни населени места и квартали. Заменени са уредите на около 2500 домакинства като целта е броят им да достигне до около 5000.
От 1 януари 2025-та предстои въвеждането на т.нар. нискоемисионна зона на отопление и за девет квартала в центъра на София. Използването на твърдо гориво ще бъде забранено за жилищните сгради, където има изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. На първия етап на замяна на неекологичните с екологични отоплителни уреди ще бъдат обхванати 1660 домакинства.
В последствие ще бъдат включени още 2000 като целта е да достигнат 10 000, обясни заместник-кметът Надежда Бобчева:
Освен известния "зелен" билет, на стойност 1 лв., при най-високите стойности на замърсяване, в София предстои да бъде въведен и безплатен "бял" билет за градския транспорт.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов промени мнението си за грантовото подпомагане на медии у нас. След като вчера Борисов каза, че грантове не трябва да се получават, днес той уточни, че този тип финансиране не е лошо нещо, но проблемът е кои медии ги получават. "Аз не казвам, че грантовете са лошо нещо. Прави впечатление обаче, че тези грантове,..
Кметовете на Благоевград Методи Байкушев и на Симитли Апостол Апостолов създават инициативен комитет за изграждане на язовир "Ракочевица", който да осигури питейна вода на всички общини по поречието на река Струма. Идеята за изграждане на язовир е още от началото на 80-те години на миналия век, но проектът така и не е реализиран. Две са..
България няма да получи финансиране по второто плащане по ПВУ. Страната ни до момента е получила първо междинно плащане по Програмата за възстановяване и устойчивост и аванс към него, възлизащ на около 1,6 милиарда лева, подчерта в Народното събрание вицепремиерът Томислав Дончев. Правителството иска среща с представители на ЕК заради..
"Продължаваме промяната - Демократична България" поискаха от Конституционния съд да се произнесе по отношение на мандатите на органи, които са освободени предсрочно, противозаконно или противоконституционно. Въпреки че уточниха, че става дума за принципно искане за тълкувателно решение, от коалицията дадоха за пример казуса с управителя на..
Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...
До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари. По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..
Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..