Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СУ "Св. Климент Охридски" отбелязва патронния си празник

Снимка: БТА

Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбеляза своя патронен празник.

По традиция отбелязването на празника започна в 7.30 часа в академичния параклис "Свети Климент Охридски" в Богословския факултет, където митрополит Йоан възглави Света Божествена литургия. След нея литийно шествие се отправи към паметника на свети Климент Охридски. Там в 11.00 часа Академичният съвет на висшето училище начело с ректора проф. Георги Вълчев поднесе венец. Цветя бяха поднесени и на паметниците на дарителите братя Евлоги и Христо Георгиеви.

Последва традиционното академично тържество в аулата на университета, в рамките на което проф. Георги Вълчев заяви: "Длъжни сме в това объркано време, чийто подменени ценности лишиха съвременния свят от вдъхновяващи идеи и от нови общочовешки хоризонти, да продължаваме да бъдем водещото духовно средище на България".

Тържеството продължи с връчване на удостоверенията на новоизбраните професори, награди и стипендии. По повод на патронния празник на най-старото и авторитетно висше училище, пред "Хоризонт" негови възпитаници заявиха:

- Софийският университет се отличава от всички останали университети не само с традиции. Академичната общност тук е на изключително високо ниво.

- Определено е празнична обстановката. Аз очаквах по-малко хора, но залата е препълнена, няма места.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел може да завземе цялата Ивица Газа при новата разширена операция

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в понеделник, че разширената офанзива срещу палестинската военна групировка "Хамас" ще бъде "интензивна", след като кабинетът му по сигурност одобри планове, които могат да включват завземане на цялата Ивица Газа и контрол над предоставяната хуманитарна помощ, предаде Ройтерс. Служител на..

публикувано на 05.05.25 в 21:33
Снимката е илюстративна

Две катастрофи затвориха Прохода на Републиката

Две катастрофи станаха в Прохода на Републиката само в рамките на два часа. Проходът остава затворен за автомобилното движение. Около 17.00 часа край великотърновското село Вонеща вода се удариха тир и лек автомобил. Камионът напусна местопроизшествието. Водачът е установен в друга област и се конвоира до Районното управление във Велико..

публикувано на 05.05.25 в 21:18

Ракетни удари по пристанището Худейда в Йемен

Шест ракетни удара са били нанесени по пристанището Худейда в Йемен, съобщи свързаната с хутите телевизия "Ал Масира", обвинявайки за нападението Израел и Съединените щати. Това става ден, след като хутите, свързани с Иран, изстреляха ракета, която нанесе удар близо до основното летище на Израел - "Бен Гурион", предаде Ройтерс. "Повече от 30..

публикувано на 05.05.25 в 20:26

Зам.-кметът на Варна Диан Иванов напуска екипа на Благомир Коцев

Заместник-кметът в Община Варна с ресор "Правни въпроси" Диан Иванов напуска екипа на кмета Благомир Коцев. Здравословни и лични причини са го накарали да вземе това решение, обяви самият той по време на брифинг.  Иванов благодари за доверието, което му е гласувал Коцев, като нaпрaви кратък отчет на дейността си. Той обобщи на какъв етап са..

публикувано на 05.05.25 в 20:25
Екатерина Барабаш

Руската журналистка Екатерина Барабаш избяга във Франция и поиска политическо убежище

Руската журналистка Екатерина Барабаш, заплашвана с 10 години затвор в страната си заради критики срещу войната в Украйна, е стигнала до Франция, където иска политическо убежище . Тя даде пресконференция в седалището на "Репортери без граници" в Париж. "В Русия вече няма журналистика" - заяви Екатерина Барабаш пред своите колеги на..

публикувано на 05.05.25 в 20:13

Правителствен доклад за средствата, необходими на Общините, за да намалят риска от бедствия

Над 292 милиона лева са необходими на част от общините в страната, за да намалят риска от бедствия. Това показват данните в приет от правителството доклад, който обаче не включва заявки за такива разходи в големите области като София-град, Варна, Бургас и Стара Загора. Данните  от доклада сочат, че най-често у нас се обявява бедствено положение..

публикувано на 05.05.25 в 20:12
Марчел Чолаку

Румънският премиер Чолаку подаде оставка след слабите резултати на президентския вот

Румънският премиер Марчел Чолаку подаде оставка от своя пост, след като кандидатът, подкрепен от неговата прозападна коалиция, не успя да се класира за балотажа на президентските избори, проведени в неделя, предаде Ройтерс. Неговата лявоцентристка Социалдемократическа партия ще се оттегли от управляващата коалиция, като министрите от..

публикувано на 05.05.25 в 19:40