Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръст на случаите на домашно насилие и в Габровска област

Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

Ръст на случаите на домашно насилие за тази година спрямо всяка от предходните, откакто съществува Закон за домашното насилие. Това сочат данните за Габровска област, които бяха обявени по повод днешния международен ден за елиминиране на насилието над жените.

Протести под наслов "Нито една повече" предстоят довечера в Габрово и Трявна. В Габрово протестът ще се проведе пред съдебната палата в 18.00 часа, а в Трявна в 17.00 часа ще потегли шествие с призива "Нито една повече".

Данните сочат ръст на случаите на домашно насилие. От началото на годината до края на октомври издадените съдебни заповеди за защита за Габровска област са 93, през 2023-та са били 65.

В Габрово и Трявна благодарение на усилията на фондацията в помощ на жени, претърпели насилие "FLY", са обособени защитени пространства, където специалисти работят с потърпевшите, но кризисен център няма, посочи основателката на организацията Марина Ангелова.

За година и половина над 60 жени и трима мъже от областта са потърсили и са получили подкрепа от специалистите. Както те, така и техни близки, отбелязват от фондацията.

Няма статистика колко са децата, изпаднали в риск, в следствие на домашно насилие. 

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лица, търсещи убежище във Великобритания, плащат на трафиканти, работейки нелегално като куриери

Във Великобритания търсещите убежище, настанени в хотели на Министерството на вътрешните работи, изплащат дългове на трафиканти на хора, като работят незаконно като куриери с велосипед за компании за бързо хранене и доставка на хранителни стоки, разкри разследване на вестник "Дейли телеграф".  Мигрантите печелят до 500 паунда на седмица, като..

публикувано на 05.05.25 в 03:50

11 самолета са готови да гасят пожари в Кипър

В Кипър в пълна оперативна готовност за гасене на пожари са 11 основни самолета, което е най-големият брой въздушни средства за последните години, съобщиха от правителството. Превенцията и ефективната реакция при пожари е във фокуса на започващата днес на острова Седмица за опазване на горите. Допълнителен персонал и оборудване са осигурени за..

публикувано на 05.05.25 в 03:44
Джордже Симион

Джордже Симион и Никушор Дан отиват на втори тур на президентските избори в Румъния

Джордже Симион и Никушор Дан са двамата кандидати, които ще се изправят един срещу друг на балотажа на президентските избори в Румъния на 18-и май. Това съобщават румънските медии, позовавайки се на преброени 99,25 процента от бюлетините на първия тур. Джордже Симион, който кандидат на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците", е..

публикувано на 05.05.25 в 03:37
Румъния гласува днес на първи тур за президент. Изборният ден приключи в 21:00 ч.

Приключи изборният ден в Румъния

Кандидатът на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" (АУР) Джордже Симион е на първо място според първите резултати от екзитпола на социологическите агенции, предава Диджи24. Според данните на "Курс" той печели 33,1 процента от гласовете. Втори се нарежда кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску с 22,9 на сто от..

публикувано на 04.05.25 в 21:31
Петно от черна субстанция на плаж в Поморие.

От РИОСВ ще проверят дали Община Поморие е взела незабавни мерки за почистване на мазутните образувания от плажа

Утре от Регионалната екоинспекция в Бургас ще извършат проверка дали Община Поморие е предприела незабавни мерки за почистване на мазутните образувания от замърсената плажна ивица. Междувременно на сайта си кметът на Общината Иван Алексиев обвини БНР, че публикува невярна информация, като твърденията, че има замърсяване, не отговаряли на истината и..

публикувано на 04.05.25 в 21:26
Председателят на борда на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл.

Ръководителят на Фед няма да бъде отстраняван от поста, каза президентът Тръмп

Ръководителят на Федералния резерв в САЩ няма да бъде отстраняван от поста. Джером Пауъл ще може да довърши мандата си до май 2026 година, увери президентът Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс.  В интервю за NBC Тръмп все пак не се въздържа да изрази недоволството си от Пауъл, като го нарече "пълен бастун" и повтори призива си за понижаване на лихвените..

публикувано на 04.05.25 в 20:46
В изборна секция в Букурещ - 4 май 2025 г.

50,68% е избирателната активност в Румъния към 20 часа

До 20:00 часа в първия тур на президентските избори в Румъния са гласували 9 116 092 избиратели, което представлява 50,68% от регистрираните в избирателните списъци, според данните, предоставени в реално време от Постоянната избирателна комисия. Румънците гласуват на президентски избори В градските райони са гласували 5 498 755 избиратели, а в..

публикувано на 04.05.25 в 20:34