Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сглобката в правителството на Румъния отблъсна избиратели

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Ласкони е една добра домакиня, Джорджеску е проруски настроен, а президентът на Румъния определя външната политика

| Интервю
Владимир Береану
Снимка: Иван Русланов

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР.

В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни съседка, които стигнаха до балотаж следващата седмица – Елена Ласкони и Калин Джоджеску – 23%.

"Калин Джорджеску е един напълно антисистемен играч, няма партия зад себе си, непартиен кандидат с невероятни идеи. Той  например смята, че американците не са стъпили на Луната, доста проруски е настроен, похвали режима на един румънски премиер по време на Втората световна война, съюзил Румъния с Хитлер. Кампанията на Джорджеску доказва какво значат в момента нашите онлайн медии. Защото спечели благодарение на Тик-Ток, където има над 3 млн. последователи. И стана първи, въпреки че в Румъния политическата ситуация е по нормална", разказа журналистът.

Той обясни, че в Румъния имат либерали – десни и социалдемократи-леви и те създадоха, защото им бяха им близки резултатите на изборите, сглобк:

"Но не като нашата, а сериозна, коалиционна договореност, единият ръководител оглави правителството 2 години, а другият вторите 2 години. В момента Марчел Чолаку, който подаде оставка, е социалдемократ, но тази договореност отблъсна последователите и на едната, и на другата партия.  И доведе до тази ситуация, че хората гласуваха антисистемно при избирателна активност 52%. И първи излезе Джорджеску. Абсолютно никой не знае какъв президент би бил той."

Изборът Береану обяснява с това, че една голяма част от избирателите, поне едно 20% смятат, че тази помощ за Украйна и харчовете са лоши за икономиката на Румъния и "имат възгледи да им харесва Путин, увлечени са от силната фигура".

"Колкото и да е странно, те са за Путин и за Тръмп. Това са едни хора с мнение, оформено от социалните мрежи, където нещата се развиват по необясним начин. Победата на Джорджеску е победа на тези социални мрежи", коментира Береану и допълни, че икономиката на Румъния върви добре и те си нямат вождитски партии.

 За втората в президентската битка Елена Ласкони, каза, че е от една малка партия – "Съюз за спасение на Румъния", успешен кмет на малък град.

"Но тя също се определя от наблюдателите като домакиня. Шегуват се, че ако тя влезе в президентството ще е много чисто. Абсурдът в Румъния е, че има повече майтапи, отколкото сериозни разговори. Така че Румъния ще има президент чудесна дама домакиня и оправна в кухнята и как ще оправи Румъния, не знам!", пошегува се и Береану.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58
Директорът на НП

Директорът на НП "Пирин" за падналия самолет: Няма замърсяване на околната среда

Самолетът, който кацна аварийно в алпийската част на Пирин през миналия уикенд, все още е на територията на Националния парк.  Не е на лице замърсяване на околната среда , увери пред БНР директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. Малък частен самолет падна в Пирин Пилотът на падналия самолет в Пирин е с травми на главата, гърдите и..

публикувано на 01.07.25 в 12:26
Плаж в Каратона, Пелопонес, Гърция, 14 май 2021 г.

Гърция - отново предпочитана за почивка от българите

Има ръст на записванията за почивка в Гърция - поне с 10%. Това заяви пред БНР Анелия Терзиева – управител на туроператорска фирма с дългогодишен опит в организирането на пътувания към Гърция. "Интересът е много голям. Гърция е много конкурентоспособна спрямо цени. Гърците предлагат много по-добри цени и условия ", посочи тя.  По..

публикувано на 01.07.25 в 11:38

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия.  Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон".    Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..

публикувано на 30.06.25 в 18:30