Не трябва да се толерира агресията на Русия, която нарушава върховенството на закона. Това заяви пред БНР посланикът на Япония у нас Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Въпреки че Европа и Азия са отдалечени една от друга, сигурността в регионите не бива да се разглежда поотделно. Макар да не ми се иска, не е невъзможно някой ден подобна агресия да се породи в Източна Азия. Ако Европа падне, е възможно Източна Азия да бъде засегната. Затова за японските граждани, това, което се случва в Украйна, не е нещо, което се случва в другия край на света, а нещо, което може да бъде свързано с техния живот. Затова те одобряват подкрепата за Украйна".
Тази година България и Япония отбелязват троен юбилей в двустранните си отношения – 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване.
Посланик Мичигами е роден в Осака през 1958 г. Завършва Токийския университет. Получава магистърска степен от Харвардския университет. Дипломатическият му опит включва Световната търговска организация в Женева. Той е също съветник, пълномощен министър и заместник-ръководител на мисията в посолството на Япония в Република Южна Корея, както и в Китай. От 2014 г. последователно е генерален консул на Япония в Дубай и в Южна Корея, генерален секретар на Секретариата за тристранно сътрудничество (между Япония, Китай и Южна Корея). Автор е на 6 книги за Япония и Корея.
Не може да бъде пренебрегнато икономическото развитие на Източна Азия, обясни още Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Но как е в Китай? Вие познавате негативните черти на комунизма по-добре от мен. Ето сега Китай подкрепя Русия във войната срещу Украйна. Разбира се, мирното и кооперативно развитие на Китай е желателно и би било хубаво, ако стане важен партньор, но реалните действия на страната са различни. Затова виждаме нарастващ международен отзвук".
Когато г-н Тръмп стане президент на САЩ, аз лично се надявам, че той ще укрепи отношенията с Европа, каза още Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Между САЩ и Европа съществуват предизвикателства, свързани със сигурността, а също икономически и търговски въпроси".
Японският бизнес се завръща в България, отбеляза посланикът.
"Хората в България, особено тези на възраст над 60 години, често отбелязват, че включително и по време на социализма, Япония е подкрепяла изграждането на различни инфраструктурни проекти като язовири, пристанища, метро, болници, хотели, културни обекти и съоръжения за опазване на околната среда. Именно в тези области японските предприятия са били активни в България. Щастлив съм, ако тази подкрепа е била полезна.
Известната японска компания Toshiba, която в миналото построи ПАВЕЦ "Чаира", ще се завърне, за да го ремонтира. Компанията Meiji, известна с производството и продажбата на продукта "българско кисело мляко на Мейджи България" в Япония, е решила да създаде съвместна научноизследователска лаборатория с българската компания "Ел Би Булгарикум" в София.
Постепенно става ясно сред японските компании, че България се стреми да се превърне в регионален център за иновации и че постига значими резултати.
За да се изгради завод за сглобяване на автомобили, е важно да има добра транспортна инфраструктура, като устойчива и безопасна пътна мрежа и бързи железопътни линии. Смятам, че чрез работата върху развитието на транспортна инфраструктура ще се открият нови възможности".
Япония отдава голямо значение на културната дипломация, подчерта Н.Пр. Хисаши Мичигами.
"Когато четете вестници в чужбина, повечето теми в двустранните отношения са свързани с политиката. Ако разгледате двустранните отношения в рамките на 10 години, те ще бъдат в по-голяма степен свързани с икономиката и бизнеса (мобилните телефони, които използвате, автомобилите, които карате и т.н.). Ако разгледате двустранните отношения в период от 50 години, тогава обаче ще видите, че основната тема ще бъде културата.
Що се отнася до културата, наличието на един или двама гениални писатели, музиканти или художници е важно, но още по-важни са впечатленията и оценките, които хората имат за жителите на дадената страна.
Важен е обменът не само на правителствено, но и на местно ниво. Не само правителството, но и гражданите могат да работят заедно в областта на културната дипломация. България и Япония имат дълга история на взаимно разбирателство, уважение и взаимно учене чрез културата и аз бих искал да задълбоча тези отношения".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.Изглежда, че Израел ще одобри плана на САЩ за прекратяване на огъня с проиранската ливанска групировка "Хизбула". Това става ясно от предпазливите коментнари на израелски и ливански високопоставени служители. Израел настоява за ефективно прилагане от ООН на споразумението за примирие в Ливан и няма да прояви никаква толерантност към всяко нарушение, заяви..
България е около 60% от средноевропейското ниво по покупателна способност. Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН и коментира: "Румъния, която 2006-2007 г. беше с подобна на нашата покупателна способност, а в момента е с 1/7 по-добър показател. Преди няколко години България и Румъния имаха сходни..
Собственици на овце във Велинград заявиха, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните след излезли резултати от взета проба. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории...
Европейският парламент одобри Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата. Кандидатурата ѝ беше подкрепена с 581 гласа "за", 34 "против" и 31 "въздържал се". Решението идва след изслушването й в комисията по бюджетен контрол, където тя получи одобрението на всички нейни членове. Одобриха кандидатурата на Илиана Иванова като..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза Томислав Дончев, депутат от ГЕРБ и заместник-председател на партията, в интервю пред БНР. Според него решението за политическата криза е в малко повече разум, преодоляване на политическото его и..
Календарът на Община Смолян за 2025 г. ще се продава в подкрепа на 13-годишния Божидар, който е с редкия синдром, наречен Корнелия де Ланге. От това заболяване страда едно на 10 000 деца. Заболяването засяга развитието на двигателните функции, психиката и интелекта на Божидар. Детето трудно покачва тегло, поради проблем с гастро-хранопроводния..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш председател на БСП, народен представител в няколко предходни парламента, вицепремиер и министър на икономиката и индустрията в правителството на Кирил Петков. "Не искам това да е една от поредните нови..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..