Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Според учените става дума за един от двамата внуци на първия римски император - Октавиан Август

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя, открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? 

Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в Историческия музей в Петрич.

Първата мраморна скулптура е на един от двамата внуци на първия римски император - Октавиан Август, които той е осиновил и обявил за свои наследници.

Потвърдено е времето, в което е създадена статуята - първите години от новата ера.

"Най-важното е "да заковеш" кога е създаден един артефакт, за да може след това в този период от време да търсиш паралели кой е този човек. Защото неговото лице е много персонално, индивидуално е, но не е от най-популярните – със сигурност не е император, иначе щяхме много бързо за го разпознаем", пояснява ръководителят на разкопките проф. Людмил Вагалински.

Статуята, открита на 3 юли в канала на Хераклея Синтика, не е на Бог Хермес, както се смяташе отначало, но е обожествена като него.

"Това се прави след смъртта на съответния човек. По този начин той се героизира. Хермес води душите на мъртвите, една от неговите функции е тази", разказва проф. Вагалински.

В стесняването на кръга от предположения учените стигат до извода, че става дума за персонаж от времето, в което е управлявал Октавиан Август, че е от елита на ранната Римска империя и вече е бил починал.

Момент от транспортирането на статуята от античния град към музея в Петрич.  Снимка: БГНЕС

Учените са направили обстоен сравнителен анализ с други скулптури от античността, сходни с откритата в Хераклея Синтика. Така постепенно са отпадали хипотези.

Разказът ни отвежда до семейната история на първия римски император Октавиан Август, неговата единствена дъщеря Юлия, омъжена за най-добрия му генерал Агрипа и двамата им сина - Гай и Луций, осиновени от императора.

"Става дума за двама братя, които са римски принцове и са внуци на император Октавиан Август, синове на единствената му дъщеря. Толкова много е държал на тях, че лично ги е обучавал да четат, да плуват, дори да имитират неговия почерк. Те са неговото бъдеще, те са отрупани с почести твърде млади. Гай се справя много добре и като пълководец, воюва в Мала Азия, Армения, Персия. Получава рана и, за голяма изненада на своя дядо, тази рана той я подценява и умира от инфекция, в 4-та година след Христа. По-малкият – Луций, неочаквано за всички умира пак от болест, две години преди по-големия си брат, няма още 18 години, 2-ра година след Христа. В много кратък интервал от време. Когато умират тези две млади момчета, започват да им произвеждат статуи, надписи, чествания из цялата империя", посочва проф. Людмил Вагалински.

"Дали е Луций, дали е Гай – те са кръвни роднини, приличат си, а скулпторите от своя страна внасят своя почерк и не всичко е 1:1. Но датировката е сигурна, иконографията също. Най-близките, най-възможните са тези двама братя. Дали е Луций или Гай, ми е трудно да кажа. Огромен късмет имаме – в България нямаме такива изображения. Толкова ранни, толкова добре запазени. И затова по света реагираха толкова бързо!"

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05