Паметник на акад. Благовест Сендов беше открит днес в парковото пространство пред Факултета по математика и информатика на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски".
Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски и внукът на акад. Благовест Сендов - също Благовест Сендов, откриха паметника.
Автори на паметника са скулпторът Красимир Ангелов и архитект Станислав Константинов.
Вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че трябва да поздравим организаторите и инициаторите не само за паметника, но и за мястото, на което той е сложен. Точно тук, на входа на неговия любим факултет, всяка сутрин ще посреща и студенти, и преподаватели, и своите колеги, и всяка вечер ще ги изпраща с топлата благословия, както изпращаше и посрещаше много хора акад. Сендов. Тези, които го познават знаят, а и той споделя в своята автобиография, че е искал да стане авиоконструктор, но не е могъл да устои на голямата си любов към математиката и посвещава на нея целия си живот, отбеляза Йотова.
Тя каза, че "акад. Сендов е голям и световноизвестен учен, има над 200 научни публикации, които претендират да бъдат публикации за нови открития, над 30 учебници, над стотици неизброими трудове, посветени на компютърните технологии още във времена, в които почти никой не е говорил за това и никой не е знаел какво ще е бъдещето на високите технологии, и има невероятни открития - математически формули, дори в областта на биологията".
Ректорът на СУ проф. Георги Вълчев благодари на всички дарители, които са се включили в тази прекрасна инициатива, която е съвместна между Софийския университет и БАН, защото, по думите му, ние живеем във време на дефицит на памет. Личности като акад. Сендов трябва да останат в българската, национална, културна, научна памет, защото неговите заслуги са изключителни и многобройни, каза проф. Вълчев.
Той отбеляза, че като декан на Математическия факултет, акад. Сендов прави първата голяма реформа, свързана с нашето образование. Като ректор на Софийския университет, Благовест Сендов има изключителни заслуги за цялостната му модернизация и за отварянето му към света, каза проф. Георги Вълчев. И добави, че пътят на акад. Благовест Сендов е на новатор.
Днес откриваме паметника на акад. Сендов, който беше замислен преди повече от две години, каза акад. Юлиан Ревалски. Той добави, че е изключително радостен, че паметникът се открива тук, защото сме горди за това, което той е направил в СУ като ректор, и като президент на БАН в трудните времена в началото на прехода, но първите си пионерски неща ги е направил тук - в този факултет".
Акад. проф. д-р на математическите науки Благовест Христов Сендов (1932-2020 г.) е световноизвестен български математик, изтъкнат държавник и общественик - бил е ректор на Софийския университет, главен научен секретар на Българската академия на науките, председател на БАН, председател на Народното събрание и посланик на България в Япония, посочва БТА.
Роден е на 8 февруари 1932 г. в град Станимака (днес Асеновград). Завършва математика във Физико-математическия факултет (днес Факултет по математика и информатика) на Софийския университет (1956). Специализира изчислителна математика в Московския държавен университет (1960-1961) и в Имперския колеж в Лондон (1968).
През 1964 г. Благовест Сендов става кандидат на науките, а от 1967 г. е доктор на математическите науки. След завършването на Софийския университет той е асистент във Физико-математическия факултет от 1958 г. От 1963 г. е доцент, а през 1968 г. става професор. От 1974 г. е член-кореспондент на Българската академия на науките, а от 1981 г. е академик.
Почетен доктор е на Великотърновския университет (2010), на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" (2011) и на други университети. Почетен доктор е на Московския държавен университет (1975), както и е член на Украинската академия на науките.
Акад. Сендов заема редица ръководни длъжности в Софийския университет: в периода 1968-1970 г. е ръководител на катедрата по изчислителна математика, през 1970-1973 г. е декан на Математическия факултет (ФМИ). В периода 1973-1979 г. проф. Сендов е ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
В Българската академия на науките акад. Благовест Сендов е заместник-председател и главен научен секретар (1982-1988). В периода 1988-1991 г. е председател на БАН.
Акад. Благовест Сендов е заместник-директор (1967-1970) на Института по математика с Изчислителен център и ръководител (1967-1970) на секцията "Числени методи"; директор (1985-1992) на Координационен център по информатика и изчислителна техника. В Единния център по математика и механика (ЕЦММ) е замeстник-директор (1970-1973) и ръководител на секторите "Математическо моделиране" (1971-1988), "Теория на управлението и операционните изследвания" (1972-1978), "Математическо образование" (1981-1983).
Сред присъствалите на откриването днес на паметника на акад. Благовест Сендов бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, заместник-министрите на образованието и науката - д-р Емилия Лазарова и акад. Николай Витанов, народни представители, президентът Георги Първанов (2002-2012 г)., бивши председатели на Народното събрание, ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев, председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски, дипломати, ръководството на Факултета по математика и информатика на СУ, декани на факултети в Софийския университет, учени, преподаватели и студенти.
На откриването на паметника присъстваха също съпругата на акад. Сендов - Анна Сендова, и негови близки.
Митата върху износа от Европейския съюз в САЩ ще бъдат 15% за всички стоки. Това обяви американският президент Доналд Тръмп след среща с председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в курорта Търнбъри в Шотландия. До спешните разговори се стигна, след като Тръмп определи 30 процентни мита от 1 август за всички стоки от ЕС. И..
Пожарът в Пирин продължава да се разраства в североизточна посока към Кресна, но опасност за населените места и домовете на хората към момента няма. Локализиран е другият пожар, който избухна следобед на територията на община Симитли. Няколко вили и земеделски сгради в крайната махала на града "Дрънкалица" изгоряха. : Над 5000 декара горска..
Националният съвет на БСП прие отчетите за дейността на ръководените от левицата министерства, както и за дейността на народните представители от коалицията. 32 законопроекта, 120 въпроса към изпълнителната власт, 86 предложения между първо и второ четене на закони, 68 от които са били приети - така изглежда в числа отчета на депутатите от..
Екип кюстендилски пожарникари е изпратен на границата със Северна Македония заради пожар при съседите, който е в близост до нашата територия, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Пожарът е установен от частната наблюдателна кула в с. Еремия, която е на самата граница. Информацията на пожара в Северна Македония беше, че е много близо до..
Поради възникнал пожар временно е спряно автобусното движение в участъка на бул. "Панчо Владигеров" и ул. "Обелско шосе", двупосочно на линии 31 и 81. Автобусите ще се отклоняват по обходни маршрути. Към момента Метростанция "Обеля" се обслужва само от автобусна линия 81. Освен това, поради пожар по ул. София, между Банкя и квартал..
"Утре нашите ВВС ще разполагат само с 1, максимум 2 "Кугар"- а и един "Ми-17". Докато дойдат тези всичките, нашите села, много от тях, изгоряха. Искам да напомня, че миналата година, точно по това време, парламентът прие решение, с което задължи Министерския съвет да закупи специализирана техника за пожарогасене по въздуха. Оттогава досега -..
Пожар във Великотърновско затвори главния път София - Варна. Запалили са се сухи треви край Ново село. Екипи на "Пътна полиция" затвориха участъка при разклона за село Добромирка. В посока Варна автомобилите се пренасочват през Бяла черква - Михалци - Мусина. В посока София обходът е през Пушевски кантон. На място има и противопожарни екипи...
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..