Паметник на акад. Благовест Сендов беше открит днес в парковото пространство пред Факултета по математика и информатика на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски".
Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев, председателят на Българската академия на науките (БАН) акад. Юлиан Ревалски и внукът на акад. Благовест Сендов - също Благовест Сендов, откриха паметника.
Автори на паметника са скулпторът Красимир Ангелов и архитект Станислав Константинов.
Вицепрезидентът Илияна Йотова каза, че трябва да поздравим организаторите и инициаторите не само за паметника, но и за мястото, на което той е сложен. Точно тук, на входа на неговия любим факултет, всяка сутрин ще посреща и студенти, и преподаватели, и своите колеги, и всяка вечер ще ги изпраща с топлата благословия, както изпращаше и посрещаше много хора акад. Сендов. Тези, които го познават знаят, а и той споделя в своята автобиография, че е искал да стане авиоконструктор, но не е могъл да устои на голямата си любов към математиката и посвещава на нея целия си живот, отбеляза Йотова.
Тя каза, че "акад. Сендов е голям и световноизвестен учен, има над 200 научни публикации, които претендират да бъдат публикации за нови открития, над 30 учебници, над стотици неизброими трудове, посветени на компютърните технологии още във времена, в които почти никой не е говорил за това и никой не е знаел какво ще е бъдещето на високите технологии, и има невероятни открития - математически формули, дори в областта на биологията".
Ректорът на СУ проф. Георги Вълчев благодари на всички дарители, които са се включили в тази прекрасна инициатива, която е съвместна между Софийския университет и БАН, защото, по думите му, ние живеем във време на дефицит на памет. Личности като акад. Сендов трябва да останат в българската, национална, културна, научна памет, защото неговите заслуги са изключителни и многобройни, каза проф. Вълчев.
Той отбеляза, че като декан на Математическия факултет, акад. Сендов прави първата голяма реформа, свързана с нашето образование. Като ректор на Софийския университет, Благовест Сендов има изключителни заслуги за цялостната му модернизация и за отварянето му към света, каза проф. Георги Вълчев. И добави, че пътят на акад. Благовест Сендов е на новатор.
Днес откриваме паметника на акад. Сендов, който беше замислен преди повече от две години, каза акад. Юлиан Ревалски. Той добави, че е изключително радостен, че паметникът се открива тук, защото сме горди за това, което той е направил в СУ като ректор, и като президент на БАН в трудните времена в началото на прехода, но първите си пионерски неща ги е направил тук - в този факултет".
Акад. проф. д-р на математическите науки Благовест Христов Сендов (1932-2020 г.) е световноизвестен български математик, изтъкнат държавник и общественик - бил е ректор на Софийския университет, главен научен секретар на Българската академия на науките, председател на БАН, председател на Народното събрание и посланик на България в Япония, посочва БТА.
Роден е на 8 февруари 1932 г. в град Станимака (днес Асеновград). Завършва математика във Физико-математическия факултет (днес Факултет по математика и информатика) на Софийския университет (1956). Специализира изчислителна математика в Московския държавен университет (1960-1961) и в Имперския колеж в Лондон (1968).
През 1964 г. Благовест Сендов става кандидат на науките, а от 1967 г. е доктор на математическите науки. След завършването на Софийския университет той е асистент във Физико-математическия факултет от 1958 г. От 1963 г. е доцент, а през 1968 г. става професор. От 1974 г. е член-кореспондент на Българската академия на науките, а от 1981 г. е академик.
Почетен доктор е на Великотърновския университет (2010), на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" (2011) и на други университети. Почетен доктор е на Московския държавен университет (1975), както и е член на Украинската академия на науките.
Акад. Сендов заема редица ръководни длъжности в Софийския университет: в периода 1968-1970 г. е ръководител на катедрата по изчислителна математика, през 1970-1973 г. е декан на Математическия факултет (ФМИ). В периода 1973-1979 г. проф. Сендов е ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
В Българската академия на науките акад. Благовест Сендов е заместник-председател и главен научен секретар (1982-1988). В периода 1988-1991 г. е председател на БАН.
Акад. Благовест Сендов е заместник-директор (1967-1970) на Института по математика с Изчислителен център и ръководител (1967-1970) на секцията "Числени методи"; директор (1985-1992) на Координационен център по информатика и изчислителна техника. В Единния център по математика и механика (ЕЦММ) е замeстник-директор (1970-1973) и ръководител на секторите "Математическо моделиране" (1971-1988), "Теория на управлението и операционните изследвания" (1972-1978), "Математическо образование" (1981-1983).
Сред присъствалите на откриването днес на паметника на акад. Благовест Сендов бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, заместник-министрите на образованието и науката - д-р Емилия Лазарова и акад. Николай Витанов, народни представители, президентът Георги Първанов (2002-2012 г)., бивши председатели на Народното събрание, ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев, председателят на БАН акад. Юлиян Ревалски, дипломати, ръководството на Факултета по математика и информатика на СУ, декани на факултети в Софийския университет, учени, преподаватели и студенти.
На откриването на паметника присъстваха също съпругата на акад. Сендов - Анна Сендова, и негови близки.
Кипър се стреми да привлече американски инвестиции с висока стойност в стратегически финансови и икономически сектори. С тази мисия президентът Никос Христодулидис замина за САЩ, където от днес в продължение на една седмица той и министри ще представят благоприятните условия за бизнес в страната. Целта на започващото посещение е популяризирането на..
Доналд Тръмп обяви мита от 10% върху британския износ за САЩ, но на фона на започналата глобална търговска война, включваща 20% мита за ЕС и 34% за Китай, Обединеното кралство изглежда пощадено от американския президент, смятат икономически експерти на Острова. Доналд Тръмп обвини други нации по света, включително съюзници, в "разграбване и..
Американският президент Доналд Тръмп обяви базови мита от 10 процента върху вноса в Съединените щати. Мерките ще влязат в сила на 5-и април и ще се отразят на цялата световна икономика, посочва Би Би Си. На някои страни ще бъдат наложени още по-сериозни тарифи - до 50 на сто, които ще започнат да се прилагат на 9-и април. В речта си в розовата..
Испанското правителството подготвя пакет от директна финансова помощ за най-застрашените от американските мита сектори. Това са производството на автомобили, селското стопанство и винопроизводството. Очаква се парите да бъдат насочени и към производството на алуминий, стомана и петрол. Правителството ще спаси засегнатите сектори и..
Инвестиции в размер на над два и половина милиарда евро са влезли в българската икономика през миналата година, съобщи изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Мила Ненова. Сертифицирани са повече от 20 инвестиционни проекта за 645 милиона лева с 1845 разкрити работни места. От началото на тази година от агенцията отбелязват засилен..
Изходът от войната в Украйна, европейската сигурност, ситуациите в Сирия и Газа и двустранните отношения са централните теми в разговорите на дипломат номер 1 на Турция Хакан Фидан и френския му колега Жан-Ноел Баро в Париж. Те разговарят ден преди срещата на външните министри от страните на НАТО в Брюксел и в сложния международен контекст при..
Премиерът на Италия Джорджа Мелони се изказа относно митата на САЩ за хранително-вкусовата промишленост, така както и президентът на Италия Серджо Матарела. Джорджа Мелони използва случая по награждаването с наградата Maestro dell'arte della cucina italiana (Майстор в изкуството на италианската кухня). Церемонията се състоя в палата "Киджи"..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...