"По една-единствена снимка се случи цялото нещо! Автеноза при едно агне. Имах проблем с агнета, не с овце. Установих, че е от прясна люцерна, те го изкараха чума! Агнетата направиха афтички по устата, които преминаха и всичко е наред. С овцете не сме имали никакъв проблем, с майките", разказва животновъдът Димитър Илиев.
Фермерът сам е потърсил ветеринарен специалист, тъй като държи елитното стадо да е здраво и категорично отхвърли обвиненията, че е правил опит да прикрие болестта сред животните си.
Животновъдите от Велинград плътно застават зад колегата си и смятат, че в момента безотговорно се тръгва към унищожаване на поминъка им:
"Тези 2000 животни ще нанесат такъв огромен финансов шок и колапс на цялата област, че ще се разбере 10 години след това! Това е човек, който има селектирани породи животни. Знаете ли как се прави селектирано стадо, как се пази? Най-много той иска селекцията и стадата му да бъдат опазени чисти. Той захранва целия окръг. Той, ако остане без неговите животни, другите също ще останат без хора, от които да си купят здрави животни."
Фермерите нямат доверие на контролните органи:
"Измислиха си, че в нашите стопанства има чума. Дойдоха, уж взеха проби на по 25 животни, написаха после в становище, че са взели на 90 животни и оттам изкараха 90 положителни проби. Не вярвам на тези проби. Животните ни са напълно здрави!"
"Те искат да ни унищожат!"
"Едно животно, което се храни, скача и подскача и блее, според вас болно ли е?"
Заради фермерското недоволство и най-вече заради недоверието в институциите, служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов посети протестиращите животновъди. След среща с тях той обяви, че ще се вземат повторни проби и то в присъствието на стопаните на засегнатите животни.
"Въпросът за доверието и дълбок въпрос. За да избегнем тези техни съмнения, това, което ще предложим е в присъствието на фермерите да бъдат взети пробите, в тяхно присъствие да бъдат написани протоколите, и съответно – самите те да придружат пробите до лабораторията ни в София."
Очаква се резултатите да бъдат готови до дни. До излизането на пробите стадата остават под карантина. Вече е определена 3-километрова предпазна зона, в която влиза Велинград и 10-километрова наблюдавана зона около него.
Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..
Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..