По повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България през месец ноември се провеждат Дни на китайската наука и култура в България. Видни учени и експерти в областта на хуманитарните науки от китайски университети и от изследователски институти изнасят лекции в различни градове у нас, като представят различни аспекти на китайската култура и цивилизация.
Проектът "Китай – как и защо" се изпълнява по инициатива на Посолството на Китайската народна република в България, със съдействието на Министерството на търговията на Китай и Професионалния колеж по външна търговия на провинция Шандун. Българското национално радио е медиен партньор на инициативите. Една от тях се състоя снощи в институт "Конфуций" във Велико Търново и беше посветена на Пекинската опера.
За Пекинската опера казват, че е квинтесенцията на китайската култура. Пекинската опера възниква в края на 18-и век, но достига разцвета си и получава признание в средата на 19-и век. Определят я като едно от безценните културни богатства на Китай, защото съчетава музика, песни, пантомима, танци и акробатика. На 16 ноември 2010 година Пекинската опера е включена в представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството.
В рамките на проекта "Китай – как и защо" д-р Джан Пън, преподавател в Пекинския университет по икономика и търговия, с дългогодишен опит в изследването на Пекинската опера, разказа и показа това изкуство пред великотърновската публика в институт "Конфуций" във ВТУ.
"В това изкуство са комбинирани разнообразни елементи на традиционната китайска култура. Съдържанието на Пекинската опера е от класическа китайска литература, а движенията са от бойните изкуства. Костюмите на Пекинската опера показват техниката на великия китайски народ. Те са създадени въз основа на облеклата на династията Мин".
Д-р Джан Пън е автор на популярен видеокурс за значимостта и опазването на наследството на Пекинската опера, който е достъпен онлайн и е една от малкото всеобхватни образователни програми, фокусирани върху това изкуство. Изнасял е лекции за Пекинска опера в различни американски училища по време на специализацията си в Мичиганския държавен университет. Участва в национален проект за издаване на "Енциклопедия на Пекинската опера". Това изкуство е било популярно и в България до 1956 година.
"Беше супер популярна по онова време. В последните години има все повече групи на Пекинската опера, които посещават България", казва той.
Поредицата от лекции, които изнася д-р Джан Пън в България по проекта за популяризиране на китайската култура и наука, целят да върнат отново интереса към това китайско нематериално богатство. Освен с теоретични изследвания д-р Джан Пън се занимава и с изпълнения и акомпанимент в Пекинската опера, като през годините е участвал в много постановки.
"Традиционната китайска опера по принцип е за истории от древното време. Като съвременна опера Пекинската опера се развива заедно с нашата епоха и през последните години се наблюдава все повече модерно съдържание. Темите на Пекинската опера са разнообразни", отбеляза той. Разказват се героични, но и любовни истории, а участниците в пиесите може да бъдат от един до стотици артисти на сцената.
Един особен музикален инструмент, наречен дзинху, е в основата на музикалния акомпанимент на певците в Пекинската опера. Пред великотърновската публика този бамбуков инструмент с лък и само две струни, който е като познатата ни първа цигулка в симфоничните оркестри, беше демонстриран от Чан Пини от Шанхайската театрална академия. На дзинху той музицира от близо 30 години и разказа за него:
"Всички части са от бамбук. Такъв бамбук има в провинция Дзянси. Звукът идва отдолу от куха част, която прилича на барабанче. Струните на лъка са от опашка на кон. Звукът се произвежда точно от този материал – космите от конска опашка".
Снимки: Здравка Маслянкова
Целия репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Над 600 души предстои да празнуват на утрешния Йордановден в община Монтана. На Богоявление мъжко хора ще се извие в ледените води на река Огоста. Спасилият кръста ще получи 150 лева. На Йордановден в Монтана ще бъде съчетана православната и народната традиция. С Велик богоявленски водосвет ще започне утре, в 11 часа, празника до пешеходния..
Руската Курска област е била днес "най-горещият" сектор на бойните действия между Украйна и Русия, съобщават медиите в Киев въз основа на сводката на украинския генерален щаб. В нея се говори за повече от 100 стълкновения по протежение на фронта в Донбас, край Харков и руския град Суджа. 42 от тях са били в и около украинския плацдарм на руска..
Турските военни са елиминирали 32-ма бойци на Кюрдската работническа партия - ПКК, при операции в Северна Сирия, съобщи министерството на отбраната в Анкара. Твърдението идва, след като базираната в Лондон Обсерватория за човешките права съобщи за над 100 жертви в боевете между кюрдски отряди и поддържани от Турция групировки недалеч от град..
Районният съд в Дупница е потвърдил санкция на ТЕЦ "Бобов дол". Тя е наложена от екоинспекцията миналия октомври затова, че през август 2023 година предприятието е надвишило повече от три пъти допустимия период на работа без изправна пречиствателна система. Сакнцията е от дирекция ,"Контролна и превантивна дейност" при Регионална инспекция по..
Силна зимна буря се очаква да засегне обширни райони на САЩ, където живият над 70 милиона души. Бурята, която вече донесе сняг, силен вятър и заледявания в централните равнини ще причини затруднения в пътния трафик и потенциални прекъсвания на електрозахранването в обширен район на САЩ, простиращ се от щата Мисури до Атлантическия океан...
От "Демократична България" са научили от медиите, че ГЕРБ-СДС прекратяват преговорите за формиране на коалиционно правителство. Това заявиха от формацията малко след като от ГЕРБ заявиха, че спират разговорите заради отказа на ДБ да подкрепи Росен Желязков за премиер. ГЕРБ прекратява преговорите за правителство заради несъгласия с ДБ..
Американският мултимилиардер Илон Мъск заяви, че "Реформирай Обединеното кралство" се нуждае от нов лидер, защото Найджъл Фарадж няма необходимите качества. Малко, след като Найджъл Фарадж защити в интервю за Би Би Си Илон Мъск, като каза, че "свободата на словото се е върнала", след като технологичният магнат критикува британското правителство..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..