Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансистът не изключва сценарий Европа да се превърне в музей с богата колекция, която не храни

Моймир Хампл: Златната епоха на мир и глобални пазари приключи. Европа е пред съдбовен избор

Докладът "Драги е написан от грешния човек, съдържа грешни препоръки и е изпратен на грешен адрес, смята председателят на Чешкия фискален съвет

| Интервю
Снимка: БТА

Европа - иновативна, конкурентоспособна и демократична. Така могат да се обобщят приоритетите, които представи тази седмица в Европарламента Урсула фон дер Лайен за втория си мандат начело на Европейската комисия. Фон дер Лайен вече многократно дава да се разбере, че ще се опита да приложи на практика препоръките от публикувания през лятото доклад на бившия управител на Европейската централна банка Марио Драги с цел Европейският съюз да преодолее технологичното и производственото си изоставане от Съединените щати и Китай. Същевременно, заради войнствеността на Русия съюзът трябва да подсили значително отбранителната си индустрия.

"Търговската политика е най-важният приоритет на Европейската комисия, поне докато тя е основният играч на ниво 27-те държави членки. Моето очакване е, че Брюксел ще запази водещата си роля, което означава, че още много дълги години това трябва да е най-важно за комисията. След една - две години ще видим как ще се развива търговската политика", казва пред БНР Моймир Хампл - председател на Чешкия фискален съвет и бивш член на управителния съвет на централната банка на Чехия.

"Заедно с търговията трябва да се концентрираме върху приоритет номер две, а именно - конкурентоспособността и производителността. И тук нямам предвид просто да се намерят и запазят пазари за европейските продукти, но и да се запази способността за търговия, да се продават конкурентни продукти, за които клиентите са готови да плащат. Двата процеса вървят ръка за ръка", коментира финансистът в предаването "Събота 150".

Според Моймир Хампл златната епоха на мир и глобални пазари е приключила, а Европа е изправена пред съдбовен избор как - без да погазва основополагащите си ценности, да намери място в този нов ред. Хампл е разочарован от факта, че програмата за втория мандат на Урсула фон дер Лайен стъпва основно върху доклада "Драги", защото по думите му реториката може да е леко променена, но основният политически курс - не. "Поласкан съм, че най-накрая Европа започна да говори за конкурентоспособност и производство", не без ирония отбелязва Хампл.

"Големият въпрос е доколко наистина можем да повярваме, че същите хора, които години наред изобщо не се интересуваха от тази толкова важна част от европейския дневен ред, сега ще променят мнението си и се концентрират върху нея. Позволете да имам своите съмнения. Фон дер Лайен е ръководителят на Европейската комисия, която въведе най-големите регулации в последните години. Затова пак ще повторя въпроса - можем ли да й повярваме?"

Фон дер Лайен е и председателят на Европейската комисия, при когото за първи път се случи немислимото до преди няколко години - съюзът пое общ дълг на международните пазари, за да се справи с ковид кризата. Одобрява ли Хампл идеята стимулите за бизнеса да дойдат със средства, отново набавени чрез дълг? Това е една от възможностите, предложени в доклада "Драги". Отговорът на финансиста е отрицателен, защото:

"На всичкото отгоре, основните постулати в новата програма на Европейската комисия са базирани на доклад, който не съдържа правилните решения. Диагнозата за състоянието на конкурентоспособността на Европейския съюз е сравнително точна. Но аз лично имам много резерви срещу предложените средства за преодоляването им. С едно изречение, моят извод от този доклад - написан е от грешния човек, съдържа много грешни препоръки и е изпратен на грешен адрес."

Погрешна ли е една от основните препоръки – за капиталовия пазар? От години икономисти и политици говорят за необходимостта от уеднаквяване на стандартите, така че една и съща компания да може да набира капитал едновременно във Франкфурт и в Париж например. Чешкият финансист обаче не вижда реална възможност за осъществяването на подобен проект, защото няма единство между държавите, включително по важни закони като как се обявява фалит и как точно е структурирана корпоративната нормативна уредба във всяка страна.

"Не бих казал, че правилната цел на Европейския съюз е да имитира капиталовия пазар в Съединените щати. Никога няма да бъдем като тях и това е отправната ни точка. Разбира се, за много хора в Брюксел това не е така, защото вярват, че в крайна сметка можем да заимстваме американския модел. Не трябва да го правим. Ние сме различни. Европа е друга. Според мен трябва градим бъдещето си върху силните си страни и да потискаме слабостите си."

Според Хампл силните страни на Европа са качественото производство. Сега, изгубилата мощ Европа има брутална руска война на границите си и съвсем скоро ще се окаже между чука и наковалнята при търговска война между Съединените щати и Китай.

"Опитайте се да си представите това. Да кажем, че Доналд Тръмп идва на първата среща с представители на Европейския съюз и казва: "Искам да наложите точно толкова високи мита на Китай, колкото и аз. Ако не го направите, ще ви наложа абсолютно същите тарифи като тези за Китай. Имате 24 часа да решите!" Не съм сигурен, че някой в Брюксел има ясна идея как да отговори в подобна ситуация и да защити европейския интерес. А трябва."

С примера си Хампл не изясни как точно си представя, че един политик идва и нарежда на 27 държави в Европейския съюз, но прогнозира, че в този сценарий Европа би се превърнала в музей, който може и да съдържа богата колекция, но тя не храни хората. Именно тази метафора използва и "Файненшъл таймс" в интервюто си с гуверньора на Европейската централна банка Кристин Лагард, която - в отговора си, първо подчертава колко хубав е този "музей", а след това ясно отговаря - с Тръмп трябва да се преговаря, а не да се търси конфронтация с налагане на реципрочни тарифи.

"Отговорът идва от централен банкер. Не е ли смешно? Мадам Лагард е централен банкер и не взема решения в тази област. Тя е бивш министър на финансите, бивш ръководител на МВФ, но в момента няма думата относно търговската и конкурентната политика на Европейския съюз, защото отговаря за паричната политика в еврозоната. И затова подчертавам отново и отново колко е разочароващо, че хората, които получават добри заплати и носят цялата отговорност, за да отговорят на този въпрос, живеят със стари битки и воюват на стари бойни полета."

Но и тук - едно уточнение: Урсула фон дер Лайен предприе именно подхода на преговори и предложи на избрания американски президент още в първия им разговор Европа да купува повече втечнен газ от САЩ. Кристин Лагард защити тезата й.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Плаж на о-в Крит

Гърция: Арестуваха пътни полицаи, пуснали пиян водач след проверка

На остров Крит арестуваха пътни полицаи заради съучастие в катастрофа с една жертва. Трима пътни полицаи в град Ханя на остров Крит са арестувани. В оди се разследване срещу тях. Те спрели да алкохолна проверка водач на луксозен автомобил. Пробата е била положителна, но вместо да го арестуват и спрат колата от движение полицаите дали ключовете..

публикувано на 12.01.25 в 12:56

Всички републикански пътища в Благоевградско са проходими

Всички пътища от републиканската пътна мрежа в област Благоевград са проходими при зимни условия. 45 машини и екипи на пътноподдържащите фирми почистват основните пътни артерии, съобщиха от Областно пътно управление. На няколко места от автомагистрала Струма е имало навявания, но трасето е разчистено бързо. Само един автомобил е бил аварирал..

публикувано на 12.01.25 в 12:46

Формации в БСП-ОЛ недоволни от възможността за участие в правителство с ГЕРБ-СДС

Националният съвет трябва да вземе днес окончателно решение за участие в евентуален кабинет на ГЕРБ-СДС. След информацията, която излезе в някои медии, че социалистите ще участват в редовно правителство с четирима министри и един вицепремиер, се заговори и за напрежение в редиците на "БСП-Обединена левица". Някои от партиите, които..

публикувано на 12.01.25 в 12:26

РСМ забрани преминаването на тежки камиони през "Деве баир"

Северна Македония забрани преминаването на МПС над 12 тона през "Деве баир" поради снеговалежа - същата забрана е въведена вече и за българския пункт "Гюешево", съобщи дежурният в Областно пътно управление - Кюстендил. Тежкотоварните автомобили се отбиват на няколко стоянки във вътрешността на територията на Кюстендилска област, полицията е..

публикувано на 12.01.25 в 11:53
Росица Велкова

Росица Велкова: Още 2022 г. беше ясно, че излизаме от стабилната фискална политика

Натиск върху разходите в държавния бюджет има още от 2022 г. Това каза пред БНР Росица Велкова, бивш служебен министър на финансите, като уточни: "Прави впечатление, че разходната част във внесения Бюджет 2025 е 46% от БВП, което е твърде висок процент . ... Натиск върху разходите има още от 2022 г., тогава като министър говорех, че имаме натиск..

публикувано на 12.01.25 в 11:03
Атинската академия, 16 февруари 2021 г.

Дъжд, сняг и бури в Гърция

Продължава лошото време в Гърция, но няма затворени пътища. Гражданска защита предупреждава, че днешният ден ще е изключително тежък със силни дъждове, бури и сняг. В Северна Гърция по високите места от тази нощ вали сняг. Дъжд с вятър засегна по-ниските места в района. Мъгла затруднява трафика. До края на деня снегът ще засегне и по-ниските..

публикувано на 12.01.25 в 10:43