Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателната активност на парламентарните избори в Румъния надхвърли 42% към 17:00 ч.

В избирателна секция в Бълени, Румъния, 1 декември 2024 г.
Снимка: АП/БТА

По-малко от 3 часа преди края на изборния ден в Румъния – вотът за избор на депутати и сенатори в двукамерния парламент на страната преминава при висока избирателна активност.

Над 8 млн. румънци отидоха до урните в страната и в чужбина. Избирателната активност от 42,05% към 17:00 ч. местно (и българско) време е доста по-висока от тази на предишните парламентарни избори преди четири години и на президентските преди седмица.

Извън страната най-много румънци гласуваха в Италия, Великобритания, Германия и Испания. На места се образуваха опашки пред секциите. 
На своя национален празник – 1 декември, отбелязан с голям военен парад в Букурещ – румънците гласуват за своите 466 представители в двукамерния парламент на страната, излъчени от 31 партии и 19 малцинствени организации, сред които и българска.
Изборният ден започна в 7:00 сутринта и протича без сериозни нарушения.
Вотът, определян като най-важният за Румъния от 35 години насам се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение, предизвикано от изненадващата победа на Калин Джорджеску - ултранационалист и проруски настроен, на президентските избори преди седмица.
Медиите в северната ни съседка коментират интервюто му за британския "Таймс", в което той нарича руският президент Владимир Путин патриот, като казва същото и за избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп.
Утре се очаква решението на Конституционния съд в Румъния дали ще касира първият тур на президентския вота. Съдебният орган нареди повторно преброяване на близо 9,5 млн. бюлетини.
Непредвидим е изходът от днешния вот, отбелязват наблюдатели. Прогнозите са за предимство за Социалдемократическата партия, следвана от националистическата формация "Алианс за обединение на румънците" (АУР).

Според кореспондента на БНТ в Букурещ Стилиян Деянов обаче е възможно подкрепата за социалдемократите да е доста по-малка заради съмненията, че за първия тур на президентските избори умишлено са прелели гласове към Джорджеску в търсене на по-лесен съперник за техния лидер  - вече в оставка, и премиер Марчел Чолаку на втория тур на вота:

"Има кметове, които казват че се давали гласове на Джорджеску, социалдемократи са "преливали гласове" на Джорджеску, но са изпуснали нещата от контрол, понеже не са разбрали точно какво се случва по Тик-ток. И вместо да стане на второ място, Джорджеску  излезе на първо, а Чолаку - кандидатът на социалдемократите, на  трето", каза Деянов.
Призиви за избиране на стабилността пред хаоса и за запазване на европейския път на страната отправиха водещи кандидати.

Първите резултати от гласуването се очакват след 21:00 часа българско и румънско време. 
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Радев

Радев ще даде още време преди връчването на първия мандат

Президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време преди връчването на първия мандат за съставяне на редовно правителство, за да не хвърлят политиците държавата в нови избори. "Политическите партии трябва да спрат да си играят със съдбата на хората", посочи държавният глава, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че прекратяват преговорите..

публикувано на 06.01.25 в 12:32

Спомен за Сергей Джоканов

6 месеца без Сергей Джоканов – музикантът, който е автор на незабравими мелодии, включително сигналите на предаването по "Хоризонт" "12+3". Той е значима личност за програмата, защото именно в БНР той създава една част от своите композиции. Днес в Учебно-практическия и изследователски център за компютърно музициране и саунд дизайн..

публикувано на 06.01.25 в 12:10
МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен.

Втора оставка в сливенската болница след видеоклипа с бебетата

Районната прокуратура в Сливен днес се самосезира по случая с танцуващите с бебета във видеоклип медицински лица от Неонатологичното отделение в МБАЛ "Д-р Иван Селимински". Ще се проверяват дали с действията си двете медицински лица са застрашили живота и здравето на бебетата. От днес в болницата се очаква да започне и проверка от Министерство на..

публикувано на 06.01.25 в 11:45
Източен Лондон, 5 януари 2025 г.

Транспортни проблеми заради сняг и наводнения на Острова

Сняг и наводнения продължават да създават проблеми с транспорта в Обединеното кралство. Части от някои от най-натоварените магистрали в страната бяха затворени. Продължават проблемите с полетите и на летището в Манчестър. Стотици училища днес не отвориха врати. Сложна и динамична е метеорологичната обстановка в Обединеното кралство...

публикувано на 06.01.25 в 11:30

Британски екоактивисти искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година

Призив за забраната и на плъгин хибридите Британски екоактивисти са вдигнали мерника на т.нар. plug-in хибриди. Те искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година. Защото ги смятат за неекологични. Опоненти на идеята призовават пазарът на екоколи да еволюира естествено.  Призивът за забраната и на плъгин хибридите идва от британската..

публикувано на 06.01.25 в 11:21

Унгария: Законите срещу гражданското общество имат смразяващ ефект за граждани и медии

Давид Виг е директор на "Амнести интернешънъл" в Унгария. В интервю на Ирина Недева за поредицата  "Какво е да си чуждестранен агент"  на "Хоризонт до обед" той описа въздействието на рестриктивното законодателство на Унгария върху гражданското общество и медиите. Един от тези закони е прекопираният от Русия с различни вариации Закон срещу..

публикувано на 06.01.25 в 11:15
Деян Колев

Деян Колев: Следваме "светлия" пример на Унгария, Словакия и по-източни страни

Идеята при приемането на законодателството срещу ЛГБТ пропагандата в училище беше да се ограничи и възможността за работа на училищата с неправителствени организации . Това мнение изрази пред БНР Деян Колев, основател на "Амалипе". По думите му, "ненадейното приемане" на промените в образователния закон е довело до забрана на пропаганда,..

публикувано на 06.01.25 в 11:00