Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да съобразим какви играчки да подарим за Коледа на най-малките?

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

4
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.
Снимка: Биляна Енчева

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. 

Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори".

Често младите родители я търсят за съвети. Така е и в последно време. 

Наближава най-вълшебното време - дните, в които с нетърпение децата очакват от Дядо Коледа своите подаръци. Но какви да бъдат те, с какво да се съобразим?

"Най-добре е да се избира нещо полезно за децата за подарък, да бъде важно за неговото развитие, а не нещо "зациклящо", да бъде нещо, което децата могат да пипнат и да развиват въображението си - това са неща за лепене, мачкане, строеж, пластилини.

Но да не бъдат супер-героите, защото децата се пренасят в различна реалност, те буквално зациклят, искат да бъдат непрестанно тези герои", предупреди педагожката.

Родителите не съзнават, че тези играчки не са "полезни" за децата, те също в дома се преструват на даден супер-герой, така детето след това не може да общува с връстниците си, да се концентрира, да реагира на заобикалящата го среда, поясни още Мила Томова - Прусийска.

къщи трябва да се направи една "хигиена" на тези супер герои, ако става дума за Спайдърмен, да поясните на детето за паяците от природата, ако е Батман - да посетите дори място, където има прилепи, за да му поясните какъв точно е този бозайник, за да станат те любознателни, да се приземят в нашия свят, каза още педагожката.

Снимката е илюстративна                    Снимка:Pixabay

Добре е да избираме играчки с по-малко функции, защо те им помагат да развиват различни умения, като това да строят, да мислят, да се концентрират, това може да са кубчета, те да се цветни, да са с различна големина, за да строят кули с тях.
Добре е да се подреждат играчките, новите да се слагат отпред и да се следи детето с кои ще му бъде интересно да играе, другите се прибират временно, след това пак се вадят.
"Между 10 и 20 играчки е таванът, с които трябва да разполага като брой играчки едно дете, то така или иначе ще си играе с пет от тях, вижте кои са те и разчистете останалите и ще видите как то много повече ще се заиграва, оставете и тези, с които вие искате то да играе.
Оставете му неща, с които да очертава, шаблони, да подпъхва, да лепи, да оцветява, да строи, ако то се заиграе с нещо над пет минути - това е в 10 -та!, допълни още педагогът.
Трябва и да се подбере кога да се отваря даден подарък, да не става всичко наведнъж, като дори включите детето в този график. Хубаво е и детето да трябва да почака за някакъв подарък, да знае, че е добре този подарък да е заслужен, обобщи още Мила Томова - Прусийска.


Още по темата слушайте в звукавия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07