Барбара Цангерл стана първият човек в света, изкатерил в стил flash (от първи опит, с предварителна информация) маршрут на скалния монолит Ел Капитен в Йосемити, САЩ. 36-годишната австрийка се справи с емблематичния “Freerider” (1000 м, VI 5.13a, 7c+), направен през 1995 г. от Алекс Хубер. Неговият брат - Томас Хубер, осъществява първото свободно преминаване три години по-късно. През 2017 г. Алекс Хонълд пък изкатери маршрута без въже, което беше запечатано във филма на Джими Чин “Free solo”, спечелил по-късно “Оскар”.
Преди Барбара нейният партньор Якопо Лархер от Италия направи опит да флашне “Freerider”, но падна (един-единствен път) на т.нар. Боулдър проблем. Барбара Цангерл и Якопо Лархер бяха гости на Банско филм фест преди две години. Интервю с тях можете да прочетете и чуете тук.
Николай Русев даде описание на най-трудния маршрут за спортно катерене в България до момента, за него съобщихме миналата събота. Става дума за линията “Куче марка” 9а+, Карлуково, накована от Ивайло Радков - Фазата преди 4 години. 18-годишният Русев направи първото й преминаване и така стана първият българин, изкатерил 9а+, а маршрутът стана първият от тази категория в страната ни. “Куче марка” започва с боулдър 8В, изискващ сложно задържане на пета, следва боулдър 7C/+, кратка почивка и 12 движения в 8A/+. Линията очаква повторение от друг катерач, който да потвърди или промени категорията на трудност.
Планинското състезание “Вертикален Руй”, чиято премиера беше тази есен, ще бъде част от Световните серии по скайрънинг през 2025 г. в дисциплината “вертикален километър”, заедно с още 7 състезания в Бразилия, Италия, Андора, Португалия и Испания. Това съобщиха от Българската федерация по вертикално бягане. Организатор на надпреварата в България е Трънското туристическо дружество. Трасето на “Вертикален Руй” започва в с. Зелениград и завършва на връх Руй, дълго е 4,3 км, с 930 м изкачване.
Полският алпинист Адам Биелицки полетя с парапланера си от връх Тодорка в Пирин броени часове, след като публиката, дошла да види презентацията му на Банско филм фест, изпълни до край голямата зала в читалището в планинския град. Биелицки e автор на първите зимни изкачвания на два осемхилядника, както и на редица премиерни маршрути по света, а освен това е носител на множество награди за участието си в спасителни акции, нo избра да разкаже на зрителите не за успехите си, а за един свой неуспешен проект - изкачването на Северозападната стена на Анапурна. Проследявайки трите си опита в годините, той показва как се разширяват границите на комерсиализма във високите планини, но когато става сложно и се стига до спасяването на човешки живот, на помощ идват не клиентите, а истинските алпинисти. Най-известната акция с негово участие е спасяването на французойката Елизабет Револ по склоновете на Нанга Парбат през зимата. Тогава, за една нощ Биелицки и Денис Урубко изминават 1000 м положителна денивелация, за да спасят Револ, и успяват. На полския алпинист живота си дължи и индиецът Анураг Малу, когото Биелицки успя да извлече миналата година от ледена цепнатина под връх Анапурна.
След полета си с парапланер от връх Тодорка, Биелицки посети пещерата Проходна край Карлуково, а любопитството му да опознава нови места и желанието му да е постоянно в движение го отведоха и до Лакатник, където полякът се изкатери. Интервю с Адам Биелицки слушателите ни ще чуят в предстоящите дни.
В последния ден на фестивала, миналата неделя, се състоя премиерата на новия филм на екстремния фотограф Александър Вълчев "Tomorrow's World", който разказва за постижението на Виктор Варошкин в драйтулинг катеренето в голямата едноименна пещера в Доломитите, Италия. Ден по-рано друг филм на Вълчев получи наградата за български филм от фестивала - за приключението на алпинистите Станислав Атанасов и Росен Аначков по маршрут с категория на трудност 8а/8а+ на Чима Гранде.
Награда за най-добър български филм получи и лентата "Пирин: Предизвикателство на 30-те върха", която проследи пътя на ски-алпиниста Никола Калистрин по заснежената планина миналата пролет. Тогава той изкачи 30 върха в Северен Пирин за по-малко от 9 часа. Наложи се премиерата да бъде паралелно в две зали в Банско, тъй като публиката не можа да се събере в една. Тази седмица, в четвъртък пък, филмът беше представен и пред софийската публика.
Лентата, носител на голямата награда на фестивала - “Големият бял кит”, Австралия на Майкъл Дилън, ще бъде прожектирана в София на 11 декември, от 19:00, в Дома на киното.
В България отново пристигна едно от най-големите имена в катеренето - Томас Хубер. През 2018 г. той беше гост на Банско филм фест, а идната седмица ще излезе на сцената на приключенския фестивал "Дни на предизвикателствата". Сред гостите, които ще имат презентации, е и австрийката Герлинде Калтенбрунер, първата жена в света, изкачила 14-те осемхилядника без допълнителен кислород - нейната първа среща с публиката в България също е била на Банско филм фест. Програмата на прожекциите и презентациите в тазгодишното издание на “Дни на предизвикателствата” е публикувана на сайта на фестивала.
Със състезания по катерене и ориентиране катедра "Туризъм, алпинизъм и ориентиране" в Националната спортна академия отбеляза седем десетилетия от своето създаване. През катедрата са преминали едни от най-големите имена в тези спортове.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Рубриката от 30.03.25 година. Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.
В звуковия файл можете да чуете рубриката от 23.03.25 година.
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн...
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
"Хобито ми е особено, защото не е свързано със спорта, а с нещо, което е с лоша слава в човешката история – най-жестокия военен сблъсък досега: Втората световна война." Това сподели в предаването "Хоризонт до обед" Асен Минчев, ветеран в българската спортна журналистика, дългогодишен репортер в БНР, отразявал събития от света на ските,..
Рубриката от 09.03.25 година. Водещ - Даниела Якова.
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..