Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жан-Мари Бокел: Би било грешка да изоставим Африка. Това е континентът на бъдещето

Франция си извади необходимите поуки от преживения провал в Мали, казва специалният пратеник на Еманюел Макрон

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нежеланото изтегляне на френските войници от Мали през август 2022 година представлява обрат във френската политика за Африка. Тя търпи сериозни промени още по време на първия президентски мандат на Емануел Макрон, който иска да скъса със стария модел на отношения с бившите френски колонии.

"Френска Африка" е термин, който предизвиква омраза сред жителите на централноафриканските държави, особено сред младите. За тях тази остаряла политика е израз на неоколониално подчинение, икономическа зависимост и военно унижение.

Но политиката не търпи вакуум и в освободената от Франция ниша място заемат Китай и Русия

Франция е в процес на преосмисляне на партньорството с африканските държави на юг от Сахара, особено където присъстват френски военни сили. Затова френският президент Еманюел Макрон назначи свой специален пратеник, който да ръководи този процес - Жан-Мари Бокел е бивш министър и депутат, който познава много добре континента. В момента Бокел е на мисия из европейските държави и представя новата френска политика в Африка.

"Африканската политика на президента Макрон непрекъснато се променя. Оттеглянето ни от три страни от Сахелска Африка след операцията Бархан доведе до преосмисляне на нашето военно сътрудничество в този район. Става дума за почти десетилетното военно присъствие на Франция по искане на африканските държави, което по думите на президента Макрон е било успешно, тъй като е предотвратило създаването на халифат. След превратите в Мали и Буркина Фасо съюзите на Франция в бившите й колонии бяха отслабени, а джихадистите, които контролират големи територии от пустинята, се почувстваха насърчени и отвориха вратата за по-голямо руско влияние."

Това казва в интервю за БНР Жан-Мари Бокел.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Днес Франция иска силно да подкрепи военния суверенитет на страни като Код Д’Ивоар, Чад и Габон, най-вече за да могат да се противопоставят на джихадистката заплаха. Нашата подкрепа се изразява в настоящите военни бази там, като все пак намаляваме броя на военнослужещите. Още повече, че тези страни не желаят Франция да се изтегли, а по-скоро биха искали да видят една промяна в качеството на нашето партньорство. Броят на военнослужещите вече не е толкова важен", отбелязва специалният пратеник на френския президент.

"Това качествено ново партньорство - и това е нещо, което аз съм написал в моя доклад до президента Макрон, не е само в областта на отбраната, а също така в областта на икономиката, културата. Или с други думи - военният елемент е само част от партньорството, което бихме искали да изграждаме заедно с нашите европейски съюзници."

Африка е арена на сблъсък на трите големи сили - Америка, Китай и Русия. Къде е Европа? Какво може да предложи Европа, за да приобщи към виждането си, че войната на Русия срещу Украйна не е само европейски проблем, а повратен момент в историята?

"Присъствието на трите сили, които споменахте, има различен характер. Нека дам за пример агресивна Русия. В онези африкански държави, които позволиха Русия да увеличи влиянието си, вече могат да видят какво носи това след себе си. Първото нещо, което прави Франция, за да може да противодейства на това поведение на Русия, е в областта на информационната война, която тя води от години. За да противодействаме, ние направихме необходимото както в технологично отношение, така и в политически план.

Когато трябва да разширим нашето влияние и да противодействаме на Русия, си даваме сметка, че това трябва да стане в сътрудничество с нашите европейски партньори, но не само. Тази агресивна политика на Русия залага на недоволството, което реално съществува в потърпевшите африкански държави, особено сред младежта, която се чувства отчаяна. За Русия е много лесно да посочи Франция като бивша колониална сила в Африка като виновник за това състояние. Франция е идеалната изкупителна жертва.

Изправени пред тези агресивни действия ние все пак разполагаме с нашите аргументи и имаме съюзници, включително сред африканското население и представителите на гражданското общество. Затова смятам, че можем да противодействаме на руснаците.

Франция си извади необходимите поуки от преживения провал в Мали, за да можем да преосмислим нашата политика, включително във военно отношение. Да имаме по-добра възможност за реакция. Но като цяло - нашите африкански партньори все по-трудно могат да бъдат залъгани и вече са наясно със ситуацията."

Друг сериозен проблем на Европа е икономическата миграция от Африка. Как Франция може да помогне в ограничаването на мигрантите, които искат да се отправят към Европа?

"Има две основни възможности. Първата е да си сътрудничим със страните, от които идват тези млади хора, така че да се създадат добри условия в родината им и те да останат там и да участват в развитието на страната си. Но това не може да стане за един ден. За да можем по-добре да управляваме миграционните потоци и да посрещаме в Европа онези, които имат право на закрила, в ЕС трябва да се обединим около една обща миграционна политика. Мисля, че ЕС напредва към обща миграционна политика. В същото време е много важно да продължим сътрудничеството с нашите африкански партньори, така че да възстановим мира и сигурността в Африка, която е заплашена от джихадисти и терористи, но и от периодичното избухване на граждански войни. 

Нашият основен и най-важен ангажимент в името на Европа в момента се състои в подкрепата за Украйна. Въпреки това би било грешка да изоставим Африка. Това е големият континент на бъдещето и затова ние, европейците, трябва да преосмислим нашето присъствие там. Трябва да извличаме поуки от историята, включително когато говорим за действията на Русия в Африка, и да се научим да предвиждаме нещата, за да можем да действаме адекватно."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Ловеч забрани къпането във неохраняеми и необезопасени водоеми в общината

Кметът на Община Ловеч Страцимир Петков издаде заповед, с която се забранява къпането, плуването и ползването на плавателни средства във всички неохраняеми и необезопасени водоеми в общината. Забраната се въвежда с цел опазването живота и здравето на хората и превенция на водния травматизъм. Отнася се за всички неохраняеми и..

публикувано на 28.05.25 в 15:26
 Пламен Тончев

Пламен Тончев е новият председател на Комисията по досиетата

Досегашният председател на ДАНС Пламен Тончев е новият председател на Комисията по досиетата.  Той бе избран след четири часа дебати в пленарната зала – "За" гласуваха 120, "Против" 78 депутати. ГЕРБ-СДС предлага шефа на ДАНС за председател на Комисията по досиетата За зам.-председател бе избран Константин Пенчев - бивш конституционен съдия и..

публикувано на 28.05.25 в 15:17
Окръжният прокукор на София Наталия Николова

Повдигнаха обвинение на шофьора, причинил катастрофата, при която загина Сияна

Окръжната прокуратура в София внесе обвинителен акт срещу водача на камиона, предизвикал катастрофата на 31 март край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна Попова, а нейният дядо пострада.  Обвинението към водача е за причиняване на тежко пътнотранспортно произшествие по непредпазливост и причиняване на смърт, съобщи окръжният прокурор на София..

публикувано на 28.05.25 в 15:08
Кириакос Мицотакис

Гръцкият премиер уволни държавни служители за опит да заплашват европрокурори

Служители на Агенцията по разпределяне на земеделски евросубсидии в Атина са направили опит да заплашват европрокурори, които разследват съмнения за корупция. Премиерът Кириакос Мицотакис уволни държавните служители. Служители на агенцията по управление на земеделските субсидии от Евросъюза са се опитали да прикрият документи по разследване..

публикувано на 28.05.25 в 15:07

Максим Бехар: Без да иска, Макрон насочи вниманието на света към Ханой

Без да иска, Макрон насочи вниманието на света към района на Югоизточна Азия със случката на слизане от самолета в Ханой . Това коментара пред БНР ПР експертът Максим Бехар, вписан в световната ПР зала на славата в Лондон, във връзка с кадрите, разпространени в социални мрежи и различни медии, представящи "случка" между Бриджит и Еманюел Макрон,..

публикувано на 28.05.25 в 14:51
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов споделя опасенията от спекула с цените при въвеждане на еврото

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов споделя опасенията на президента Румен Радев от спекула с цените при въвеждане на еврото. Той смята, че данните, които България е подала към Брюксел, са фалшифицирани и отбеляза: "Хората, които управляват държавата, нямат намерение да спазват законите. Това е добре известно. Те погазиха закона за..

публикувано на 28.05.25 в 14:40

Евгений Кънев: Умната стратегия срещу митата на Тръмп е асиметричната

Резултатът, който гони американската икономика от вдигане на митата, е базиран на грешни сметки. Например, те слагат в калкулациите си ДДС. В САЩ нямат такъв, техният е "данък продажби".  ДДС е косвен данък и се връща, а те го смятат като част от себестойността, каза в интервю пред БНР Евгений Кънев, финансист и доктор по икономика...

публикувано на 28.05.25 в 14:13