Южнокорейските депутати започнаха процедура по импийчмънт срещу президента Юн Сук-йол. До това се стигна, след като снощи той обяви военно положение, което обаче отмени часове по-късно, предизвиквайки политическа криза в четвъртата по големина икономика в Азия. Пазарите в страната се сринаха до най-ниските си нива в последните две години, а подобна е ситуацията и с местната валута - южнокорейския вон.
Процесът по импийчмънт ще отнеме няколко дни. За да бъде успешен вотът за отстраняването на президента, той трябва да бъде подкрепен от 2/3 от народните представители. В такъв случай правомощията и задълженията на Юн Сук-йол ще бъдат незабавно прекратени и министър-председателят ще стане действащ президент. След това решението трябва да бъде потвърдено от Конституционния съд на Южна Корея, а нови избори трябва да се проведат в рамките на 60 дни.
Късно снощи президентът Юн заяви в телевизионно обръщение, че е необходимо да обяви военно положение, за да защити страната от въоръжената с ядрено оръжие Северна Корея и да се "елиминират антидържавните елементи:, но не назова конкретни заплахи. Изненадващото решение на Юн Сук-йол предизвика противопоставяне с парламента, който отхвърли опита на южнокорейския президент да забрани политическата дейност и да цензурира медиите.
В редица градове се организират протести, които ще се провеждат всеки ден с призив за оставката на президента Юн. Започна и безсрочна обща стачка, организирана от основния профсъюз на Южна Корея. Редица държави изразиха загриженост и заявиха, че следят случващото се в страната.
Министерска оставка
Министърът на отбраната на Южна Корея подаде оставка заради военното положение, което беше обявено за кратко снощи. Министър Ким Йонг-хюн се извинява на обществеността за разпространението на объркване и причиняването на страдание, се казва в изявление на министерството.
Ким заяви, че ще поеме цялата отговорност за военното положение. Той ще остане на поста си, докато президентът Юн приеме оставката му. Засега няма коментар от страна на президента.
Папа Лъв XIV се срещна с представителите на медиите в аулата "Папа Павел VI" за обществени аудиенции към Ватикана. Над 5000 журналисти от цял свят, по-голямата част от които бяха акредитирани за Конклава, посрещнаха папа Лъв XIV с възторжени аплодисменти. В словото, отправено към тях, той подчерта: "Трябва да кажем "не" на войната на думите и на..
Много скоро ще се види колко несъстоятелни са всички приказки срещу еврото . Това заяви пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния резерв, бивш заместник-министър на финансите. "От 1-ви януари 2026 г. ние вече ще се окажем с евро като национална валута, надявам се. И ще се види, че всички лъжи и страхове, които бяха разпространявали в публичното..
За пети ден жителите на разрушената махала в столичния квартал "Захарна фабрика" затвориха движението по булевард "Сливница". Те настояват да бъдат настанени в общински жилища или да им бъде осигурен общински терен, за да изградят отново домовете си, срещу заплащане на наем. Два протеста в столичния квартал "Захарна фабрика" Политически..
Русия няма да се съгласи на мир, който оставя Украйна суверенна, независима и способна да се защитава срещу бъдеща руска агресия. Това заяви пред БНР военният експерт Ивайло Иванов, след като р уският президент Владимир Путин предложи преки преговори за мир с Украйна на 15 май в Истанбул. Путин предлага преговорите с Украйна да се възобновят..
Съединените щати и Китай постигнаха споразумение за 90-дневна пауза върху повечето от митата, които си наложиха взаимно през миналия месец. Новината беше съобщена, след като пред уикенда двете страни проведоха преговори в Женева. Те са се споразумели американските мита върху китайския внос да бъдат намалени от 145% на 30%, докато..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов определи като саботаж предложения от президента Румен Радев референдум за еврото. По-рано от прессекретариата на държавния глава съобщиха, че предложението за национален референдум вече е в деловодството на Народното събрание. Президентът внесе предложението за референдум за еврозоната в НС..
До края на деня Русия трябва да се съгласи с 30-дневно примирие. В противен случай Германия ще подготви нови по-строги европейски санкции, заяви днес говорителят на германското правителство Щефан Корнелиус. Германското правителство подготвя нови санкции срещу Русия – ако Москва не спази 30-дневното примирие, поискано от канцлера Фридрих..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..