Нека да кажем истината. Следващите 10 години няма да има нови страни членки на ЕС. Това каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в интервю пред БНР.
"В момента, в който слагаме някакви граници за покриване на критерии да станат членове, тогава държавите виждат светлина. В момента за Западните Балкани, Молдова, Армения, Грузия няма явна перспектива за ЕС и това се вижда от евроскептицизма в ЕС, както и от умората от разширяване на ЕС. Няма смисъл да ви залъгваме с декларации "искаме да влезете по-бързо", каза Керемедчиев и посочи, че вече са минали 30 години от желанието на Турция за ЕС.
В предаването "12+3" той коментира решението на КС на Грузия, с което отказа да обяви за недействителни парламентарните избори, спечелени от "Грузинска мечта", а преговорите за кандидатстване са отложени за 2028 г.
"Тези демонстрации продължават от месеци. Такива имаше, когато парламентът прие спорния Закон за чуждестранните агенти, копиран от Русия, и в момента е в сила. Видимо е, че правителството няма да се огъне под натиск от улицата и ще продължи с тази своя политика", каза Керемедчиев.
Според него случващото се в Грузия не е индивидуално събитие и нещо като прецедент:
"В дълбочина като се погледне, същото в Грузия се случи преди година в Молдова, тогава получиха статут на страна кандидатка за ЕС. Приднестровието тръгна да прави референдум за отделяне от Молдова, а на изборите всичко беше на кантар за европейска ориентация на Молдова и по-близко членство до Русия. Като по учебник е сега в Грузия. Там имаме Южна Осетия, Абхазия, които искат да се присъединят към Русия. "Грузинска мечта" спечели с 54%, което означава, че половината от населението е против тяхната политика".
Дипломатът обясни, че в Грузия разделението е и на възрастово ниво – младите искат европейска ориентация.
"Това означава, че скоро няма да се успокоят нещата. Видимо е, че това правителство ще държи тази линия на поведение. Правят се аналогии с Украйна, но не мисля, че има точно такива. Защото участието на западните сили и САЩ е по-слабо и неизявено. Младите в Грузия се самоорганизират и почти без някаква подкрепа осъществяват това протестно събитие вече четвърти, пети ден в Тбилиси и големите градове", посочи Керемедчиев.
Според него основният проблем е в нас, в ЕС, "защото ЕС не дава конкретни времеви диапазони за бъдещо членство на тези страни".
Той прогнозира, че младите няма да се успокоят:
"Те не искат да приемат този резултат. САЩ прекъсна отношения с това правителство. В Грузия ври и кипи. Грузинският посланик в България се прибра, защото подкрепи действията на младите хора. Има дълбоко разделение в обществото и означава, че няма да се успокои скоро."
Като лицемерие Керемедчиев определи и санкциите на ЕС срещу Русия и посочи, че Европа продължава да ползва руски ресурси и източници, но не директно, а през Индия, през Турция и други страни, особено през бивши съветски републики.
"В изказване пред ЕП Орбан каза истини, че търговските взаимоотношения между ЕС и Азербайджан, и Казахстан са се увеличили. Пак го правим с Русия, но по-скъпо, защото минава през посредници. Германия е в рецесия, защото европейското производство става неконкуретоспособно", коментира Милен Керемедчиев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В Кюстендил започна ремонтът и възстановяването на една от емблематичните сгради в града, построена през 1912 от известния местен банкер Даме Бойчев. Тя е и паметник на културата. Години наред там се е помещаваше служба на МВР и следствието и прокуратурата и затова е известна и като "Старата полиция". Едно-две десетилетия сградата, която..
Двама мъже са задържани за телефонни измами в Габрово. Действията по разследването стартирали след сигнал, подаден в полицията. Потърпевшият - 86-годишен местен жител, разказал, че на домашния му телефон позвънил непознат, който му съобщил, че дъщеря му се нуждае от спешна операция на очите, която трябва да заплати. Възрастният мъж предал сумата от..
14 случая на скарлатина са регистрирани през изминалата седмица в Монтанско срещу три за предходната. Заразата е установена в две населени места в региона. От скарлатина най-често боледуват децата от 3 до 13 годишна възраст. В Монтана има два случая в една детска градина и по двама болни в три училища в града. Шестте случая на скарлатина в Лом..
Тази зима, парното отопление за италианците ще поскъпне с 20% в сравнение с пика на енергийната криза. Причината е в покачването на цените на едро на природния газ в Европа. В Италия основно е локалното жилищно отопление с газ, а централизираното за отделна сграда е 33%. Средствата за масова информация се позовават на италианската организация за..
Процесът на евраотлантическа интеграция на Украйна е необратим, декларираха на среща в Берлин министрите на външните работи на Германия, Франция, Полша, Италия и Великобритания и върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас. Топ дипломатите се ангажираха с гаранции за сигурността на Украйна и дългосрочни..
Процесът на евраотлантическа интеграция на Украйна е необратим, декларираха на среща в Берлин министрите на външните работи на Германия, Франция, Полша, Италия и Великобритания и върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас. Топ дипломатите се ангажираха с гаранции за сигурността на Украйна и дългосрочни..
След множеството протести в Сърбия заради трагедията в Нови Сад, при която на първи ноември загинаха 15 души, а двама бяха тежко ранени при рухването на козирката на гарата, президентът Александар Вучич обеща да бъдат публикувани всички всички документи, свързани с ремонта на гарата, което е едно от исканията на протестиращите. Трагедията предизвика..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..