Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

Перу - Мачу Пикчу
Снимка: pixabay.com

"Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания, защото това е една от малкото дестинации, където в "една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения, можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания.

Новата ѝ творба, част от поредицата ѝ "Номадски хроники", се казва "Перу. Земя на контрасти", създадена след едно незабравимо пътуване до Южна Америка. 

Република Перу е най-известна с изгубения град на инките Мачу Пикчу.

"Три седмици бях в Перу, но сбъднах част от моите мечти. Лети се с три самолетни полета до там, това не ми е проблем на мен, но подготовката на багажа за тези три седмици е предизвикателство, защото трябва да е съобразена за температури от 0 до 30 градуса

В Перу има огромно разнообразие от климатични пояси и екосистеми - от крайбрежието се преминава през пустинята, която е каменна, и нависоко в Андите до 5000 метра надморска височина. Така че едно от предизвикателствата при такива пътувания е увеличаването на надморската височина и как точно ще успееш да се справиш с това от здравословна гледна точка. 


Ходихме и до Амазонската джунгла, където климатът е съвсем различен. Като цяло Перу ме изненада и беше много по-различна държава, от това, което си представях.

Повечето хора свързват Перу с Мачу Пикчу и инките, но това е само "върха на един айсберг" и постепенно пред теб се разкрива богата история, архитектура и природа, разказа още Мариана.

"Попадайки веднага с пристигането в столицата на Република Перу - Лима, първото ми впечатление беше на изключително забързан град, има голямо разнообразие от хора, трудно е да се пресече улицата там, всеки път все едно попадаш в различен свят, започвайки да опознаваш държавата, допълни тя.

Мариана Константинова

По думите ѝ и хората знаят кой е Христо Стоичков. Но като цяло живеят доста бедно, а ние не оценяваме как добре живеем тук в България. На места населението няма вода, така че, не им е "розов живота" като социален статус, поясни още Мариана Константинова.

Тя сподели, че са били и на крайбрежието, за преминат през островите Балестас и да видят морските лъвове и пеликаните, но там не се слиза на брега, защото островите са защитена територия.

Другото голямо предизвикателство за Марияна е Амазонаската джунгла и престоят им там.

"Ти там не си изолиран изобщо от живия живо, в тази постройката за спане, а навън е пълно с гадинки и влечуги.

След 21 часа токът спира, фенерчето е най-добрият ти приятел.

Да на забравяме, че Амазонската джунгла е най-богата екосистема в света. Ти си с местен гид, защото много неща, без него не би видял и чул, поясни Марияна.

Летят и над впечатляващите геоглифи в пустинята Наска. За тези полети с малки самолети Чесна е добре е хората да вземат мерки , защото може да ти се завие свят или да ти прилошее, в книгата съм дала полезни съвети и за това, допълни пътешественичката.

Новата книга на Мариана Константинова за Перу може да си видите на премиерата на 5.12. от 19.00 часа в "Клуб на пътешественика", входът е свободен.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38