Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

Перу - Мачу Пикчу
Снимка: pixabay.com

"Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания, защото това е една от малкото дестинации, където в "една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения, можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания.

Новата ѝ творба, част от поредицата ѝ "Номадски хроники", се казва "Перу. Земя на контрасти", създадена след едно незабравимо пътуване до Южна Америка. 

Република Перу е най-известна с изгубения град на инките Мачу Пикчу.

"Три седмици бях в Перу, но сбъднах част от моите мечти. Лети се с три самолетни полета до там, това не ми е проблем на мен, но подготовката на багажа за тези три седмици е предизвикателство, защото трябва да е съобразена за температури от 0 до 30 градуса

В Перу има огромно разнообразие от климатични пояси и екосистеми - от крайбрежието се преминава през пустинята, която е каменна, и нависоко в Андите до 5000 метра надморска височина. Така че едно от предизвикателствата при такива пътувания е увеличаването на надморската височина и как точно ще успееш да се справиш с това от здравословна гледна точка. 


Ходихме и до Амазонската джунгла, където климатът е съвсем различен. Като цяло Перу ме изненада и беше много по-различна държава, от това, което си представях.

Повечето хора свързват Перу с Мачу Пикчу и инките, но това е само "върха на един айсберг" и постепенно пред теб се разкрива богата история, архитектура и природа, разказа още Мариана.

"Попадайки веднага с пристигането в столицата на Република Перу - Лима, първото ми впечатление беше на изключително забързан град, има голямо разнообразие от хора, трудно е да се пресече улицата там, всеки път все едно попадаш в различен свят, започвайки да опознаваш държавата, допълни тя.

Мариана Константинова

По думите ѝ и хората знаят кой е Христо Стоичков. Но като цяло живеят доста бедно, а ние не оценяваме как добре живеем тук в България. На места населението няма вода, така че, не им е "розов живота" като социален статус, поясни още Мариана Константинова.

Тя сподели, че са били и на крайбрежието, за преминат през островите Балестас и да видят морските лъвове и пеликаните, но там не се слиза на брега, защото островите са защитена територия.

Другото голямо предизвикателство за Марияна е Амазонаската джунгла и престоят им там.

"Ти там не си изолиран изобщо от живия живо, в тази постройката за спане, а навън е пълно с гадинки и влечуги.

След 21 часа токът спира, фенерчето е най-добрият ти приятел.

Да на забравяме, че Амазонската джунгла е най-богата екосистема в света. Ти си с местен гид, защото много неща, без него не би видял и чул, поясни Марияна.

Летят и над впечатляващите геоглифи в пустинята Наска. За тези полети с малки самолети Чесна е добре е хората да вземат мерки , защото може да ти се завие свят или да ти прилошее, в книгата съм дала полезни съвети и за това, допълни пътешественичката.

Новата книга на Мариана Константинова за Перу може да си видите на премиерата на 5.12. от 19.00 часа в "Клуб на пътешественика", входът е свободен.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30