Десетки служители от регионалните структури към МОСВ в Благоевград излязоха на протест, с категоричното настояване заплатите им да бъдат увеличени с 30 процента от първи ноември, а следващата година с още 15 на сто.
Подкрепиха ги и представители на бизнеса, върху които този проблем рефлектира.
С огромен транспарант на КНСБ протестиращите успяха да блокират движението на основен булевард в Благоевград, но само в едната посока, защото кметът на общината не е позволил да се спре изцяло огромния обеден трафик.
Ниските заплати в Басейнова дирекция, Регионална инспекция по околна среда и води и двата национални парка Рила и Пирин са обратно пропорционални на нарастващите задължения на тези държавни структури, които имат ангажимент както към българския бизнес, така и към европейските институции. Средна заплата от 1400 лева е изключително демотивираща, споделиха протестиращитe.
Представители на бизнеса подкрепиха протеста и исканията на държавните служители:
Ако не бъдат изпълнени исканията им, хората работещи в структурите към МОСВ, ще пренесат протестите си в София пред министерствата, които трябва да изпълнят обещанието за по-високи заплати.

Президентите на Франция и Украйна Еманюел Макрон и Володимир Зеленски ще разговарят днес в Париж по въпроси на двустранното сътрудничество в областта на отбраната, енергетиката и икономиката. През последните седмици се водят усилени преговори как Франция може да окаже допълнителна подкрепа за Киев въпреки политическата и бюджетната нестабилност..
Очаква се днес обществени сгради, паметници на културата и забележителности из страната да бъдат осветени в лилаво - символ на Световния ден на недоносените деца. Отправен е и призив към хората да се облекат в лилави дрехи,в знак на подкрепа и към майките, и към децата. От фондация "Нашите недоносени деца" ще отбележат 17 ноември с редица инциативи..
Повече от 236 000 сгради в Украйна са били разрушени или повредени по време на войната, а общо над 2,5 милиона жилища са станали недостъпни поради въоръжения конфликт, което е приблизително 10% от целия жилищен фонд на страната, предаде Укринформ, като се позова на доклад на Международната организация по миграцията към ООН. Експертите на МОМ..
Съветът за сигурност на ООН ще гласува днес резолюция, изготвена от Съединените щати в съответствие с мирния план на Доналд Тръмп за Ивицата Газа, предаде Франс прес. Проектът беше вече променян няколко пъти след преговори, но като цяло подкрепя плана на Тръмп, който доведе до примирие между Израел и групировката "Хамас" на 10 октомври. "Гардиън":..
В Чили кандидатката на левицата Янет Хара и крайнодесният Хосе Антонио Каст ще се явят на балотажа за президентския пост на втория тур на 14 декември. Това сочат частичните резултати от вчерашните избори. Хара печели най-много гласове - около 27 на сто и ще бъде първият кандидат от Комунистическата партия, достигнал до втори тур. Хосе Антонио Каст,..
Малко над 700 са децата, на които са изписани безплатни антибиотици през първите три месеца от влизането в сила на мярката, финансирана от Здравната каса. Това е спестило средно по 20 лева на семейство, показва справка, изпратена до БНР. В списъка на безплатните лекарства за деца до 7 години от началото на юли попадна един вид антибиотик в две форми, а..
В Ямбол започва ремонт на три пешеходни моста. И трите съоръжения са в участъци с голямо ежедневно натоварване и не са ремонтирани от десетилетия. Първият обект, по който вече се работи, е мостът, свързващ Крайречния булевард с кварталите „Васил Левски“ и „Възраждане". Вторият - на „Трите вятъра“, а третият е металната пасарелка до..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..