Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акценти от темата "Памет" на Банско филм фест

| обновено на 08.12.24 в 09:15
Михаил Кръстев
Снимка: Георги Георгиев

Всяка година в рамките на Банско филм фест част от програмата се нарича „Памет“ – изложбите и презентациите в нея имат за цел да припомнят миналото, да очертаят пред новите поколения стъпките, извървени преди, образите на хората, на чиито рамене стъпват следващите. 

Спомен за Атанас Кованджиев
През 2024 г. се навършиха 50 години от кончината на Атанас Кованджиев, едно от големите имена в катеренето и алпинизма в България. За него на Банско филм фест припомни доц. Кънчо Долапчиев, преподавател в Националната спортна академия, участник в експедицията "Еверест 1984", все още активен състезател по ски-алпинизъм, макар и на 80 години. 
Атанас Кованджиев започва да се катери през 60-те години на миналия век. Ученик е на един от доайените – Георги Атанасов – Джиджи. През лятото на 1966 г. двамата посрещат в България прочутия френски алпинист Рене Демезон и негов клиент (Люсиен Каркасес). Четиримата правят първото изкачване на Южната стена на връх Портала в Рила – за два дни, и наричат тура „Българо-френска дружба". После българите гостуват на Демезон и правят първото българско изкачване на Мармолада в Доломитите. Сред премиерите на Кованджиев в България са известните турове „Огледалата“ на Централната стена на Враца, „Червената стена“ на Дяволските игли в Рила, тур „София“ на Горна Дяволска игла, "ВИФ" на Купените. 
В известен период от време се занимава и с борба, но страстта към алпинизма надделява. 
През 1967 г. с Христо Проданов правят първия български траверс на Монблан от изток на запад, изкатерват Пти Дрю по ръба „Бонати“, а после и Гран Жорас по реброто „Уокър”. Три години по-късно правят „Кръста на Ушба“, най-трудния маршрут в Кавказ, минаващ през Южния и Северния връх на двувърхата Ушба (4550 и 4710 м) . 
Атанас Кованджиев загива на 27 януари 1974 г. при лавина под връх Орловец, на 31-годишна възраст. 

Спомен за Михаил Кръстев
През 2024 г. пък си отиде Михаил Кръстев – телевизионен оператор и алпинист. За него в Банско разказа алпийският водач Георги Георгиев – Черния, с когото имат множество съвместни изкачвания. 
Освен редица трудни изкачвания в България, Кръстев има и неколкократни на седемхилядниците в Памир (Ленин, Корженевска, Комунизъм), участва в експедиции в Хималаите и Каракорум. По време на първата българска зимна експедиция по Южната стена на Анапурна – през 1985/1986 г., достига максималната височина, до която българите успяват да се изкачат – 7300 м. Тогава върхът не е достигнат, но начинанието е особено дръзко за онези времена. В Алпите Кръстев изкачва Гран Жорас по ("Мишел Кро"), а през 2008 г. - Северната стена на Пиц Бадиле, за 7 часа и 20 минути. 
През последните десетилетия работи като оператор на терен в няколко български телевизии. През 2001 г. е оператор на българската експедиция до Броуд Пик. В последните години участва активно в разработването и екипирането на обектите за катерене Комините и Дивите скали на Витоша. 
На тазгодишното издание на Банско филм фест беше прожектиран последният филм на Михаил Кръстев, заснет една година преди кончината му. Той е за врачанския катерач Георги Костов – Гьоко Згориградски, загинал по-късно при падане на скалите край Враца. 
Михаил Кръстев почина на 25 юли тази година след тежко боледуване, на 67-годишна възраст. 

70 години от първото изкачване на К2
През 2024-а се навършиха 70 години от първото изкачване на К2, осъществено на 31 юли 1954 г. от италианците Лино Лачедели и Акиле Компаньони. Историята на предшестващите опити и успехите по-късно беше представена на сцената на фестивала от алпиниста Дойчин Боянов, чиято презентация завърши с поглед към бъдещето и възможните високи алпийски постижения по стените на втория по височина връх в света. 

40 години от "Еверест 1984"
Николай Петков и Кирил Досков пък представиха „40 години от Еверест 1984“, когато петима българи изкачват върха по Западния гребен, а четирима от тях правят първия в историята цялостен траверс на Еверест. 
На фестивала срещнах един от участниците в експедицията, когото човек рядко може да срещне и чийто глас е запазен в Златния фонд на БНР – Георги Имов. Именно той отправя по радиостанцията известните на всички ни последни думи към загиващия под върха Христо Проданов, първия българин, стъпил на най-високия връх. 
Георги Имов има особен принос в експедицията не само като дясна ръка на ръководителя Аврам Аврамов, но и като автор на лебедката, съоръжението, с помощта на което алпинистите успяват да изтеглят товарите на експедицията по отвесната стена до превала Лхо Ла. 
В момента на 88 години, Георги Имов беше дошъл на фестивала за представянето на книгата на Николай Петков „Западният гребен на Еверест“. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пари Сен Жермен с лесен успех над Брест в Шампионската лига

Френският шампион Пари Сен Жермен победи Брест с 3:0 в първа среща от плейофите в Шампионската лига и направи голяма крачка към класирането на осминафиналите в турнира. Мачът се игра на стадиона в Гинган, на 114 километра от Брест, където отборът играе срещите си от най-престижния футболен  клубен турнир. Реваншът е на 19 февруари в Париж. При..

публикувано на 11.02.25 в 22:07

България с бронзов медал от ЕП по спортна стрелба в Талин

Николая Раденкова спечели бронзов медал на пистолет при девойките до 16 годишна възраст в дисциплина - соло на европейското първенство по спортна стрелба с пневматично оръжие във възрастови групи 16 и 18 години, което се провежда в Талин, Естония.  Раденкова се наложи в директен сблъсък за бронза над унгарката Елизабет Бохутински с 12:9. Мария..

публикувано на 11.02.25 в 22:01
Ансамбъл (жени)

Гимнастички от 50 държави със заявка за световната купа в София

Гимнастички от 50 държави са подали заявка за участие в световната купа по художествена гимнастика в София. Домакин на турнира от 4 до 6 април ще е столичната „Арена 8888“, стана ясно след подаването на дефинитивните заявки.   В индивидуалната надпревара отличията ще си оспорват 89 състезателки. Конкуренция на нашите момичетата ще са..

публикувано на 11.02.25 в 20:42

ДК към БФС глоби ЦСКА със 7300 лева

Дисциплинарната комисия (ДК) към Българския футболен съюз (БФС) наложи глоби в общ размер от 7300 лева за ЦСКА след двубоя срещу Славия от 20-ия кръг на футболната първа лига. Комисията също така задължи "червените" да възстановят щетите на стадион "Славия". Отборът на ЦСКА загуби гостуването си с 0:1. Левски бе глобен с общо 6300 лева след..

публикувано на 11.02.25 в 20:35

Гимнастиците със Синдром на Даун ще бъдат част от програмата на галаспектакъла "Нощ на звездите"

Състезателите по спортна и художествена гимнастика със Синдром на Даун, които са част от Федерация Адаптирана Физическа Активност - България, ще се качат на сцената на галаспектакъла "Нощ на звездите".  Звездното шоу се организира от Фондация "Енчо Керязов" и е посветено на талантливите деца на България, отличени в категориите "Спорт", "Образование",..

публикувано на 11.02.25 в 18:39
Димитър Кузманов

Димитър Кузманов отпадна от тенис турнира в Манама

Димитър Кузманов отпаднав първия кръг на тенис турнира на твърди кортове от сериите "Чалънджър" в Манама (Бахрейн) с награден фонд 200 хиляди долара. Пловдивчанинът отстъпи пред номер 240 в световната ранглиста Андреа Вавасори (Италия) с 3:6, 6:2, 3:6 за близо два часа игра. Кузманов допусна два пробива в първия сет, който загуби с 3:6, но във втория..

публикувано на 11.02.25 в 18:34
Арнаутович вкарва втория гол за Интер.

Интер се доближи на точка от върха

Интер победи с 2:1 Фиорентина в мач от 24-ия кръг на Серия А. Така “нерадзурите” се реваншираха пред собствените си фенове за тежкото поражение регистрирано от същия съперник само преди три дни.  Успехът за домакините отново не дойде лесно, след като те поведоха с автогол на Марио Понграчич (28’), но Роландо Мандрагора (44’) успя да изравни от..

публикувано на 11.02.25 в 05:46