Държавният план прием и в средното и във висшето образование трябва да бъде обвързан с потребностите на трудовия пазар. За целта обаче трябва да бъде изготвена прогноза на базата на това какви специалисти ще са необходими в перспектива напред във времето, заяви образователният министър Галин Цоков.
Министерството на труда и социалната политика работят по национална карта за това, което ще се търси като професии в бъдещето, включително изчезващите и променящи се работни места.
Децата, въпреки високите си постижения по математика, отказват да изучават природни науки, каза професор Сеня Терзиева, ректор на Химикотехнологичния и металургичен университет.
Синдикатите предлагат да бъдат обмислени административни облекчения и данъчни стимули за работодателите, които се ангажират да съдействат на бизнеса в дуалното обучение .
За първи път от предстоящата учебна година, в университетите ще се осъществява дуално обучение, съобщи министърът на образованието Галин Цоков по време на дискусия за подготовката на квалифицирани кадри за пазара на труда.
Цел на министерството е процентът на професионалните паралелки в средните училища да надхвърли 60, допълни образователният министър.
Анализ на Асоциацията на индустриалния капитал показва, че колкото по-високо е качеството на образованието, толкова по-висок е БВП, посочи председателят Васил Велев:
Бизнесът настоява, освен да бъдат ограничени бройките за обучение в университетите, младите хора да бъдат стимулирани да избират инженерните специалности, които са и най-дефицитни на пазара на труда. Специалисти липсват в индустрията, във високотехнологичните специалности, както и за ядрените мощности.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..
Задържаният е на 59 години, грък от грузински произход, съобщиха разследващите. Той е снимал и е изпращал по нелегален канал военна информация от пристанище Александруполис, което се използва за доставка на оръжие от САЩ за Украйна. Разследващите съобщиха, че задържаният е направил признание, че е бил вербуван от друго лице, на което е..
Административният съд в Атина взе безпрецедентно решение - обезщети с 50 хиляди евро гръцки гражданин, който след поставяне на ваксината "Астра Зенека" срещу Covid-19, е получил рядко неврологично заболяване.Според медицинската комисия 40-годишният грък след ваксината страда от синдрома на Гилен-Баре . В резултат на ваксинирането е..
Денят на труда е повод да обърнем внимание на трудностите на работното място. Все повече хора изпитват хронична умора, загуба на мотивация, чувство на изтощение - симптоми на така наречения бърнаут или прегряване . Работещи в различни страни отбелязват Международния ден на труда В интервю за БНР Ина Антонова , психолог, обясни как да го..
За първи път водещият фестивал на Турция за авиация, космос и технологии TEKNOFEST се провежда в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република. Единадесетото му издание се открива днес, а в събота се очаква той да бъде посетен от президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който ще бъде на официална визита на острова. В..
Във всяко едно време един народ трябва да има готовност да жертва всичко в името на някаква национална кауза! Това каза пред БНР историкът проф. Пламен Митев и добави, че в последните години големите цели ни липсват , а трябва да намерим цели, които да ни обединят. " Априлското въстание е най-мащабната, най-масовата и най-добре организираната..
Трима пътници в такси са загинали при катастрофа край Монтана. Сигналът за инцидента е подаден в 12:15 часа. Автомобилът е бил спрял, когато е блъснат от идващ тежкотоварен камион от Враца към Монтана. Шофьорът на таксито е в тежко състояние в болница. Пробата на шофьора на камиона за алкохол и наркотици е отрицателна.
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..