Политическото решение за коледна добавка на част от пенсионерите изкривява пенсионната система, предупреди бившият социален министър Лидия Шулева в интервю пред БНР.
В предаването "Хоризонт за вас" тя коментира добавките на най-ниските пенсиите, а не на всички.
"Така наречените коледни добавки са поредното изкривяване на пенсионната система, което политиците налагат и няма нищо общо с основните принципи, които са залегнали в определянето на пенсиите, а именно права, получени според трудов стаж и осигурителен доход. Това е пореден пример, тъй като няма промяна по отношение на приноса, водещ до необходимост до такава добавка", обясни Лидия Шулева.
Според нея коледната добавка е вид социална помощ и когато имат необходимост да се подкрепят крайно нуждаещи се хора:
"И това трябва да е подчинено на критериите на социално подпомагане, примерно коледна добавка на хората, живеещи под линията на бедност."
Лидия Шулева е категорична, че когато политиците се намесят в пенсионната система се получава несправедливо разпределение.
"Черпят се фондове с принос от всички с трудов стаж и осигурителен, а в тези фондове най-малко е приносът на хората с минимална пенсия, определени административно няма и нямащи нищо общо с техния осигурителен стаж и доход. Даване на такава добавка от пенсионните фондове е крайно несправедливо", коментира бившият социален министър.
И допълни, че "не може пенсионната система да се използва за социални функции, те трябва да се реализират от фондовете за социално подпомагане".
"Критериите губят своя смисъл и тези коледни добавки нямат нищо общо с приноса в пенсионната система, респективно с правата, които човек трябва да получи", каза Шулева.
Тя е потвърди, че от 1 юли 2025 г. ще има индексиране на пенсиите по Швейцарското правило, както е по закон. И обясни, че няма значение дали правителството е редовно или служебно, защото по закон трябва да се индексират пенсиите.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит днес срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание. Монументът е дело на Иван Чолаков, Пламен Вълчев и арх. Димитър Младенов, а ръководител на инициативния комитет е Димитър Главчев, който през 2017-та година, когато се заражда идеята за паметника, е председател на Народното събрание...
Въпреки острите критики парламентът одобри на първо четене финансовата рамка за догодина. Проектобюджетът за 2026 г. получи подкрепата на депутатите от ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ", "ДПС - Ново начало" и независими. Против гласуваха от ПП-ДБ, "Възраждане" и МЕЧ. "Величие" не се включиха в гласуването. Според финансовия министър..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС за неспазване на ангажиментите по Директивата за намаляване на националните емисии. България не е изпълнила задължението си за намаляване на емисиите на амоняк, като е налице системен пропуск в действията на властите въпреки поредица от предупреждения и анализи през последните години...
В Царево започна строителството на временен път, след като наводнението в началото на октомври направи неизползваем моста над река Изгревска. От Пътната агенция съобщиха, че ще бъде възстановена връзката между селата Кости, Бродилово, Българи и общинския център Царево. Очаква се временния път да бъде завършен до 31-ви декември. С цел..
От Кремъл предупредиха украинския президент Володимир Зеленски "да започне преговори сега или ще загуби още територии", предаде БТА. "Ефективната работа на руските въоръжени сили би трябвало да убеди Зеленски, че е по-добре да се преговаря сега, отколкото по-късно", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Лидерите на ЕС ще..
Министерството на образованието няма намерение да закрива или да слива нито едно държавно висше училище, заяви ресорният министър Красимир Вълчев. Той допълни, че при следващи промени в Закона за висшето образование ще се предложи създаването на т.нар. консорциуми или сдружения от висши училища, какъвто опит има в други страни. "Те ще..
Ако държавата не обясни методологията, по която определя таксите, събирани от Агенцията по храните, браншови организации в земеделието ще заведат колективна жалба в съда. Това обяви председателят на асоциацията на зърнопроизводителите Илия Проданов. По думите му никой в държавата не е аргументирал завишените такси, които ще направят..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..