Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десетки хиляди пред парламента в Южна Корея - искат отстраняване на президента

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Десетки хиляди души се събраха пред парламента на Южна Корея с призиви за отстраняването на президента Юн Сук-йол.

Часове преди парламентът да гласува импийчмънт срещу него, държавният глава поднесе публично извинения за действията си във вторник, когато обяви извънредно положение.

Преди гласуването в парламента ЗА или ПРОТИВ отстраняването на президента Юн Сук-йол спешно се срещнаха лидерът на управляващата партия в Южна Корея Хан Дон-ху и премиерът Хан Дол-су. Ако правомощията на Юн Сук-йол бъдат отнети, функциите на президент ще бъдат поети временно от министър-председателя.

В извинение за действията си по-рано през седмицата държавният глава обеща повече да не се опитва да налага военно положение.

"Много съжалявам и искам искрено да се извиня на хората, които бяха шокирани. Няма да избегна правната и политическата отговорност във връзка с обявяването на военното положение. Уважаеми граждани, ще поверя на нашата партия плана за стабилизиране на политическата обстановка вбъдеще, включително и въпросът за моя мандат, каза Юн Сук-йол.

Лидерът на Народната партия, чийто член е Юн, Хан Дон-ху изрази мнение, че оттеглянето му е неизбежно, независимо как ще стане - дали с вот на недоверие от парламентаристите или с подадена от самия него оставка. 

За процедурата по отстраняването му са необходими 200 гласа, а опозиционните партии разполагат със 192-ма депутати.

Продължилото 6 часа военното положение във вторник доведе до политическа криза и протести в страната.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск

Папа Франциск поздрави лично света по случай Палмова неделя

По случай Палмова неделя, над 40 000 богомолци и туристи, присъстваха на литургията "Ангел Господен" на площад "Св.Петър" в Рим. Тя бе изнесена от упълномощения от папа Франциск кардинал Леандро Сандри. Папа Франциск, който се възстановява от прекараната двустранна пневмония, се появи след края на литургията и поздрави присъстващите. Папа..

публикувано на 13.04.25 в 14:45

Сюзън Фалатко: Новите мита на САЩ няма да влияят на плащанията за българските F-16

Новите американски тарифи на митата няма да влияят на плащанията по договорите за българските F-16. Това каза за "Хоризонт" временно управляващият Посолство на САЩ в София Сюзън Фалатко: "Следващите самолети F-16 вече са платени. Не се очакват никакви проблеми по отношение на допълнителните такси. Не се очакват забавяния по доставките. Те се..

публикувано на 13.04.25 в 14:19

Катастрофа с един пострадал на АМ "Струма"

Автобус и два леки автомобила са катастрофирали на автомагистрала "Струма". Инцидентът е станал преди първи тунел в посока София.. Пострадал е водачът на един от леките автомобили. Той е почувствал болка в главата и е откаран в пернишката болница със съмнение за комоцио. Сред пътуващите в автобуса няма пострадали. Те са транспортирани с друг..

публикувано на 13.04.25 в 13:57
Наталия Киселова

Наталия Киселова: Проблемът с катастрофите няма да бъде решен само със законодателни промени

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова заяви, че проблемът с катастрофите и пътната безопасност няма да бъде решен само със законодателни промени. В Ловеч, където е на посещение, Киселова посочи приетите тази седмица на първо четене промени в Закона за движение по пътищата и очакваните до края на май нови предложения за промени в..

публикувано на 13.04.25 в 13:54

Нов протест срещу насилието над животни в Кюстендил

Група от гражданска инициатива "Няма да мълчим" и "Мръсни лапи" направиха нов протест срещу насилието над животни пред сградата на Областната дирекция на полицията. В Кюстендил искат зоополиция и наказания за насилниците над животни Пред полицията, защото тя, както и прокуратурата, неглижира проблема и не реагира резултатно на..

публикувано на 13.04.25 в 13:39

Протест срещу войната по пътищата пред храм-паметник "Св. Александър Невски"

Нова демонстрация в памет на загиналата при катастрофа 12-годишна Сияна е организирана в София - пред катедралния храм "Свети Александър Невски". Десетки хора се събраха по обед пред храм-паметника "Свети Александър Невски". Има специално построена сцена и отстрани на единия от входовете на храма откъм улица "Московска". От тонколоните прозвуча..

публикувано на 13.04.25 в 13:23
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил

Патриарх Даниил поздрави православните християни за Цветница

Православният свят чества днес Цветница. Църквата почита тържественото влизане на Христос и неговите ученици в Йерусалим. По данни на статистическия институт близо 340 хиляди българи празнуват днес, кръстени на цветя, дървета и храсти. Цветница е, над 300 000 българи празнуват имен ден В катедралния храм "Свети Александър Невски" в..

публикувано на 13.04.25 в 13:19