Книгата е посветена на Велико Търново като историческа, духовна и свещена столица на България, особено в периода 12-14 век.
"Тук имаме една много неприятна провокация, че от този светителски пантеон, който е правил средновековния Търновград втори след Цариград, трети Рим, не е останало почти нищо. Няма град, който така да е ограбен, опустошен, да е понесъл такива щети. Въпреки всичко, той не губи своето очарование и продължава да носи слава този град", казва професор Пламен Павлов за последната си книга "Търновски светци и духовни водачи".
В научно-популярна форма и с много илюстрации медиевистът разказва за известни, но и за забравени светци, чиито мощи са пазени в средновековните търновски храмове.
"Защитата на един град, особено на столичен град, се е осигурявала не само от дебелите крепостни стени и войската, но и от тази сакрална благодат, която се олицетворява и от самите светци. Разгледал съм над 30 личности, които можем да наречем търновски светци, а те най-вероятно са били много повече. Имало е мощи на свети Димитър Солунски или на много тайнствения свети Варвар - арабин, който е приел християнството още в далечния осми век. Имало е византийска императрица - Теофана, съпруга на Лъв Шести. Първата съпруга на Иван Александър – Теодора, става монахиня и приема името Теофана и това съвсем не е случайно, тъй като има много големи сходства в нейната съдба с тази на византийската императрица векове по-рано, чиито мощи обаче са били съхранявани в Търново".
Царствено Търново е пазило мощите на св. Иван Рилски и на св. Петка Търновска, но много популярна е била св. Филотея Темнишка.
"Тя носи името и Темнишка, и Търновска. Днес нейните мощи са в Румъния. Вероятно част от днешното Първомайци – Темниско и Сергювец, може би са били дарени на църквата от някой от българските царе. Култът към нея е много силен в днешна Румъния, а у нас е почти заглъхнал. Тя върви редом със св. Петка. Паисий е писал житие за нея. Даже в румънските указания как се рисуват икони, казват, че тя трябва да бъде в българска носия".
Разказва се за св. Евтимий Търновски, който идва от Видинското царство, за св. Ромил. Имаме царици, които са светици – Ана-Неда, която е била канонизирана от Българската православна църква още в Средновековието и Теодора-Теофана, канонизирана през 2022 година от Румънската православна църква, обяснява проф. Пламен Павлов. Това е и намек към Българската православна църква да официализира някои от тези култове към търновските светци и духовни водачи, подчертава историкът.
"Говорим за Иван Асен Втори и за Иван Александър. Дори призовават и някои личности от по-близката ни история, например отец Сергий Плаковски, който е един от водачите на Велчовата завера, а днес не се споменава в църковния календар. Или д-р Стефан Черкезов. Това е един образ на мъченик за ближния, който няма аналог в най-новата ни история, този млад лекар“.
Апелът е да се замислим какво означават тези ценности, тези светци и духовни водачи за нас, съвременните хора, отбелязва проф. Пламен Павлов.
Книгата му ще бъде представена тази вечер от 17,30 часа в Община Велико Търново.
Снимки: Здравка Маслянкова
В Рим се събират държавни лидери и представители на финансови международни организации, за четвъртата годишна конференция за възстановяване на Украйна. Във форума ще се включи и премиерът Росен Желязков. Конференцията за възстановяване на Украйна е политическа платформа на високо ниво, посветена на дългосрочното възстановяване на..
През цялата нощ пожарникари са дежурили край местата, където снощи имаше активни огнища на пожари. Аварийни екипи гасиха на 120 места в страната. 600 огнеборци са били включени в потушаването на пламъците, съобщи директорът на "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който посети мястото на..
Работещите в държавните горски и ловни стопанства излизат на протест с искания за достойно заплащане на труда си. Те са организирани от Национална Федерация "Земеделие и горско стопанство" в КТ "Подкрепа" и по предварителна информация се очаква да блокират път Е-79 при град Кресна. С протест под наслов: "Достоен труд - достойно заплащане,..
Русия отново атакува Украйна с дронове. Съобщава се за двама убити и най-малко 12 ранени в столицата Киев. Противовъздушната отбрана в украинската столица се е задействала рано тази сутрин. Началникът на военната администрация на Киев Тимур Ткаченко заяви, че шест района на града са били засегнати, като са възникнали пожари в различни..
Парламентът ще обсъди въвеждането на системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност". Точката е първа в дневния ред на депутатите. Законопроектите за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането са внесени от Министерския съвет и от Иван Минев и група народни представители за застраховката "Гражданска отговорност"..
Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..
Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен предвид..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..