Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разгледани са образите на над 30 личности, които се определят като търновски светци

Проф. Пламен Павлов разказва за търновски светци и духовни водачи в най-новата си книга

Историкът апелира БПЦ да официализира някои от култовете

| Репортаж
проф. Пламен Павлов
Снимка: Здравка Маслянкова

Историкът от Великотърновския университет професор Пламен Павлов днес ще представи в ритуалната зала на общината в старопрестолния ни град най-новата си книга, посветена на търновските светци и духовни водачи. Представяйки нови моменти в почитта към светците и небесни закрилници на Търновград и България още от времето на царете от династията на Асеневци, книгата подчертава значението и облика на историческата столица като вековен духовен център, средище на Българската патриаршия с трайни следи в историята на българската култура и църква.

Книгата е посветена на Велико Търново като историческа, духовна и свещена столица на България, особено в периода 12-14 век.

"Тук имаме една много неприятна провокация, че от този светителски пантеон, който е правил средновековния Търновград втори след Цариград, трети Рим, не е останало почти нищо. Няма град, който така да е ограбен, опустошен, да е понесъл такива щети. Въпреки всичко, той не губи своето очарование и продължава да носи слава този град", казва професор Пламен Павлов за последната си книга "Търновски светци и духовни водачи".

В научно-популярна форма и с много илюстрации медиевистът разказва за известни, но и за забравени светци, чиито мощи са пазени в средновековните търновски храмове.

"Защитата на един град, особено на столичен град, се е осигурявала не само от дебелите крепостни стени и войската, но и от тази сакрална благодат, която се олицетворява и от самите светци. Разгледал съм над 30 личности, които можем да наречем търновски светци, а те най-вероятно са били много повече. Имало е мощи на свети Димитър Солунски или на много тайнствения свети Варвар - арабин, който е приел християнството още в далечния осми век. Имало е византийска императрица - Теофана, съпруга на Лъв Шести. Първата съпруга на Иван Александър – Теодора, става монахиня и приема името Теофана и това съвсем не е случайно, тъй като има много големи сходства в нейната съдба с тази на византийската императрица  векове по-рано, чиито мощи обаче са били съхранявани в Търново".

Царствено Търново е пазило мощите на св. Иван Рилски и на св. Петка Търновска, но много популярна е била св. Филотея Темнишка.

"Тя носи името и Темнишка, и Търновска. Днес нейните мощи са в Румъния. Вероятно част от днешното Първомайци – Темниско и Сергювец, може би са били дарени на църквата от някой от българските царе. Култът към нея е много силен в днешна Румъния, а у нас е почти заглъхнал. Тя върви редом със св. Петка. Паисий е писал житие за нея. Даже в румънските указания как се рисуват икони, казват, че тя трябва да бъде в българска носия".

Разказва се за св. Евтимий Търновски, който идва от Видинското царство, за св. Ромил. Имаме царици, които са светици – Ана-Неда, която е била канонизирана от Българската православна църква още в Средновековието и Теодора-Теофана, канонизирана през 2022 година от Румънската православна църква, обяснява проф. Пламен Павлов. Това е и намек към Българската православна църква да официализира някои от тези култове към търновските светци и духовни водачи, подчертава историкът.

"Говорим за Иван Асен Втори и за Иван Александър. Дори призовават и някои личности от по-близката ни история, например отец Сергий Плаковски, който е един от водачите на Велчовата завера, а днес не се споменава в църковния календар. Или д-р Стефан Черкезов. Това е един образ на мъченик за ближния, който няма аналог в най-новата ни история, този млад лекар“.

Апелът е да се замислим какво означават тези ценности, тези светци и духовни водачи за нас, съвременните хора, отбелязва проф. Пламен Павлов.

Книгата му ще бъде представена тази вечер от 17,30 часа в Община Велико Търново.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков ще участва в четвъртата годишна конференция за възстановяване на Украйна в Рим

В Рим се събират държавни лидери и представители на финансови международни организации, за четвъртата годишна конференция за възстановяване на Украйна.  Във форума ще се включи и премиерът Росен Желязков. Конференцията за възстановяване на Украйна е политическа платформа на високо ниво, посветена на дългосрочното възстановяване на..

публикувано на 10.07.25 в 08:00

Разследват причините за пожара край пловдивското село Песнопой

През цялата нощ пожарникари са дежурили край местата, където снощи имаше активни огнища на пожари. Аварийни екипи гасиха на 120 места в страната. 600 огнеборци са били включени в потушаването на пламъците, съобщи директорът на "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който посети мястото на..

публикувано на 10.07.25 в 07:49
Главен път Е-79

Горски служители блокират Е-79 край Кресна, искат 30% скок на заплатите

Работещите в държавните горски и ловни стопанства излизат на протест с искания за достойно заплащане на труда си. Те са организирани от Национална Федерация "Земеделие и горско стопанство" в КТ "Подкрепа" и по предварителна информация се очаква да блокират път Е-79 при град Кресна. С протест под наслов: "Достоен труд - достойно заплащане,..

публикувано на 10.07.25 в 07:47
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Две жертви и най-малко 12 ранени в Киев след поредна руска атака с дронове

Русия отново атакува Украйна с дронове. Съобщава се за двама убити и най-малко 12 ранени в столицата Киев. Противовъздушната отбрана в украинската столица се е задействала рано тази сутрин. Началникът на военната администрация на Киев Тимур Ткаченко заяви, че шест района на града са били засегнати, като са възникнали пожари в различни..

публикувано на 10.07.25 в 07:39

НС обсъжда системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност"

Парламентът ще обсъди въвеждането на системата "бонус-малус" при застраховките "Гражданска отговорност". Точката е първа в дневния ред на депутатите. Законопроектите за изменение и допълнение на Кодекса за застраховането са внесени от Министерския съвет и от Иван Минев и група народни представители за застраховката "Гражданска отговорност"..

публикувано на 10.07.25 в 07:35

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10